فهرست
کارشناسی: تحلیلی بر کارنامه‌یِ رافا بنیتس
کارشناسی: تحلیلی بر کارنامه‌یِ رافا بنیتس

کارشناسی: تحلیلی بر کارنامه‌یِ رافا بنیتس

جیمز داتن
 
بازیکنانِ لیورپول هنوز از حرف‌هایِ رافا بنیتس بینِ دو نیمه‌یِ فینالِ چمپیونز لیگِ 2005 حرف می‌زنند. جیمی کرگر می‌گوید او با سرعت و در عین حال آرامشِ کامل تغییراتِ تاکتیکی را بیان کرد. بنیتس بینِ دو نیمه تیمش را از 4 دفاع به 3 دفاع تغییرِ شکل داد و دیدی هامان را به زمین فرستاد. اما مهمتر از آن اسکات کارسون می‌گوید حرفِ بنیتس به بازیکنان قبل از شروعِ نیمه‌یِ دوم این بود: برایِ غرور و افتخارتان بازی کنید.
خودِ  رافا بنیتس در کتابشِ، "رویایِ چمپیونز لیگ" وقایعِ آن 15 دقیقه را اینطور به یاد می‌آورد: «چیزی برایِ از دست دادن نداریم. اگر آرامشِ خودمان را حفظ کنیم می‌توانیم یک گل بزنیم و اگر یک گل بزنیم می‌توانیم به بازی بازگردیم. ما باید بجنگیم. ما به تماشاگران مدیونیم. ما برایِ لیورپول بازی می‌کنیم. نباید این را فراموش کنید. ما باید سرمان را برایِ هوادارنمان بالا بگیریم. بازیکنی که سرش را پایین می‌گیرد، لیورپولی نیست. ما خیلی تلاش کرده‌ایم تا به اینجا رسیده‌ایم. 45 دقیقه دیگر بجنگید. اگر یک گل بزنیم به بازی برمی‌گردیم. اگر باور داشته باشید موفق می‌شوید. این فرصتِ قهرمان شدن را از خودتان نگیرید.»
رافا بنیتس فلسفه‌یِ ترکیبِ چرخشی و یارگیریِ منطقه‌ای را به نسلی از فوتبالِ انگلیس معرفی کرد. اما واکنشِ او به گل زدن تیمش که بیشتر همراه با نوشتنِ نکته‌ای در دفترِ یادداشتش بود تا مشت گره کردن و خوشحالی، اتهامِ شخصیتی سرد را برایش به همراه آورد. در حالیکه اینطور نبود و این واکنشِ به خاطرِ ذاتِ کاراکترِ آرامش بود. استیون جرارد حتی در بیوگرافی‌اش نوشته: «تنها چیزی که از رافا می‌خواستم این بود که یک بار بزند پشتم و بگوید: آفرینف خسته نباشی.»
رافا بنیتس با همین منش تا به حال چهار فینالِ اروپایی را تجربه کرده است (چمپیونز لیگ و یوروپا لیگ در مجموع). آنچلوتی هم 4 فینال دارد، مورینیو 3تا و گواردیولا 2تا. این مسئله‌ای است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. اما آیا بنیتس از 2005 و قهرمانی در استانبول تا به امروز افت کرده یا درجا زده است؟ در این 10 سال او تنها یک بار در سالِ 2008 به قهرمانیِ لیگ با لیورپول نزدیک شد و نهایتا آن را به منچستر یونایتد واگذار کرد. اما در نقطه‌یِ مقابل با ضعفش در لیگ، تخصص‌اش در تورنمنت‌هایِ حذفی است. بنیتس تا به حال 8 تورنمنت حذفی، از جامِ باشگاه‌هایِ جهان گرفته تا اف.ای کاپ و کوپا ایتالیا برده است. استیلِ مربیگریِ بنیتس همین است. او شاید مربی‌ای نباشد که بتواند هر هفته به تیمش انگیزه بدهد، اما استادِ درآوردنِ تیمش از موقعیت‌هایِ سخت است. بنیتس مربیِ وضعیت‌ها و موقعیت‌هاست، مربی‌ای که در با 15 دقیقه فکر تاکتیکِ تیمش را عوض می‌کند و بازی را برمی‌گرداند. او یک ایدئال‌گرا است و برایِ آماده‌سازیِ قبل از بازی بیشترین اهمیت را قائل می‌شود.
رافا بنیتس از وقتی 14 سال پیش تنریف را ترک کرد فلسفه‌ای پراگماتیک در زمینه‌یِ مربیگری و مدیریتِ نیروهاییش را پیش گرفت که بدل به امضایِ کاریِ او شد. فلسفه‌یِ بنیتس ساده است: باید بیشترین استفاده را از ضعفِ حریف برد؛ چه با فوتبالی دفاعی و چه با فوتبالی هجومی و اگرسیو. استیل بنیتس محبوب و موردِ تاییدِ خیلی‌ها نیست، اما در دفاع از خودش کابینتی پر از جام دارد.
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-06-03 12:31:56
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر