فهرست

زمین‌های 9گانه برای میزبانی فوتبال ملی

آی‌اسپورت ـ 4 زمین مختلف تهران و 6 ورزشگاه در 5 شهر مختلف میزبان بازی‌های مختلف بین‌المللی فوتبال ایران بوده‌اند.

فوتبال ما با اسم کلنی تهران، منتخب ایران یا تیم ملی ایران در این زمین‌ها به مصاف حریفان رفته است. اولین بازی بین‌المللی در تهران در آبان 1308 بین منتخب تهران و منتخب شهر بادکوبه (باکوی فعلی) برگزار شده و تیم باکو 10 ـ صفر برنده شد. این بازی در زمین دولت (دانشگاه تربیت معلم فعلی) برگزار شد و این زمین برای میهمان‌نوازی و فخرفروشی به باکوی‌ها تازه چمن شده بود. از آن به بعد تا سال 1352 همه بازی‌های تیم ملی در ورزشگاه امجدیه (شهید شیرودی) برگزار شد. در اردیبهشت 52 با انجام بازی ایران ـ کره شمالی در ورزشگاه آزادی از سری مسابقاتی که در مقدماتی جام جهانی 1974 برگزار شد ورزشگاه آزادی تبدیلی به زمین شماره اصلی تیم ملی درآمد.

هر چند از خرداد 1355 ورزشگاه تختی نیز به میزبان‌ها اضافه شد، با این حال از سال 1356 تا سال 1392 طی 36 سال 5 شهر و 6 ورزشگاه شهرستانی هم به فهرست اضافه شدند. بازی ایران و عربستان در سال 56 به میزبانی ورزشگاه حافظیه شیراز برگزار شد. بازی ایران ­ـ کره شمالی در سال 63 با میزبانی تختی مشهد برگزار شد، در اهواز بازی دوستانه بین ایران و دیناموتفلیس گرجستان انجام شد. تبریز با دو ورزشگاه در این عرصه همراهی و همکاری کرده است.

بازی ایران ـ قطر در سال 75، ایران و گوآم و ایران و تاجیکستان در سال 79 به میزبانی باغ‌شمال تبریز و ایران و کنیا به میزبانی ورزشگاه یادگار امام تبریز در سال 76 انجام شد. کرج هم برای دومین‌بار بعد از بازی ایران ـ موزامبیک بار دیگر میزبان یک بازی فوتبال ملی شده است.

     
آی اسپورت
2014-03-03 08:47:54
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر