فهرست
شب خونین ورزشگاه آزادی؛ مقصر کیست؟
شب خونین ورزشگاه آزادی؛ مقصر کیست؟

شب خونین ورزشگاه آزادی؛ مقصر کیست؟

آی اسپورت - ظاهراً اتفاقات تلخ حاشیه‌ای فوتبال ایران تمامی ندارد. پس از جنجال‌های تبریز و درگیری هواداران تراکتور، این بار در تهران و در استادیوم آزادی طرفداران سپاهان و پرسپولیس به جان هم افتادند. درگیری‌هایی که یک فوتی و حدود ۲۴۵ مجروح به همراه داشته است. تلفاتی که اگر یک جنگ ۹۰ دقیقه‌ای واقعی هم رخ می‌داد، ممکن بود ایجاد نشود.

در کنار سایر مسائل و موضوعات فردی و اجتماعی هواداران فوتبال ایران، با نگاهی به چگونگی آغاز و تداوم این درگیری‌ها می‌توان ضعف مدیریت، عدم کنترل حاشیه‌ها، نداشتن برنامه برای جلوگیری از گسترش درگیری‌ها، عدم کنترل بر برگزاری مسابقه و ضعف و ناتوانی تیم داوری در کنترل یک رویداد را از جمله عواملی دانست که در ایجاد درگیری‌های در دو هفته اخیر فوتبال ایران مؤثر بوده‌اند.

اما به نظر مهم‌ترین دلیل ایجاد این درگیرها، مدیریت درست مسابقه است. مدیریتی که می‌تواند با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی همه نقاط حساس و مساله‌دار یک رویداد از ایجاد شرایط بحرانی جلوگیری کند. موضوعی که به نظر می‌رسد ضعف بزرگ مدیران برنامه‌ریز فوتبال ایران است.

سازمان لیگ فوتبال ایران که مدعی روزآمدی در برگزاری رقابت‌های لیگ فوتبال ایران است و فدراسیون فوتبال و مدیرانش که مدعی "فوتبال پنج ستاره" در جهان هستند برای شرایط سخت و بحرانی در فوتبال چه برنامه‌ای دارند؟ چرا مسؤولان فوتبال ایران اجازه می‌دهند که رویدادهای با چنین حساسیتی با کمترین برنامه‌ریزی و کنترل و پیش‌بینی اتفاقات برگزار شود.

رقابتی که حساسیت آن از هفته‌ها قبل مشخص بود چرا باید در اوج بی‌سلیقگی، هواداران تیم مهمان در بخشی از ورزشگاه اسکان داده شوند که اشراف هواداران حریف به آنها بسیار زیاد است. موضوعی که مشخصاً در دیدار سپاهان و پرسپولیس کلید آغاز درگیری‌های خونین شد. آیا یک نفر در فدراسیون یافت می‌شود که مسؤولیت این اتفاقات را به گردن بگیرد. مدیرانی که جرس زیاده‌خواهی و شور مدیریت‌شان گوش فلک را کر کرده، آیا اکنون حاضر به پذیرش تبعات این نوع برگزاری رقابت‌های فوتبال هستند.

حاشیه و درگیری بخش غیرقابل انکاری از فوتبال است اما بر اساس کدام شیوه مدیریت مقدمات درگیری در این دیدار این گونه کنار هم قرار داده می‌شود؟ چگونه مسؤولان برگزاری یک دیدار بدون توجه به نکات امنیتی، چالش‌ها و احتمالات یک درگیری، شرایطی را فراهم می‌کنند که هواداران دو تیم ناخواسته مقابل یکدیگر قرار بگیرند.

مرگ یک هوادار که برای لذت از یک بازی به استادیوم رفته، هولناک‌ترین تراژدی است. در کنار آن، مصدوم و زخمی شدن بیش از ۲۵۰ نفر در طی دو هفته در لیگ فوتبال ایران موضوعی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت.

اتفاقات اخیر فوتبال ایران و در شهرهای تبریز و تهران یادآور اتفاقات تلخ فوتبال ایران در فروردین ۱۳۸۴ است که طی آن و در ایران و ژاپن تعدادی زیادی از هواداران فوتبال ایران جان خود را از دست دادند. چرا مدیران فوتبال ایران که سالیان سال است که در رأس مدیریت اجرایی فوتبال ایران حضور دارند و تجربه زیادی از چنین دیدارهایی را داشته‌اند اجازه داده‌اند بار دیگر چنین اتفاقات شومی در فوتبال ایران تکرار شود.

امید است با ورود دقیق و کارشناسی نهادهای امنیتی، انتظامی و کارشناسان و مدیران ارشد وزارت ورزش و جوانان به موضوع درگیری‌های اخیر فوتبال اخیر ایران این ماجراهای تلخ را یک بار برای همیشه از استادیوم‌های ورزشی ایران جمع کنند. موضوعی که ریشه اصلی آن در بدترین شرایط هم می‌تواند در مدیریت صحیح برگزاری این رویداد خلاصه شود.

ایسنا

۳ ۹  
آی اسپورت
2019-04-27 17:12:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۹ نظر
90
شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۷:۲۴
مقصر کمیته ای هست که هفته قبلش یه عده با خودشون درگیر شدن و 60 نفر زخمی شدن حکمی نداد.
مقصر زاهدنماها هستن همونایی که بردهاشون به واسطه کمک ائمه اطهار بوده وباخت هاشون به خاطر سیاهی حریف
مقصر همون ادمیه که پست مذهبی میذاره ولی میره اراذل و اوباش رو جمع میکنه میبره ورزشگاه
اکثر هوادارای دیروز سپاهان هوادارای عادی نبودن. فقط کافیه عکس چندتاشون رو بذارید تا مردم قضاوت کنن
جوانان پرسپولیسی
شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۷:۳۲
من خودم اصفهانی هستم این ارازل اوباشی که سپاهان با اتوبوس به ورزشگاه ها میبره از ارازل شهرهای قهدریجان فلاورجان خمینی شهر نجف آباد و کلیشاد و سودرجان که سردستشون معروف هست به مهدی خوشگله و از محله شاه زید مبارکه و محله های وحید زینبیه و
حسین
شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۸:۱۴
حالا اگه شرف دارید در مورد هوادارای پیروزیم مطلب بنویسین. یا اینم تقصیر زنوزی هستش؟ واقعا کوچکترین بویی از شرف نبردید. اگه این اتفاق توی تبریز میفتاد زمین و زمان و بهم میبافتین.
.
شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۹:۱۴
چی میگی این وسط ترتری؟
۲
سیامک
يكشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۰:۲۱
در جواب نقطه : اتفاقا پشت سر شما که باشیم وسطتتان بما ربط دارد.
۱
ناصر
شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۹:۰۱
از گوه پولیسیا اینکارها بعید نیست باید برگردن به طویله ای که ازش اومدن!
۲
اسمان
شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۹:۰۴
بهترین راه برای جلوگیری از درگیریها اینکه به تماشاگران تیم میهمان اجازه ورود به استادیوم داوه نشه.و کل استادیوم در اختیارتیم میزبان باشه.در این صورت دیگه درگیری در استادیوم نخواهیم داشت.
حجت
شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۹:۴۶
مقصر آقای تاج است که عرضه مدیریت ندارد وبا دیدن دم این وآن وبا افزایش ناگهانی جانبازی اش از 5 در صد به 55 درصد همچنان میز خودرا ول نمی کند ، مقصر وزارت ورزشی است که هواداران وبازیکنان ومربی تیم پرسپولیس را درحاشیه امنتیتی فولادی نگه داشته است ، مقصرکمیته اخلاقی است که برای تصاحب یک میز یا رقمی پول چشمش را برروی حقیقت می بندد ، مقصر داورانی هستند که به امید حمایت فدراسیون برای حضور در سطح جهانی به گماشته مافیای فوتبال تبدیل واز دادن حتی اخطار به بازیکنان سفارش شده کوتاهی می کنند ، مقصر نمایندگان مجلس هستند که این معضلات وفسادها را می بینند وککشان نمی گزد ، مقصر رئیس جمهوری است که سلطانی فررا با وجود بی لیاقتی در حادثه سیل کرمان در زمان استانداری به سمت وزیر ارتقا می دهد ، مقصر باشگاههائی هستند که خود وهوادارانشان مورد ظلم واقع ولی به گوشه چشم به لبخند فدراسیون از گفتن حقیقت وانعکاس گزارشات به فیفا خودداری می کنند ، مقصرتماشاگرانی هستند که فرزندانشان را برای تماشای بازی به استادیوم آورده ولی همگام با این جریانات علط می شوند ومطالبه گر واقعیت وحقیقت نیستند . مقصرما هستیم که بازیچه دست فدراسیون مافیا شده ایم
۲
سیامک
يكشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۰:۱۹
بسم الله الرحمن الرحیم ،رئیس باغ وحش.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر