فهرست
یووه – بارسا / یادداشت: بزرگترین شبِ پوگبا
یووه – بارسا / یادداشت: بزرگترین شبِ پوگبا

یووه – بارسا / یادداشت: بزرگترین شبِ پوگبا

گابریله مارکوتی
 
پوگبا در 14 سالگی از باشگاهِ کوچکِ ترکی به لو آور پیوست و بعد در 16 سالگی با منچستر یونایتد قراردادِ حرفه‌ای بست. پوگبا سه فصل در اولدترافورد سپری کرد، قهرمانِ اف.ای کاپِ جوانان شد و در 18 سپتامبر 2011 اولین بازی‌اش برایِ تیمِ اصلی را انجام داد. بعد لحظه‌ای فرا رسید که ده‌ها میلیون یورو به یونایتد ضرر زد. پوگبا قراردادِ جدید امضا نکرد و در تابستان راهیِ یوونتوس شد.
بستگی دارد این داستان را از چه زاویه‌ای ببینید. پوگبا اعتقاد دارد آماده‌یِ بازی برایِ تیمِ اول بوده، اما سر الکس به جایِ اعتماد به او پل اسکولز را از بازنشستگی درآورد. این نشانی از بی‌اعتمادی باشگاه به او بود. اما زاویه‌یِ یونایتد این است که پوگبا خیلی زود، خیلی زیاد می‌خواست و پیوستنش به مینو رایولایِ سوپر ایجنت، که وکالتِ زلاتان و بالوتلی را هم به عهده دارد، خطِ قرمزی بود که یونایتد نمی‌توانست نادیده‌اش بگیرد.
من سالِ پیش با پوگبا حرف می‌زدم و او بهم گفت خاطراتِ خوبِ زیادی از اولدترافورد دارد و از این گفت که چقدر از اسکولز و فردیناند و گیگز درسِ فوتبال یاد گرفته است. اما حسی که در حالِ حاظر در یونایتد است، از دستِ رفتنِ یک سرمایه‌یِ بسیار گرانبهاست. سرمایه‌ای که اگر مانده بود، شاید تاریخِ فوتبالِ اخیر تغییر می‌کرد.
پوگبا قوی، سریع، باهوش، تکنیکی و کاریزماتیک است. حالا در نظر بگیرید که 3تا از 4 باشگاهِ فوتبالِ جهان، یونایتد، بایرن و رئال، یا در حالِ ترمیم زخم‌هایِ پایانِ فصلِ ناامیدوارکننده‌شان هستند و یا به فکر خانه‌تکانی‌ای اساسی. عاملِ مینو رایولا که متخصصِ نقل و انتقالات بزرگ هست را هم در نظر بگیرید. و این را هم در نظر بگیرید که یوونتوس در حالِ حاضر نیازی به فروختنِ پوگبا ندارد، اما اگر قیمتِ موردنظرشان پیشنهاد شود، شاید وسوسه بشوند و ستاره‌شان را بفروشند. یوونتوس 14 سال با فروشِ زیدان تمامِ رکوردهایِ نقل و انتقالات را جابجا کرد و در نهایت خودش هم نتیجه‌یِ بهتری در بلندمدت گرفت. سنِ پوگبا را هم در نظر بگیرید. در 22 سالگی هر تیمی او را بخرد، با هر قیمتِ بالایی، می‌تواند سال‌ها ازش استفاده کند. این مسئله در دورانِ بازیِ جوانمردانه‌یِ اقتصادی هم از اهمیتِ زیادی برخوردار است. و در نهایت در نظر بگیرید که پوگبا فرصتِ این را دارد که امشب در مهمترین بازیِ باشگاهیِ جهان بدرخشد و رزومه‌یِ خودش را سنگین‌تر کند.
البته پوگبا مثلِ همه‌یِ آدم‌هایِ دیگر نقاطِ ضعفی هم دارد. خودش به من گفت سعی می‌کند رویِ ضرباتِ سرش بیشتر کار کند. در ایتالیا هم منتقدینِ پوگبا می‌گویند او گاهی بیش از حد برایِ درآمدنِ از فشارِ حریف به تکنیکش اتکا می‌کند و این تویِ دردسرش می‌اندازد. شاید اینطور باشد، اما فراموش نکنید که پیرلو هم تا وقتی سنش بالاتر نرفت و ریش نگذاشت، همین کار را می‌کرد. و البته منتقدین پوگبا هم باید قبول کنند بعضی بازیکنان آنقدر کیفیتِ تکنیکی دارند که تحتِ فشار نیازی به زیرِ توپ زدن ندارند.
بازیِ امشب، بازی‌ای نیست که پوگبا در آن به بلوغ برسد یا خودش را اثبات کند. هرکسی که زیرِ سنگ زندگی نکرده باشد می‌داند که پوگبا همه‌یِ این کارها را کرده است. نه، این بازی فرصتی برایِ پوگباست که فصلی دیگر به کارنامه‌یِ عالی‌اش اضافه کند، اتفاقی که اگر بیفتد، احتمالا باشگاه‌هایِ ترکی، لا آور و منچستر یونایتد یک بارِ دیگر از خودشان خواهند پرسید، چه کار باید می‌کردند که پوگبا را حفظ کنند.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-06-06 11:42:30
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر