فهرست
پرونده خارجی‌های لیگ چهاردهم (1)- بالای جدولی‌ها
پرونده خارجی‌های لیگ چهاردهم (1)- بالای جدولی‌ها

پرونده خارجی‌های لیگ چهاردهم (1)- بالای جدولی‌ها

آی اسپورت- یک زمانی فوتبال ایران آن‌قدر با بازیکن خارجی غریبه بود که وقتی یکی مثل «سعید آگین سانیا» پیدا می‌شد و در تیم‌های تهرانی بازی می‌کرد همه مانند مورد عجیب بنجامین باتن نگاهش می‌کردند. اما حالا دیگر اغلب تیم‌های لیگ برتری از سهیمه بازیکنان خارجی به طور کامل استفاده می‌کنند و سعی دارند کمبودها و نقاط ضعف‌شان را با حضور این فوتبالیست‌های وارداتی پوشش دهند. در لیگ چهاردهم هم مثل ادوار قبلی بازیکنان خارجی زیادی حاضر بودند که تعدادشان تقریبا به 50نفر رسید. تراکتورسازی تبریز با مجموع 6بازیکن خارجی بیشترین تعداد را داشت و ملوان و سایپا تنها تیم‌هایی بودند که اصلا از بازیکن خارجی استفاده نکردند. در این مطلب بازیکنان خارجی هر 16تیم به تفکیک معرفی شده و در پایان به بررسی پست بازی آن‌ها از دروازه‌بان و مدافع تا هافبک و مهاجم پرداخته‌ایم. به نظر شما در لیگ چهاردهم کدام یک از خطوط زمین شاهد حضور بیشترین بازیکن خارجی بوده‌اند؟
 
1- سپاهان اصفهان
جواهیر سوکای (شماره 14)- مهاجم
لوسیانو پریرا مندس (شماره 29)- مهاجم
فوزیل موسی‌اف (شماره 88)- هافبک میانی
مارسیو هنریک مای پسوس (شماره 15)- مدافع چپ و هافبک دفاعی
از میان 4بازیکن خارجی سپاهان در این فصل، لوسیانو پریرا یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان و بهترین گلزن تیم بود که یک سال بعد از قهرمانی با فولاد دومین قهرمانی‌اش در ایران را هم با سپاهان جشن گرفت. جواهیر سوکای که هنوز کاملا از شر آسیب‌دیدگی رها نشده، فروغ سال‌های گذشته را نداشت. فوزیل موسی‌افِ ازبک در نیم‌فصل دوم آمد و حضور موثری داشت. و پسوس که در دفاع چپ و هافبک دفاعی بازی می‌کرد با وجود این‌که بازیکن خوبی بود به دلیل مصدومیت نتوانست کمک زیادی به تیم قهرمان بکند.
 
2- تراکتورسازی تبریز
ادر لوسیانو ادینیو (شماره 10)- مهاجم
عیسی اندوی (شماره 44)- دروازه‌بان
علا عبدالزهرا (شماره 17)- هافبک هجومی
دیتمار بیکاج (شماره 15)- مدافع میانی
رادماس مارتینز داسیلوا (شماره 16)
سلیو دوسانتوس (شماره 13)- مدافع میانی
مشهورترین و موفق‌ترین خارجی تراکتورسازی طبعا ادینیو بود که آقای گل لیگ شد. علا عبدالزهرا در همان ابتدای لیگ بعد از ماجراهایی که درباره پرونده دوپینگش به راه افتاد ایران را ترک کرد. داسیلوا اصلا برای تراکتور بازی نکرد و دیتمار بیکاج بعد از 9بازی در نیم‌فصل تیم را ترک کرد. عیسی اندوی در نیم‌فصل توسط رسول خطیبی خریداری شد تا شاید به تزلزل‌های حامد لک پایان بدهد اما طی 3بار حضور در میدان نمایش‌هایی داشت که همه دوباره عاشق لک شدند! سلیو دوسانتوس اما خرید خوبی در نیم‌فصل بود که در دور برگشت بازی‌های خوبی در خط دفاعی انجام داد.
 
3- نفت تهران
دیوید ویکروم (شماره 8)- هافبک هجومی  
لئوناردو پادووانی (شماره 20)- مدافع میانی
دونووان ین‌لوسین (شماره 88)- هافبک هجومی
نفت با 2بازیکن خارجی لیگ را شروع کرد و با 3بازیکن خارجی به پایان برد. پادووانی تاثیرگذارترین خارجی اینم تیم بود که در خط دفاعی بازی می‌کرد اما گل‌های خوب و حساسی می‌زد. دیوید ویکروم کمتر از پادووانی بازی کرد اما مثل دو فصل قبلی حضورش در ایران بازیکن بدی نبود. اما ین‌لوسین سیاهپوست که در نیم‌فصل به نفت آمد یکی از بدترین خریدهای خارجی لیگ چهاردهم بود و هرگز نمایش قابل قبولی در این تیم نداشت.
 
4- ذوب‌آهن اصفهان
کارلوس سانتوس (شماره 3)- مدافع میانی
علی حمام (شماره 18)- مدافع راست  
ولید اسماعیل (شماره 27)- مدافع چپ
هر 3بازیکن خارجی ذوب‌آهن در خط دفاعی این تیم بازی می‌کردند. کارلوس سانتوس مدافع میانی و به نوعی رهبر خط دفاعی این تیم بود که یحیی از بازی او رضایت کامل داشت. علی حمام و ولید اسماعیل هم دو مدافع لبنانی تیم بودند که اولی از ابتدای فصل حضور داشت و 21بازی انجام داد و دومی در نیم‌فصل آمد و فقط 5بار بازی کرد.
 
5- فولاد خوزستان
ماتیاس چاگو (شماره 15)- هافبک دفاعی
لئوناردو مساریچ (شماره 3)- مدافع میانی
آلویس نانگ (شماره 17)- مهاجم
فولاد و مربی خارجی‌اش در طول فصل از 3بازیکن خارجی بهره بردند. علاوه بر مساریچ که از ابتدای فصل در خط دفاعی این تیم بازی می‌کرد و ماتیاس چاگو که یکی از بهترین بازیکنان خارجی‌ حاضر در ایران محسوب می‌شود، الویس نانگ هم در نیم‌فصل خریداری شد و با 9گل در 10بازی بهترین گلزن لیگ در دور برگشت بود.
 
6- استقلال تهران
کرار جاسم محمد (شماره 13)- هافبک هجومی
هرایر مگویان (شماره 15)- مدافع میانی
آلبرتو رافائل داسیلوا (شماره 12)- دروازه‌بان
هنریک الکساندر هلمکه (شماره 77)- هافبک میانی
در تیم استقلال، کرار جاسم پرحاشیه‌ترین و دردسرسازترین خارجیِ لیگ بود اما تا قبل از محرومیت‌های سریالی‌اش بازی‌های خوبی برای آبی‌ها انجام داد. هرایر مگویان ارمنی هم با شکل و شمایلی شبیه استاداسدیِ خودمان کم و بیش در خط دفاعی استقلال بازی کرد. اما دروازه‌بان برزیلی و هافبک آلمانی که این یکی از لحظه ورودش به تهران مصدوم بود هرگز برای آبی‌ها به میدان نرفتند.
 
7- سایپا البرز
یکی از دو تیمی که اصلا از بازیکن خارجی در لیگ استفاده نکردند همین سایپا بود. مجید جلالی برای ارنج کردن تیمش بیشتر به جوان‌های بومی توجه داشت تا خریدن بازیکن خارجی.
 
8- پرسپولیس تهران
نیلسون کوریا (شماره 40)- دروازه‌بان
مایکل اومانا (شماره 4)- مدافع میانی
فرناندو گابریل (شماره 66)- هافبک بازی‌گردان
ژوزه جونیور تادئو (شماره 22)- مهاجم
مایکل اومانا مدافع کاستاریکایی با سابقه بازی در جام جهانی2014 تنها بازیکن خارجی پرسپولیس بود که در تمام طول فصل برای این تیم بازی کرد. نیلسون برزیلی که یکی از محبوب‌ترین خارجی‌های تاریخ پرسپولیس بود امسال با ورود سوشا مکانی جای محکمش را در دروازه سرخ‌ها از دست داد و در نیم‌فصل از تیم رفت. گابریل در نیم‌فصل خریداری شد و بازی‌گردان خوبی بود که تا پیش از آمدن برانکو بازی‌های خوبی برای قرمزها انجام داده بود. ژوزه تادئو هم که نیازی به توضیح ندارد. اصلا درباره او بهتر است حمید درخشان توضیح بدهد!
     
آی اسپورت
2015-06-06 15:46:46
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر