فهرست
پرونده خارجی‌های لیگ چهاردهم (2)- پایین جدولی‌ها
پرونده خارجی‌های لیگ چهاردهم (2)- پایین جدولی‌ها

پرونده خارجی‌های لیگ چهاردهم (2)- پایین جدولی‌ها

آی اسپورت- یک زمانی فوتبال ایران آن‌قدر با بازیکن خارجی غریبه بود که وقتی یکی مثل «سعید آگین سانیا» پیدا می‌شد و در تیم‌های تهرانی بازی می‌کرد همه مانند مورد عجیب بنجامین باتن نگاهش می‌کردند. اما حالا دیگر اغلب تیم‌های لیگ برتری از سهیمه بازیکنان خارجی به طور کامل استفاده می‌کنند و سعی دارند کمبودها و نقاط ضعف‌شان را با حضور این فوتبالیست‌های وارداتی پوشش دهند. در لیگ چهاردهم هم مثل ادوار قبلی بازیکنان خارجی زیادی حاضر بودند که تعدادشان تقریبا به 50نفر رسید. تراکتورسازی تبریز با مجموع 6بازیکن خارجی بیشترین تعداد را داشت و ملوان و سایپا تنها تیم‌هایی بودند که اصلا از بازیکن خارجی استفاده نکردند. در این مطلب بازیکنان خارجی هر 16تیم به تفکیک معرفی شده و در پایان به بررسی پست بازی آن‌ها از دروازه‌بان و مدافع تا هافبک و مهاجم پرداخته‌ایم. به نظر شما در لیگ چهاردهم کدام یک از خطوط زمین شاهد حضور بیشترین بازیکن خارجی بوده‌اند؟
 
9- صبای قم
آمبرنو آنگونو آشیل (شماره 9)- مهاجم
مارکو آئوریلو آیوبل (شماره 16)- مهاجم
ایوسب چاخواشویلی (شماره 19)
مهاجم شماره16 صبا که از برزیل آمده بود انصافا مهاجم قابلی بود و در نیم‌فصل اول چند گل حساس و سه‌امتیازی هم برای قمی‌ها زد. اما چون باشگاه مشکل مالی داشت و نتوانست دستمزدش را پرداخت کند در نیم‌فصل ایران را ترک کرد. در عوض آنگونو آشیل دیگر مهاجم خارجی صبا آن‌قدر ارزان‌قیمت بود که دستمزدش هرگز عقب نمی‌افتاد. این مهاجم یکی از ارزان‌ترین بازیکنان لیگ بود که فقط با 100میلیون تومان از کرمانشاه خریداری شد. چاخواشویلیِ گرجستانی هم فقط 23دقیقه برای صبا بازی کرد و اصلا عمر مفیدش آن‌قدرها نبود که بشود فهمید در کدام پست بازی می‌کند.
 
10- پدیده خراسان
ایگور پراهیچ (شماره 19)- مدافع میانی
میلان یوانوویچ (شماره 4)- مدافع میانی
زوران کنژویچ (شماره 27)- هافبک دفاعی
بهادر نسیم‌اف (شماره 87)- مهاجم بال
پدیده هم از جمله تیم‌هایی بود که نگاه ویژه‌ای به بازیکنان خارجی داشتند. حالا با به دلیل حضور چندساله علیرضا مرزبان سرمربی این تیم در اروپا و یا به‌خاطر حضور توماس هسلر آلمانی در کادر فنی این تیم. در مجموع، خارجی‌های پدیده به‌جز آن مقطع کوتاهی که به دلیل پرداخت نشدن دستمزدشان اعتصاب کرده بودند بازی‌های خوبی برای این تیم انجام دادند. بهادر نسیم‌اف هم که در نیم‌فصل دوم به آن‌ها اضافه شد.
 
11- گسترش فولاد تبریز
لئوناردو آندره پیمنتا (شماره 5)- مهاجم بال
مگنو باتیستا داسیلوا (شماره 14)- هافبک دفاعی
رودریگو لوپز (شماره 33)- دروازه‌بان
دیه‌گو اورلاندو دی اولیویرا (شماره 28)- هافبک دفاعی
گسترش فولاد دروازه‌بانی به نام رودریگو لوپز و یک هافبک دفاعی به نام مگنو باتیستا را از همان ابتدای فصل داشت. در نیم‌فصل دوم وقتی فراز کمالوند برای نجات این تیم از سقوط به تبریز رفت لئوناردو پیمنتا یار دیرین خودش و دی اولیویرای برزیلی را هم به خدمت گرفت که اولی گل‌های خوبی زد و دومی هم در هافبک دفاعی خیلی خوب کار کرد.
 
12- راه‌آهن تهران
ایگور ننزیچ (شماره 40)- دروازه‌بان
ادوارد سوارز فریرا (شماره 55)- مهاجم
مارتین موتومبا (شماره 99)- مهاجم بال
ایگور ننریچ، دروازه‌بان خارجی راه‌آهن در این فصل همان‌قدر نامطمئن بود که عابدزاده و طالب‌لو دروازه‌بان‌های داخلی این تیم. فریرا هم که با راه‌آهن قرارداد بست اما بازی نکرد. فقط موتومبا بود که اواخر فصل کمی موثر کار کرد و برای فرار از سقوط به کمک فرهاد کاظمی آمد. البته خرید او توسط راه‌آهن شکایت پیکانی‌ها را هم به دنبال داشت و این پرونده هنوز در کمیته انضباطی باز است.
 
13- ملوان بندرانزلی
ملوان هم یکی از تیم‌هایی بود که لیگ را به‌طور کامل با بازیکنان ایرانی آغاز کرد و به پایان برد. آن‌ها در میانه فصل از ی سرمربی خارجی استفاده کردند اما از بازیکن خارجی هرگز.
 
14- استقلال خوزستان
سومایلا دیاکیته (شماره 16)- دروازه‌بان
موسی کولیبالی (شماره 5)- مدافع
لامین دیاوارا (شماره 9)- مهاجم  
عبدا... ویسی در 3خط از 4خط زمین بازیکن خارجی داشت. او فقط در خط هافبک تیمش از بازیکن خارجی استفاده نکرد و شاید اگر این کار را می‌کرد تیمش در لیگ برتر می‌ماند و روانه پلی‌آف نمی‌شد!
 
15- پیکان تهران
جی لوید ساموئل (شماره 3)- هافبک دفاعی
میت اتروویچ (شماره 32)- هافبک هجومی و مهاجم
معمر سوراکا (شماره 88)- مهاجم
ساندرا فریرا آندره (شماره 15)- هافبک
اویبک کیلیچو (شماره 14)- هافبک
پیکان بعد از تراکتورسازی صاحب بیشترین بازیکن خارجی در لیگ چهاردهم بود. پیکانی‌ها 5بازیکن را از کشورهای مختلف به خدمت گرفتند و در نهایت هم با حضور در پله پانزدهم مستقیما به لیگ دسته اول سقوط کردند.
 
16- نفت مسجدسلیمان
لوییس کارلوس دوس‌سانتوس (شماره 28)- مهاجم 
الکساندر پاشنکو (شماره 29)- هافبک هجومی
روسلان ملزدینوف (شماره 26)- مدافع میانی
گئورگی گئورگیف (شماره 22)- دروازه‌بان
نفت مسجدسلیمان از 4بازیکن خارجی استفاده کرد و دقیقا در هر یک از خطوط یک بازیکن خارجی داشت. دوس‌سانتوس از همان ابتدای فصل در خط حمله این تیم حضور داشت اما 3بازیکن دیگر در نیم‌فصل به خوزستان آمدند تا شاید از سقوط این تیم جلوگیری کنند. در این بین، الکساندر پاشنکو با شماره29 برادر همان پاشنکو بود که مدتی دروازه‌بان ملوان بود و اتفاقا محبوبیت زیادی هم در انزلی پیدا کرده بود.
 
خط به خط با خارجی‌ها
در مجموع، اگر از بازیکنان خارجی که با تیم‌های ایرانی قرارداد بستند اما بازی نکردند صرف‌نظر کنیم، طی لیگ چهاردهم 49بازیکن خارجی به میدان رفته‌اند که فراوانی آن‌ها در مناطق مختلف میدان به این صورت بوده است:
دروازه‌بان: 6 نفر
مدافع: 13 نفر
هافبک: 16 نفر
مهاجم: 14 نفر
بنابراین بیشترین تعداد بازیکن خارجی در خط میانی به خدمت گرفته شده اما اگراین نکته را در نظر بگیریم که تعداد پست‌های بازی در خط میانی –و خط دفاعی- بیشتر از بقیه نقاط زمین است شاید از نظر میانیگن باید گفت بیشترین درصد خریدهای خارجی در خط حمله انجام شده است. خرید 14مهاجم خارجی برای خطی که فقط یک یا 2نفر در آن بازی می‌کنند نشانگر آن است که بیشترین خریدهای خارجی این فصل در خط حمله صورت گرفته است.
     
آی اسپورت
2015-06-06 15:41:47
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر