فهرست
فوتبال مارکِت / این هفته: فوتبالوکس
فوتبال مارکِت / این هفته: فوتبالوکس

فوتبال مارکِت / این هفته: فوتبالوکس

امیرمنصور رنجبرنیا – استاد دانشگاه

ورزش فوتبال مانند هر مجموعه ی پدید آمده توسط انسان، دارای قوانین و فرهنگ ویژه ی خود است. باشگاه های فوتبال نیز در سراسر جهان قوانین داخلی و فرهنگ خاص خود را دارا هستند. رئال مادرید بعنوان پر افتخارترین باشگاه فوتبال اروپا اما فرهنگی شگفت انگیز دارد. آنان فقط بدنبال خرید و نمایش بازیکنان لوکس هستند. هرچه گرانتر، بهتر. کافیست تا یک بازیکن توسط رسانه ها بزرگ شود، حتی اگر کیفیت لازم را نداشته باشد یا اصولا کارایی برای رئال نداشته باشد، مهم نیست. مهم پولی است که از فروش پیراهن های بازیکن معروف به جیب باشگاه می رود.
هواداران کهکشانی ها با یک بازی ضعیف از بازیکن خودی، او را هو کرده و با تکان دادن دستمال های سفید، خواستار کنار گذاشتن وِی می شوند، انگار نه انگار که آقای ایکس همان فوتبالیستی است که مادریدی ها ماه ها برای به خدمت گرفتنش، تلاش کرده اند، میلیون ها یورو خرج خرید ایشان کرده اند و چند ماه پیش از هو کردن آن بازیکن، برای نمایش او در سانتیاگو برنابئو بلیط فروشی کردند و آقای ایکس برای خوشامد هواداران در استادیوم، شیرینکاری می کرده است. نمونه ی آشکار این رفتار با گرث بِیل بعنوان گرانترین فوتبالیست تاریخ در فصل اخیر دیده شد و با کریس رونالدو نیز فصل گذشته چنین کردند که همگان دیدند.

پوگبا به باشگاهی ]رئال مادرید[ نمی رود که با بازیکنان جوان همچون دستمال کاغذی رفتار کنند. او به تیمی خواهد رفت که قدر بازی او را بداند. (مینو رایولا نماینده پُل پوگبا-اسکای ایتالیا)

فرهنگ بِبَر یا بمیر در رئال مادرید نهادینه شده و آخرین قربانی آن کارلو آنچلوتی بود. مربی بزرگ ایتالیایی که قهرمانی اروپا را پس از سال ها به مادرید آورد اما اخراج شد! زیرا در فصل جاری جامی برای باشگاه به ارمغان نیاورد، پس خداحافظ کارلتو.

·       کارلو می داند که ما در این باشگاه پیروزی و افتخار می خواهیم. از او ممنونیم ولی دیگر نمی توانیم با وی ادامه دهیم. (مصاحبه مطبوعاتی پِرِس، مدیرعامل رئال مادرید پس از اعلام اخراج آنچلوتی)

سناریوی آنچلوتی پیش از این برای وینسِنته دِلبوسکِه سرمربی فعلی تیم ملی اسپانیا تکرار شده بود. دلبوسکه پس از قهرمانی اروپایی رئال در سال 2002 با عدم تمدید قراردادش مواجه و در 2003 از مادرید جدا شد.
اما قسمت 22اُم سریال سرمربی های رئال مادرید در 12 سال اخیر با رافائل بِنیتس اجرا خواهد شد. جانشین آنچلوتی از ناپولی میاید. اکنون که بنیتس به مادرید پیوسته باید دید تغییری در فزهنگ باشگاه ایجاد خواهد شد یا خیر. مورینیو نتوانست دوام بیاورد، آیا رافا بنیتس که یک مربی سازنده است و برای رسیدن به موفقیت باید زمان لازم را داشته باشد، تا آخر قرارداد سه ساله اش با رئال تاب می آورد؟ بنیتس آخرین بار با والنسیا در سال های 2002 و 2004 قهرمان لالیگا شده است و پس از آن هرگز قهرمانی لیگ هیچ کشوری را بدست نیاورده ولی او متخصص قهرمانی در بازی های حذفی است، همانگونه که با لیورپول قهرمان اروپا شد ولی در لیگ برتر به توفیقی دست نیافت.
جدا از اینکه سرنوشت بنیتس در رئال مادرید چه خواهد شد و لوکس خواهان مادریدی با او چه خواهند کرد، نگاهی داریم به خرید و فروش های احتمالی مادریدِ بنیتس.

رافائل بنیتس می خواهد چیدمان 1-3-2-4 را در رئال مادرید بکار گیرد. (آاِس)

با توجه به خبر اخیر روزنامه آاِس اسپانیا که معمولا به همراه مارکا، از منابع نزدیک به باشگاه رئال مادرید محسوب می شوند، باید منتظر اخبار جدیدی در نقل و انتقالات باشگاه باشیم. بنیتس هنوز درباره ی نقشه های فصل آینده اش توضیح زیادی نداده ولی از همین اخبار و اطلاعات کم نیز می توان نتایجی بدست آورد.

بنیتس با فورمیشن جدید، گرث بیل را به وینگر چپ باز می گرداند. (دِیلی مِیل)

پس به یقین رونالدو نیز به وینگر راست خواهد رفت و آنگاه کریم بِنزِما مهاجم مرکزی خواهد بود. مدتی بود که از کریم بعنوان یکی از فروش های رئال مادرید یاد می شد.

وکیل کریم بنزما با اِد وودوارد مدیراجرایی منچستریونایتد بر سر انتقال احتمالی او به اولدترافورد دیدار و مذاکره کرده است. یونایتد می خواهد پس از فروش دِخِه آ به مادرید، بنزما را از رئال بخرد. (دِیلی میرِر)

اما 24 ساعت پس از مخابره ی این گزارش، کریم جَزیری وکیل بنزما طی مصاحبه ای خبر جدایی او را تکذیب کرد.

من با هیچ یک از مدیران تیم های انگلیسی نه در لندن و نه در هیج کجای دیگر دیداری نداشتم. کریم بنزما در رئال مادرید خوشحال است و تا هنگامیکه او را بخواهند در مادرید خواهد ماند. (مارکا - کریم جزیری)

ولی رافائل بنیتس برای جایگزین بنزما در خط حمله بعنوان مهاجم تعویضی چه کسی را در نظر دارد؟

رافا بنیتس یکی از تحسین کنندگان چیچاریتو است. (آاِس)

شاید هرناندز که دوست دارد از یونایتد یه مادرید بصورت دایم رود، گزینه ی خرید باشد ولی بنیتس، خامِس رودریگِز را نیز دارد.
از یاد نبریم که رئال مادرید باشگاهی سلطنتی بوده است و هنوز از رسم های تجمل گرایانه و لوکس خرید بازیکن بزرگ و گرانقیمت در هر فصل، پیروی می کند. پس باید پای نام های بزرگی در بین باشد.

اِدِن آزارد و کون آگِرو هدف های اصلی باشگاه رئال مادرید در مارکتینگ تابستان امسال هستند. (دیلی میرر)

البته شاید این گزارش بیشتر به شایعه شبیه باشد زیرا آزارد در چلسی زیر نظر ژوزه مورینیو درحال پیشرفت است و علامتی مبنی بر جدایی و اجازه ی آن توسط مربی آبی های لندن دیده نمی شود و آگرو نیز با منچسترسیتی، بیزنس کلانی دارد و نیازی به انتقال به مادرید نخواهد داشت و از همه مهمتر اینکه دو بازیکن یاد شده در رئال مادرید به جای چه کسانی باید بازی کنند؟ بنزما، رونادو، بِیل یا ...؛ این تئوری بعید می نماید.
دو بازیکن دیگری که در اخبار نقل و انتقالات روزهای اخیر بعنوان اهداف خرید رئال معرفی شده اند، مارکو وِراتی از PSG و رحیم اِستِرلینگ از لیورپول هستند.

·       رئال مادرید آماده است تا برای خرید وراتی با پاریس سن ژرمن وارد معامله شود. (گُل دات کام)
·       رحیم استرلینگ کماکان از تمدید قرارداد با لیورپول سر باز می زند و رئال مادرید موقعیت او را زیر نظر دارد. (سان)

شایعه مربوط به نفر اول یعنی وراتی از طرف باشگاه مادریدی رسما تکذیب شد، همانگونه که چندی پیش برای تکذیب علاقه ی خود به امضا با پُل پوگبا، بیانیه ای صادر کرده بودند.

باشگاه رئال مادرید هیچگونه دیدار و مذاکره ای درباره ی بازیکن تیم PSG، نه با باشگاه فرانسوی و نه با وکیل بازیکن نداشته است و همه ی خبرهای مربوط به علاقمندی باشگاه ما به خرید مارکو وراتی کذب محض است. (بیانیه رسمی باشگاه)

ولی در مورد استرلینگ کمی موضوع متفاوت است.

استرلینگ بازیکن بسیار خوبی است که من بازی او را دوست دارم ولی اکنون بازیکن لیورپول محسوب می شود. (بنیتس – کنفرانس مطبوعاتی)

این عدم رد کردن شایعه علاقمندی رئال به رحیم استرلینگ، آتش شایعات را شعله ورتر خواهد کرد و عواقب دیگری بدنبال خواهد داشت. از آنجاییکه استرلینگ یک وینگر است و اگر به مادرید بیاید، در چیدمان 1-3-2-4  بنیتس، باید جایی بازی کند که برای رونالدو و بیل در نظر گرفته شده است، این دلیل موضوع را پیچیده تر خواهد کرد. البته با مصاحبه رسمی اخیر گرث بیل، فروش او به منچستریونایتد به نظر منتفی است.

فصلی که گذشت زیاد آماده نبودم ولی بی صبرانه برای بازی زیر نظر بنیتس لحظه شماری می کنم تا بیل واقعی را هواداران مادرید ببینند. (مصاحبه گرث بیل با آاِس)

و شاید فروش رونالدو به قیمتی گزاف به اعراب پاریس نشین ثروتمند (PSG)، گزینه ی پرسود مادریدی ها باشد.
درباره ی خط دفاع مادرید و تغییرات احتمالی خبر چندانی در رسانه ها یافت نمی شود ولی جدی ترین بحرانی که بنیتس با آن روبرو خواهد شد، مشکل دروازبانی است. ایکر کاسیاس دیگر برای هواداران رئال، مقدس نیست و در فصل اخیر بارها مورد اعتراض و خشم سانتیاگوبرنابئو نشینان قرار گرفته است و به کِیلو ناواس دروازبان دوم نیز اعتماد کامل ندارند.

داوید دخه آ دروازبان متولد مادریدِ منچستریونایتد به رئال خواهد پیوست. (رسانه های گوناگون)

هم اکنون داوید در مادرید مشغول گذراندن تعطیلات خود است و از هرگونه اظهارنظر درباره ی آینده اش خودداری می کند.

باشگاه رئال مادرید تایید کرد که ناواس برای فصل آینده در برنامه های تیم خواهد بود. (مارکا)

پس اگر دخه آ به رئال بپیوندد، کاسیاس دروازبان سوم خواهد شد یا باید برود. یا اینکه داوید با یونایتد تمدید خواهد کرد؟ روزهای آینده این چالش بزرگ بنیتس را شفاف تر خواهد کرد و تکلیف دروازه ی پرافتخارترین تیم فوتبال اروپا روشن خواهد شد. شاید در این مارکتینگِ فوتبالِ لوکس مادریدی اتفاقات دیگری در راه باشد. شکیبا باشید و اخبار ترنسفرهای رئال مادرید را دنبال کنید.  
 
 کد خبر: 9409
 
     
آی اسپورت
2015-06-08 08:55:18
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر