فهرست
یادداشت: مشکلِ انریکه با بارسا چیست؟
یادداشت: مشکلِ انریکه با بارسا چیست؟

یادداشت: مشکلِ انریکه با بارسا چیست؟

گابریله مارکوتی
مشکل چیست؟ نه، واقعا مشکلِ لوئیس انریکه چیست؟! انریکه در اولین فصلِ حضورش در بارسا سه‌گانه برده، 50تا از 60 بازی‌اش را برده و حالا می‌خواهد این تیم را ترک کند: «فصلِ سختی را طی کردیم. من هنوز تصمیم برایِ آینده را نگرفته‌ام و محول کردم به بعد.» برایِ اکثرِ مربیان رسیدن به این همه افتخار راهی است برایِ دست بالا داشتن در مذاکرات تمدید قرارداد، یا قدرتی به سبکِ سر الکس در یونایتد، گرفتن. اما برایِ لوئیس انریکه اینطور نیست.
داستانی که به گوش می‌رسد حاکی از رفتنِ انریکه است و دلیلش هم نبودِ ثبات در باشگاه است. آندونی زوبیزارتا، همبازیِ سابق و بزرگ‌ترین متحدِ انریکه در بارسا، ژانویه از سمتش (مدیرِ ورزشی) استعفا داد. از سویِ دیگر انتخاباتِ در راه است که چه بارتومیو بتواند لاپورتا را شکست بدهد و چه نه، چهره‌هایِ سیاسیِ جدید در نظام و ساختارِ بارسلونا خواهیم دید. و این راه و روشِ انریکه نیست. انریکه مربی‌ای است اهلِ نظم و آرامش و هرگز زانو نمی‌زند و پشت خم نمی‌کند. منظورِ انریکه از فصلِ سخت همین‌ها بود. خیلی از مربیان وقتی تیمشان به چنین درجه‌ای از موفقیت می‌رسد، همه چیز را فراموش می‌کنند. واقعا فصلی که از هر 6 بازی 5 تایش را ببری چه سختیِ غیرِ قابلِ تحملی داشته است؟ اما انریکه نه. هر آنچه در ژانویه اتفاق افتاد و بینِ مسی و نیمار و انریکه گذشت، زخمش را گذاشته و از ذهنِ انریکه پاک نشده است. البته این تجربه‌یی جدیدی نیست. گواردیولا هم تا اواسطِ فصلِ اولش در بارسا وضعیتِ چندان خوبی نداشت و خودش از خودش مطمئن نبود. اما سه‌گانه باعث شد تا پپ بماند و جایِ پایش را محکم نیست، اتفاقی که گویا قرار نیست برایِ انریکه بیفتد.
از آنچه در سرِ انریکه می‌گذرد خبری نداریم. انریکه هیچوقت از داستان‌ها و مشکلاتی که در رم برایش پیش آمد حرفی نزد. او احتمالا این رویکرد را ادامه خواهد داد و برایِ همین هرگز نخواهیم فهمید دقیقا منظورش از فصلِ سخت چه بوده است. تنها چیزی که فعلا می‌دانیم زمزمه‌ها و شایعاتی است که خیلی زود هم از طرفِ باشگاه تکذیب می‌شود و مردی که در سومین فصلِ مربیگری‌اش به بالاترین نقطه رسیده مطمئن نیست که ادامه بدهد یا نه. چرا؟ چون انریکه خیلی صادق است. صداقت صفتِ خوبی است اما گاهی وقتی قصدِ رهبریِ غولی مثل بارسا را بر عهده داری، بدل به مانعی عظیم می‌شود.
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-06-08 10:52:40
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر