فهرست
چرا علی دایی از علی کریمی موفق‌تر است؟
چرا علی دایی از علی کریمی موفق‌تر است؟

چرا علی دایی از علی کریمی موفق‌تر است؟

آی اسپورت - در آتش‌بازی عجیبی که علی کریمی در هفته گذشته راه انداخت و تقریباً از خجالت همه درآمد، او به علی دایی کاری نداشت. دو «علی» فوتبال ایران که چندبار به شدت به پروپای هم پیچیدند و نشان دادند حق با سعدی بود که فرمود: «ده درویش در گلیمی بخسبند و دو پادشاه در اقلیمی نگنجند» فعلاً مثل دو شیر که از دور هم را می‌پایند و وارد قلمرو دیگری نمی‌شوند انگار نمی‌خواهند خاطره جدال قبلی را زنده کنند. جدالی که هیچ برنده‌ای نداشت!

در آن مناقشه هم علی کریمی آغازکننده بود و کلمه‌های آتشین بیشتری به کار می‌برد. دایی ترجیح می‌داد با «سیاست» بیشتری پیش برود و حتی یکبار در تحسین کریمی گفت که او اگر قدر خودش را می‌دانست و مشاوره‌های بهتری می‌گرفت حتی می‌توانست برای رئال مادرید و بارسلونا توپ بزند. جملاتی که کسی از علی کریمی در وصف دایی نشنید. هنوز هم جمله قصار جادوگر در مورد شهریار همان است که بود:«خدا او را بغل کرده». چیزی در مایه نظرکردگی با کتمان هوشمندانه توانایی‌های رقیب!

اما علی دایی از علی کریمی موفق‌تر است. درست در روزی که سپیدرود رشت در ورزشگاه آزادی تحت رهبری کریمی با سه گل مغلوب استقلال شد، سایپا موفق شد ۴-۲ ذوب آهن اوج گرفته را درهم بکوبد. نتیجه‌ای غافلگیرکننده برای شاگردان علی دایی که معمولاً با تساوی و پیروزی‌های خفیف او را به خاطر می‌آوریم. ذوب آهن در هفته گذشته استقلال را شکست داد و حالا علی دایی توانست مچ امیر قلعه‌نویی را بخواباند و یکبار دیگر نشان بدهد که حتی اگر علی کریمی را «محبوب»تر از علی دایی بدانید نمی‌توانید انکار کنید که دایی «موفق»تر از اوست. نه فقط در عرصه اقتصاد که در زمین فوتبال هم با آن که کریمی چشم‌نوازتر بازی می‌کرد ولی علی دایی با آن دویدن‌های پلیکان‌وار، بدن لاغر و ترکه‌ای و سماجت جنون‌آورش، موفق‌تر و ماندگارتر شده است.

دایی در صنعتی شریف درس خوانده. آن‌هم با گذر از کنکور دشوار دهه شصت و نه با رانتی که این روزها بسیاری از فوتبالیست‌ها را صاحب مدرک کرده است. او آمار گلزنی ملی خیره‌کننده‌ای دارد که در دنیا ممتاز است، حتی اگر بگویید که این گل‌ها را به نپال و مالدیو و سریلانکا و … زده است برای فیفا فرقی نمی‌کند، آنها همیشه علی دایی را در کنار بزرگان فوتبال دنیا به تالار افتخارات و مراسم‌های بین‌المللی دعوت می‌کنند.

دایی به عنوان بازیکن ـ مربی، لیگ را با سایپا فتح کرده است و با پرسپولیس گرچه فوتبال کم‌رمقی به نمایش می‌گذاشت اما دوبار جام حذفی را فتح کرد و یکبار تا یک قدمی لمس لیگ برتر پیش رفت. با تیم‌های دیگر هم نتایج تقریباً محترمانه‌ای کسب کرد. سال گذشته نفت از هم پاشیده را در جام حذفی با پیروزی مقابل تراکتورسازی قهرمان کرد و حالا با سایپا در نزدیکی نوک قله لیگ برتر در طمع سهمیه آسیایی و چه بسا نایب قهرمانی پرسه می‌زند. همه این اتفاقات مرهون «بغل خدا» و مافیا و حمایت داوران و ترس فدراسیون از او و … است؟

دایی در کناره زمین فوتبال پرخاشگر و تندخوست. صدایش را بالا می‌برد، با داوران درگیر می‌شود و آنقدر عصبانی می‌شود که خیلی‌ها نگران سلامتی‌اش می‌شوند. از یک ریال قراردادش نمی‌گذرد حتی اگر پرسپولیسی باشد که سال‌ها برای آن بازی کرده و می‌تواند با اندکی کوتاه آمدن انبوهی محبوبیت و لایک بخرد اما کوتاه نمی‌آید و سرسخت و سمج به راهی که باور دارد می‌رود. او با همه تندی و تیزی کلام و فعالیت اینستاگرامی‌اش اما مثل علی کریمی وارد جدال‌های بی‌حاصل نمی‌شود، پیش چشم دوربین‌ها به کیف پزشکی لگد نمی‌زند، حتی وقتی با عادل فردوسی‌پور هم وارد درگیری لفظی می‌شود، میکروفون برنامه‌اش را پرتاب نمی‌کند. حتی بیشتر و بی‌تعارف‌تر از علی کریمی پول را دوست دارد به همین خاطر اول همه جوانب را در نظر می‌گیرد بعد قرارداد می‌بندد، حتی وقتی با مایلی‌کهن که در مجادله‌های کلامی ید طولایی دارد وارد درگیری می‌شود، می‌داند چطور عمل کند که در دادگاه پیروز شود! این‌ها هم برای موفق‌تر بودن دایی کفایت نمی‌کند؟

این نوشتار در پی وزن‌کشی نبود و نیست، همه هدف آن است که بگوییم می‌توان مثل علی دایی مهارت‌های فوتبالی کمتری داشت اما به موفقیت‌های بزرگتر دست یافت و می‌توان مثل علی کریمی محبوب‌تر بود اما دستاوردهای اندکی داشت و شاید تفاوت این دو در «دوستان و مشاوران پیرامونی» است. علی کریمی اگر مشاوران بهتری داشت هم می‌توانست در بهترین تیم‌های دنیا به صورت مستمر بازی کند و هم اینکه در تلگرامش کمتر اما دقیق‌تر بنویسد!

می‌دانم که در فضای فوتبالی ما مجتبی محرمی‌ها محبوب‌تر از وحید هاشمیان‌ها هستند اما اگر می‌خواهیم به سوی فوتبال حرفه‌ای برویم وقت آن رسیده از «شور» بکاهیم و به «شعور» بپردازیم. ما در این سرزمین اندازه کافی حق شعر را ادا کرده‌ایم اما حق خرد را نه…. در این حرف ساده نکته‌های بسیاری است که عاقلان می‌دانند. باقی اما می‌توانند با خیال آسوده فحش بدهند و گریبان پاره کنند.

۴۱ ۳۵  
آی اسپورت
2018-02-09 13:57:00
نظر دهید

۳۵ نظر
امید از تفت
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۰۱
همه چیز به تفکر و تلاش و پشتکار بستگی داره که کریمی نداره. کریمی یه استعداد و نبوغ خدادادی داشت که اگر تلاش و پشتکار هم داشت بهترین بازیکن جهان میشد.
خخخ
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۸:۱۷
بهترین بازیکن جهان ؟!
۷
محمد
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۲۲:۵۹
نظر شما...اصلا شما خوبید. هرچه می گذرد. دست عادل فردوسی پور و باند همکارش در سایت ها و نشریات زرد مشخص تر می شود.پروژه فعلی آنها تمدید قرارداد ترکمنچای با کیروش و زهرچشم گرفتن از پرسپولیس . استقلال و افراد مستقل است. تا کسی جلوی مافیای آنها را نگیرد.و دست آنها برای مردم رو شده. این بافت سرطانی باید حذف شود.
نوید
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۰۷
دایی هم یه زمانی همین کار هارو می کرد ولی اونجا کریمی ازش حمایت کرد..سر قضیه پولش از فدراسیون پرسپولیس داشت ضرر می کرد..کلا از مصاحبه منعش کردن..دایی فقط به خودش فکر می کنه..ولی کریمی نه..
من من
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۲۱
بعد اونوقت اینکه دستیار کیروش شد بدون سابقه و فقط تعریف می کرد و همه چیز گل و بلبل بود ..وقتی بلیط فرست کلاس نگرفتن واسش اومد بیرون و شروع کرد به انتقاد از کیروش و کاراش.. دقیقا در راستای فکر نکردن به منافع خودش بود؟
ولمون کنید بابا...
موندم چطور دروغهای به این بزرگی و واضحی کریمی رو نمی بینید...
در جواب من من
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، ۰۵:۴۴
دروغ‌های شاخ دار شنا بخاطر تعصب رنگی شماست:))
۲
سجاد
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۱۰
اول نوبت مجتبی جباری بود تا با علی کریمی مقایسه بشه حالا دایی ببینید دار و دسته ناعادل کی روشی پور دارن چیکار میکنن
Saeed
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶، ۰۲:۳۹
این جماعت بی عرضه قرم به مزد می خوان اسمون به ریسمون ببافنو چون میدونن نمی تونن یکم از اعتبار کریمی کم کنن اومدن اونو با بقیه مقایسه کننن اخه داغون ،این سپیدرود را به قرگوسن هم میدادی همین بود .علی دایی مربیگری را باتیم اماده ورنر لورانت شروع کرد که اگه هر کی دیگه هم بود با اون تیم واون بازیکن ها گنایج خوبی میگرفت .سید جلال در بهترین سالهای خودش.محسن خلیلی کا به نظرم بعددوره خود دایی بهترین فوروارد ایرانه .و خیلی های دیگه.چیزی که باعث میشه امثال علی کریمی با بقیه فرق داشته باشن این نیست که مربی خوبی هستن یا در اینده خو اهند شد بلکه این سر نترس و دل درییایی اون هست.که هم اندازه دیدن حرکات ساق پاش دلمون را می لرزونه .و گرنه میثاقیان وفیروز کریمی هم مربیان خوبی هستن ولی دو زار احترام واعتبار ندارن .ولی اقای دنباله روی کیروشی پور بشین پیش خودت فکر کن تو هم می تونی یک هزارم این مرد مردمت را خوشحال کنی .یا فقط دوست داری عادل خان زودتر باهات حساب کنی بالاخره زندگی خرج داره
۶
فروبی
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۱۳
حالا که دیدین برنامه نود جلوی علی کریمی نمیتونه بایسته یه بازی جدید راه انداختید که هوادارا رو به جون هم بندازین. جالبه تا قبل این ماجرا همه تحلیلاتون این بود که دایی نباید مربیگری کنه چون استعداد نداره
دارمیان
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۱۵
دیگه شرمنده اقای محمدی که علی کریمی بی سواد داره جور شما رو میکشه و کارایی که شما باید انجام بدید رو انجام میده.
نویسنده جیره خوار از اینکه سایپا برده و سپید رود باخته نتیجه گرفته دایی از کریمی موفق تره.
من نمیگم که کریمی از دایی موفق تره ، بلکه میگم این مقایسه کاملا اشتباهه و فقط از یه آدم جاهل یا جیره خوار بر میاد.
دایی و کریمی خصوصیات کاملا متفاوتی دارن و مقایسه آنها کار بچه های 10 ساله هست نه یه به اصطلاح روزنامه نگار
اینزاگی
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۱۸
اصلا کریمی بد و بی سواد ولی از مقالاتی که آی اسپرت چاپ میکنه میشه سردرگمی و دست پاچگی عادل و دارو دستش رو دید
خخخخخخ
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۳۱
مقدسات قبلی کم بود دو تا مقدسات جدید هم اضافه شد
1- کیروش و خاندانش
2-کیروشی پور و برنامش
حامد
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۴۹
چرا دایی از کریمی موفق‌تر است؟
یک- دایی توانست به عنوان بازیکن زیر آب مربی ایتالیایی سایپا رو بزنه و تیمی که دیگری آماده کرده بود رو قهرمان کنه.
دو- دایی توانست با خدا- احمدی نژاد- لابی کنه و سرمربی تیم ملی بشه و بعد با بنده خدا کاشانی لابی کرد و سرمربی پرسپولیس شد.
سه- کریمی نه اهل زیر آب زنی بود که مثلا زیر پای دنیزلی رو تو پرسپولیس خالی کنه و خودش سرمربی بشه نه اهل لابی هست که جای دو تا تیم بحران زده- نفت و سپیدرود- دو تیم بزرگ- تیم ملی و پرسپولیس- نصیبش بشه.
گرچه این موارد رو نویسنده مطلب هم احتمالا میدونه اما گفتن دوباره‌اش بد نیست تا بدونیم کریمی چرا از دایی و فردوسی پور و ... محبوب‌تره. چون اهل لابی با قدرت و زیرآب زنی نیست.
فروبی
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۰۷
دوست عزیز هدف نویسنده از این مطلب دقیقا همینه که شما رو مقابل دایی قرار بده :)
فروبی
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۰۷
دوست عزیز هدف نویسنده از این مطلب دقیقا همینه که شما رو مقابل دایی قرار بده :)
۵
پرسپولیس-تراکتور
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۹:۰۸
دوست عزیز ورنر لورات آلمانی هفته 6 لیگ سایپا رو ول کرد رفت ترکیه سرمربی شد پس کسی زیرابشو نزد . اگه دایی با کاشانی لابی کرد خو نتیجش 2 قهرمانی جام حزفی و یک نایب قهرمانی لیگ بود که اونم قرار بود فولاد بشه حق پرسپولیس خوردن . اگه قراره زیر پا خالی کردن که آقای کریمی زیر پای ژوزه رو با دستور کیروش خالی کرد و این همه ضیان بار اورد . هر دو شون عزیزن و فعلا دارن حق میگن پس الان باید از هر دوشون حمایت کنیم تمام
۵
سینا
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۱۰
از وقتی که یادم میاد علی کریمی باخته و با ژست قهرمانانه تشویق شده! تو پرسپولیس که بود تیم رتبه 12 جدول بود و فقط میباخت و علی کریمی با ژست تختی وار تشویق میشد آخر بازی ! تو سپیدرودم الان همینه! من اگه مالک یا مدیر تیمی بودم قطعا دایی رو ترجیح میدادم که لااقل به خاطر خودش منافع تیمم رو تامین کنه.دقیقا همون زمانی که مجیدی واسه استقلال گل میزد کریمی داشت آخر بازی بعد باخت دو افتخار میزد.
۸ ۱
فرهاد
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۸:۱۶
مجیدی رو تو این مورد از کجا آوردی . استقلالی خوب معمولا پس از فوت مشخص میشن. یادشان گرامی .
ولی استقلالی زنده بیشتر تو دسته 2 و 3 میشه راجع بهشون صحبت کرد .
حمید
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۳۱
چرا دایی از کریمی موفق تر است؟
چون بهتر بلده توی یک سیستم فاسد با آدم های فاسد کار کنه.

استعفای امروز کریمی نشون داد چقدر بر سر مواضعش محکم ایستاده. کریمی نمی خواد بخشی از این سیستم باشه. سیستمی که از لیگ و رسانه ها و فدراسیون تشکیل شده. اما کریمی نمی خواد جز اینا باشه. حالا دیگه نمیشه در پاسخ به انتقادهاش عملکرد و منافعش رو هدف قرار داد. این استعفا نشون داد برای کریمی یاغیگری خیلی مهمتر از بردگیست.
nima
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۳۹
با این مقاله های چرند و زردتون نمی تونید محبوبیت علی کریمی رو کم کنید!! به قول علی کریمی شماهم حتما منفعتی دارید که دارید از عادل و بقیه حمایتت می کنید!!! مقاله رو فقط برای تخریب علی کریمی نوشتید !!! و اصلا کار به علی دایی و این چیزا ندارید!!!
ارمان
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۴۰
1.علی دایی اهل لابی و زد و بنده هست.
2.علی دایی با تمام مداحان عکس یادگاری گرفته.
3.علی دایی نون رو به نرخ روز میخوره.
4.علی دایی با رییس جمهورها رابطه بسیار حسنه ای داره .
5.علی دایی به میمهانی سیاسیون میره.
6.علی دایی فقط و فقط خودش واسش مهمه نه مردم بیچاره.
اینم جواب سوالتون.
ارش
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۴۲
علی دایی خطاب به رویانیان
من از ریش کسی نمیترسم
مدتی بعد
علی دایی در اغوش رویانیان
از سردار پاک تر روی زمین وجود نداره.
به این دلیل جناب محمدی.
محسن
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۴۵
نوچه ها به میدان امدن ولی به عادل بگین با علی آقامون در نیافت که ...
#نوچهها_رو_بیار_میدون
بهزاد
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۵۲
آقای محمدی گرامی من قصد غرض خوانی از نوشته شما رو ندارم اما آیا قلبا به این موضوع باور دارید که الان و با توجه به شرایط پیش آمده حول افشاگری های علی کریمی، هدف شما جز ایجاد یک دو قطبی کاذب است که سعی دارد با این روش ارزش کار و ماهیت واقعی اکت‌ کریمی رو تحت‌الشعاع قرار بده؟ آیا این دو گانه ها را نمیتوان با بسیاری دیگر تا ابد ادامه داد؟ حجازی موفقتر بوده یا قلعه‌نویی؟ نه برادر شیوه شما در بررسی ابعاد این مسأله کاملا از الگوهای رسانه های امروز ایران پیروی میکند
روشی که من اسمشو باعرض معذرت شارلاتانیزم رسانه ای میزارم
Shahar.ir
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۵۶
ولی من عاشق علی کریمی هستم
عاشق مارادونا هستم
بخاطر شور هیجان

سعید
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۰۲
یک نفرم که تو این مملکت ، درصد مصلحت گرایی و منفعت طلبیش کمتر از بقیه هستش شما دارید نقدش میکنید؟؟؟؟ کی رو با کی داری مقایسه میکنی؟ معیار موفقیت از نظر شما چیه؟؟ منفعت طلبی دایی که به همه ثابت شده. حمایت نمیکنی با سنگ حداقل نزن.
یوسف
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۰۶
در این حرف ساده نکته‌های بسیاری است که عاقلان می‌دانند. باقی اما می‌توانند با خیال آسوده فحش بدهند و گریبان پاره کنند.
ترجمه:
هر چی گفتید آینه آینه!
مسلما علی کریمی قلب‌های بیشتری از علی دایی فتح کرده و این مهم‌ترین دستاورد یه انسانه! جوری از موفقیت مالی یا فلان حرف می‌زنید انگار علی کریمی لنگ پول مانده یا پول یه چیز باقی هست.
serezo
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۱۶
چون دایی لابی با خدا رو خوب بلده، میتونه یکشبه سرمربی سایپا بشه ، میتونه بدون رزومه بدون اینکه در لیست باشه سرمربی تیم بشه ، میتونه یه شبه سرمربی پرسپولیس و کلی افتضاح به بار بیاره ، چون معیارهای دایی نسبی هستن خوب و بد بودن ادمها بستگی به منفعتش داره ، در این سیستم معیوب بیشترین سود رو برده ، تو ماجرای اخیر دلیل سکوتش واضحه مدتهاس رابطش با فردوسی پور خوب شده و منفعت داره واسش ،تنها مربی هست که هر وقت دوست داشته باشه میتونه بیاد روی خط و همیشه در مورد داوری و هر مسئله ای اظهار نظر کنه ، هواداران پرسپولیس باید نگران اینده و همصدایی فردوسی پور _ دایی و دارو دستش از جمله قدوسی باشن، اینا دوباره برای پرسپولیس دندون تیز کردن
تونی
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۴۱
عالی
می‌دانم که در فضای فوتبالی ما مجتبی محرمی‌ها محبوب‌تر از وحید هاشمیان‌ها هستند اما اگر می‌خواهیم به سوی فوتبال حرفه‌ای برویم وقت آن رسیده از «شور» بکاهیم و به «شعور» بپردازیم. ما در این سرزمین اندازه کافی حق شعر را ادا کرده‌ایم اما حق خرد را نه…. در این حرف ساده نکته‌های بسیاری است که عاقلان می‌دانند. باقی اما می‌توانند با خیال آسوده فحش بدهند و گریبان پاره کنند.
۵ ۱
شعور یعنی سکوت کردن برای دستیابی به منفعت
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶، ۰۴:۲۶
این در ذات شماها و نویسنده است
۳
سایت زرد
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۸:۲۳
لابد اگر کریمی هم اهل لابی و کالت به کالت بود از نظر شما موفق محسوب می شد
#مدافع_حرم
شکیب
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۹:۱۴
علی کریم اهل باند بازی نیست، حرفهایش و اعمالش شفاف و بی پرده هستند، او کاسه لیسی نمیکند برای همین است در سیستم فوتبال فوق فاسد جایی ندارد...
امیرعباس
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۴۷
فرمان حمله صادر شده میرزا بنویس های بی حیا حالا باید به سمت علیکریم هجوم بیاورند اصلا تعجب نخواهم کرد اگر فردا روزی علیه علیکریم اقدامات تندتری بشود او باید بداند که حمایت رسانه ای از او تاکنون صرفا بخاطر رنگ قرمز پیراهنش بوده اگر مقابلشان بایستی حتی از علی دایی برای کوبیدنت استفاده خواهند کرد!!!این مقاله را اگر دو ماه پیش می نوشتند قطعا در ستون طنز منتشر میشد اما حالا .....
مسعود
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶، ۰۳:۱۱
مقاله هاي فرمايشي و سريالي به سفارش اقاي تاج و اقاي فردوسي پور در راه است . چقدر طول كشيد شايد ١٥ سال كه فهميديم فردوسي پور بتمن گاتهام نيست و خودش جزيي از سيستم فاسد . ولي به هر حال اميد مردم نبايد از بين بره ، ١ شواليه پوشالي كه اداي مبارزه با فساد رو درمياره و خودش روي فسادهاي بزرگ سرپوش ميزاره
۵
شهریار
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶، ۰۹:۳۹
این نوشتار در پی وزن‌کشی نبود و نیست،هست
این نوشتار در پی وزن‌کشی نبود و نیست،هست
..................
هم اینکه کریمی عصیان گر آب به لانه مورچگان ریخته از نوع مقالات وکلای مدافع ابو توتو کی روشی پور مشخصه.....
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر