فهرست
چه کسی برنامه‌های ایران را به فیفا لو داد؟
چه کسی برنامه‌های ایران را به فیفا لو داد؟

چه کسی برنامه‌های ایران را به فیفا لو داد؟

آی اسپورت - در حالی که وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال تا 23 تیر ماه از فیفا فرصت گرفته اند تا یک راهکار اساسی برای برون رفت از بن بست فعلی پیدا کنند، برخی افراد برای رسیدن به منافع شخصی خود در حال ارائه گزارش محرمانه و مخفیانه به فیفا هستند.

 

چه کسی از برداشته شدن شرط سنی سود می برد؟

به گزارش طرفداری، وقتی فیفا در آخرین نامه ارائه شده به فدراسیون فوتبال با لحن تند و طلبکارانه، از ایران خواست محدودیت های مدیریتی بخش انتخابات نظیر شرایط سنی را بردارد، بی اختیار همه نگاه ها به سمت علی کفاشیان رفت و برخی تصور کردند نایب رییس فعلی فدراسیون در تلاش است اساسنامه جدید به گونه ای اصلاح شود که خودش بتواند با وجود عبور از سن 65 سالگی، همچنان در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال شرکت کند. حتی در محافل خصوصی کفاشیان به ارائه گزارش به فیفا متهم شد اما حالا سرنخ های تازه نشان می دهد شخصی که مدعی دبیرکلی فدراسیون فوتبال است، برای فیفا ای میل می فرستد و آتش اختلاف میان فدراسیون فوتبال و فیفا را تند می کند.

 

حامیان علی کفاشیان شوکه شدند

برای آن ها که در وزارت ورزش از حضور کفاشیان در فدراسیون فوتبال دفاع می کردند، این احتمال که نایب رییس فعلی فدراسیون به فیفا گرا داده باشد، شوکه کننده بود. آنها با این ذهنیت موافق سرپرستی علی کفاشیان در هیات رییسه فدراسیون فوتبال بودند که نایب رییس فعلی 66 ساله است و طبق قانون دیگر نمی تواند برای انتخابات نامزد شود. وقتی فیفا در آخرین نامه اش پیشنهاد کرد شرط سنی برداشته شود، منتقدان کفاشیان مدعی شدند او همان طور که در دوران وزارت محمد عباسی و گودرزی، با وجود قول و قرارهایش با وزارت خانه، وزیر ورزش وقت را دور زد و نتیجه انتخابات را به دلخواه خود تعیین کرد، این بار هم مسعود سلطانی فر و معاون ورزشی او را دور می زند و با همدستی فیفا، دوباره رییس فدراسیون فوتبال می شود.

 

مرد هزار لبخند با کیست؟

علی کفاشیان زمان وزارت محمد عباسی، به وزارت ورزش قول داد به نفع دکتر قریب کنار می کشد و فقط برای آن که عزیز محمدی رییس نشود، در دور اول شرکت می کند اما روز انتخابات، با یک چرخش ناگهانی، در صحنه رقابت باقی ماند و در دور دوم با غلبه بر قریب، چهار سال دیگر به عمر ریاست خود افزود. در دوره بعدی هم مقابل گودرزی که خواهان خروج قطعی او از مناسبات فوتبال بود، ژست بیطرف گرفت اما با تکرار و شبیه سازی ایرانی «پوتین - مدودف» مهدی تاج را روی صندلی ریاست فدراسیون نشاند و خود نایب رییس شد. حالا هم با وجود این که میان مهدی تاج و علی کفاشیان اختلاف افتاده و پشت صحنه فوتبال، منابع آگاه معتقدند یک طرف جبهه تاج - بهاروند تشکیل شده و طرف دیگر علی کفاشیان و منصور قنبرزاده دنبال راهی برای برخورداری از حمایت وزارت ورزش و جوانان هستند، خیلی سخت می توان دست علی کفاشیان را خواند و به نیت این مرد هزار لبخند (!) پی برد.

 

پای دبیرکل اسبق فدراسیون وسط است

با توجه به سابقه درخشان کفاشیان در تغییر ناگهانی بازی و صحنه گردانی، این بار هم بلافاصله انگشت اتهام به سمت او رفت اما حالا منابع آگاه می گویند آن که اتفاقات داخل ایران را برای فیفا ای میل می کند، شخص نزدیک به دبیرکل اسبق فدراسیون فوتبال است. گفته می شود این شخص که در دو باشگاه لیگ برتری سابقه اجرایی دارد و خود را در محافل فوتبالی مدعی دبیرکلی فدراسیون می نامد، به امید تشکیل کمیته عادی سازی یا همان کمیته انتقالی، به فیفا گزارش می فرستد چرا که مدعی است با تشکیل چنین کمیته ای، حداقل سه گزینه بالقوه وزارت ورزش برای ریاست فدراسیون فوتبال به عنوان نمایندگان ایران از سوی کمیته ملی المپیک به فیفا معرفی می شوند تا به عضویت این کمیته در بیایند و قانون هم می گوید کسی که عضو کمیته انتقالی یا همان کمیته عادی سازی باشد نمی تواند در انتخابات هیات رییسه فدراسیون نامزد شود. این شخص که از یکی از نامزدهای ریاست فدراسیون فوتبال حمایت می کند، با این تصور که با تشکیل کمیته انتقالی، تمامی اعضای فعلی هیات رییسه از صحنه رقابت خارج می شوند و سه عضو کمیته انتقالی هم شانس رقابت را از دست می دهند و نامزد مورد نظر او شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات خواهد داشت، تبدیل به گزارشگر مخفی فیفا در ایران شده است.

 

فدراسیون می خواهد دو اساسنامه داشته باشد؟

در تازه ترین اتهامی که به این شخص وارد شده، می گویند او به فیفا گزارش کرده برنامه فدراسیون فوتبال برای عبور از بن بست فعلی تنظیم دو اساسنامه است. فیفا می خواهد در اساسنامه اصلاح شده از سوی فدراسیون فوتبال ایران، فدراسیون یک موسسه مستقل خصوصی نامیده شود و قوانین داخلی کشور می گوید فدراسیون ها باید نهاد عمومی غیر دولتی باشند و این شخص به فیفا گزارش فرستاده فدراسیون فوتبال قصد دارد اساسنامه ای را با واژه مستقل خصوصی برای فیفا بفرستد و در عین حال همین اساسنامه اصلاح شده نهایی که در آن، اشاره شده فدراسیون یک نهاد عمومی غیردولتی است را در کشور تصویب کند.

 

آخرین امید ایران به توافق 23 تیر ماه با فیفا

گویا این گزارش که هنوز صحت و سقم آن مشخص نیست، باعث افزایش حساسیت فدراسیون جهانی نسبت به رفتار و عملکرد فدراسیون فوتبال ایران شده و رایزنی های اخیر نمایندگان فوتبال ایران برای سازش با فیفا را بی اثر کرده است. حالا ایران فقط تا 23 تیر ماه فرصت دارد اساسنامه اصلاح شده اش را برای فیفا بفرستد. این آخرین فرصت برای فرار از تشکیل کمیته عادی سازی یا همان کمیته انتقالی است. گروهی که زیرنظر معاون وزارت ورزش و دبیرکل فدراسیون فوتبال مامور مذاکره با فیفا شده اند، امیدوارند در این مرحله فیفا را قانع کنند قوانین داخلی ایران را بپذیرد و با قبول تعهد مضاعف فدراسیون فوتبال به حفظ استقلال کاری و شفافیت مالی، اساسنامه نهایی را به تصویب و تایید برساند. لحن آخرین نامه فیفا تند بود و حالا می توان فهمید این لحن تند ریشه در گزارش هایی دارد که افراد از داخل کشور به زوریخ می فرستند.

 

اتهام به یک عضو هیات رییسه

البته یکی از نزدیکان فدراسیون فوتبال مدعی است این شخص که خواب دبیرکلی را می بیند و به خاطر ارتباطش با دبیرکل اسبق فدراسیون، برای خودش در لیگ برتر سابقه مدیریتی دست و پا کرده تنها منبع اطلاعاتی فیفا در ایران نیست. به گفته این شخص یکی از اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال هم ارتباطات مستقیم و غیرمستقیمی با فیفا دارد و از این طریق تلاش می کند اساسنامه نهایی را به نفع گروه خودش تغییر بدهد. این شخص که مدعی ریاست فدراسیون فوتبال است، بعد از تلاش برای جلب حمایت وزارت ورزش، وقتی دید از نگاه این وزارتخانه حتی مستحق ریاست یک کمیته هم نیست، تغییر رویه داد و گزارشگر مخفی فیفا شد. این شخص از یک طرف به زوریخ خبر راست و دروغ مخابره می کند و شخص نزدیک به دبیرکل اسبق هم از یک سمت دیگر! اما این تنها دردسر فوتبال ما نیست!

 

چماق تعلیق از دست دوستان افتاد

چندی پیش وقتی اسلامیان در خیابان منتهی به مقر فدراسیون فوتبال رییس جمهور را به کمک طلبید تا با دخالت دولت، اختلاف میان فیفا و فدراسیون فوتبال ما حل شود، عده ای در ایران به او خرده گرفتند چرا با وجود این که می داند فدراسیون جهانی تمام اخبار و گفته های مربوط به فدراسیون فوتبال ایران را رصد می کند، چنین حرفی به زبان می آورد. منتقدین هم از اسلامیان پرسیدند آیا مطمئن هستید دخالت رییس جمهور در این موضوع از نگاه فیفا، دخالت سیاست در فوتبال تعبیر نمی شود و تعلیق فدراسیون را در پی ندارد؟ این پرسش طعنه ای بود به اعضای هیات رییسه فدراسیون که پیش از این هر وقت هر مقامی درباره فوتبال هشدار می داد، چماق تعلیق را به دست می گرفتند و اهالی فوتبال را از تعلیق می ترساندند.

 

اختلاف در هیات رییسه فدراسیون فوتبال

آنها که از فیفا چهره یک میرغضب را طراحی کرده بودند تا کسی وارد حریم شان نشود، حالا دچار چند دستگی شده اند. یک نفر در خیابان مصاحبه می کند، یک نفر در دفتر کارش مخفیانه به فیفا ای میل می زند و نفر دیگر صبح با زوج بهاروند و تاج جلسه می گذارد و ظهر با حبیب کاشانی طرح دوستی می ریزد و مدعی حمایت از کاندیداتوری او در انتخابات فدراسیون فوتبال می شود و عصر با حضور در وزارت ورزش، این وزارتخانه را به سمت چالش با فیفا و پذیرش تشکیل کمیته عادی سازی سوق می دهد و شب در گروه های تلگرامی می گوید صالحی امیری بهترین گزینه برای ریاست فدراسیون فوتبال است و لابد خودش هم بهترین گزینه برای ریاست کمیته ملی المپیک!

 

رییس کمیته ملی المپیک، رییس فدراسیون فوتبال؟

طرح جا به جایی رییس کمیته ملی المیپک و انتقال او به فدراسیون فوتبال البته مربوط به امروز و دیروز نیست. کم نسیتند کسانی که صالحی امیری را با توجه به روابطش گزینه اصلح برای اداره فوتبال می دانند و به واسطه ارتباطی که رییس فعلی کمیته ملی المپیک با چهره های تاثیرگذار ورزش جهان دارد، دنبال ترغیب او به حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال هستند اما تا امروز پاسخ صالحی امیری به این پیشنهاد فقط یک جمله بوده است؛ مشاوران امینم گفته اند از فوتبال دوری کن! معلوم نیست این مقاومت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت اما فعلا از انتخابات و برگزاری مجمع مهم تر، اصلاح اساسنامه است، اساسنامه ای که تبدیل به نقطه تنش میان ایران و فیفا شده است. بعد از اصلاح اساسنامه، نوبت به انتخابات می رسد و آن وقت در نام نویسی مجدد از نامزدها، معادلات و مناسبات فوتبال تغییر خواهد کرد. 

 

جایی برای بازنشسته ها نیست

البته حتی اگر در اساسنامه نهایی، شرط سنی برای ریاست هم برداشته شود، باز هم بازنشسته ها نمی توانند در فدراسیون فوتبال برای مناصب کلیدی ریاست، نایب رییسی و خزانه داری نامزد شوند. گویا فیفا متقاعد شده طرح منع به کارگیری بازنشسته ها یک تصمیم سیاسی نیست و پارلمان ایران برای حمایت از مدیران جوان در تمام عرصه ها، این طرح را تصویب کرده است. با این حساب بازنشسته ها دیگر جایی در اتاق های اصلی مقر فدراسیون فوتبال ندارند. صد البته در حال حاضر از بازنشسته ها مهم تر، بحث اصلاح اساسنامه است؛ اساسنامه ای که یا 23 تیر، برابر با 13 جولای (دوشنبه هفته آینده) تصویب می شود یا برای اصلاحش باید به تشکیل کمیته عادی سازی با حضور سه نماینده ایران و سه نماینده فیفا تن داد. بعد از اصلاح اساسنامه نوبت به انتخابات می رسد...

 

گزینه های احتمالی ریاست فدراسیون فوتبال

نام هایی که باید برای رقابت در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال به خاطر سپرده شود، صرف نظر از صالحی امیری، فعلا به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد؛ مهدی تاج که با وجود قلب درد تحمیلی هنوز هم حامیانی در فدراسیون دارد، مهدی محمد نبی دبیرکل فعلی فدراسیون فوتبال که از سوی پیشکسوتان حمایت می شود، حبیب کاشانی مدیرعامل سایپا، علیرضا اسدی دبیرکل اسبق فدراسیون فوتبال و یک فوتبالیست بازنشسته که وزارت ورزش در حال رایزنی با او برای ترغیبش به شرکت در انتخابات است و با این هدف که گزینه ایده آلش نسوزد، از لو رفتن نام او جلوگیری می کند. البته این صندلی که طبق اساسنامه جدید محکم تر هم می شود، قطعا اشخاص دیگری را هم برای شرکت در انتخابات وسوسه خواهد کرد!

طرفداری

۳ ۱  
آی اسپورت
2020-07-09 22:37:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
محسن
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹، ۰۱:۳۱
آخه چرا باید کون زیر و رو داد که کسی گزارش مخفی بدهد؟لحن و نگارش این متن،به گونه‌ای هست که ادم فکر میکنه نگارنده هم از لو رفتن زد و بند و دور زدن اخلاق و قانون حمایت میکند!!!
۱