فهرست
هفته اول لیگ قهرمانان؛ ناامید کننده نبود
هفته اول لیگ قهرمانان؛ ناامید کننده نبود

هفته اول لیگ قهرمانان؛ ناامید کننده نبود

آی اسپورت - در ایران در هفته نخست از فصل جدید لیگ فوتبال قهرمانان آسیا صاحب دو شکست، یک تساوی و فقط یک پیروزی شد که در نگاه نخست و حتی یک نگرش ثانوی کارنامه‌ای ناامیدکننده به حساب می‌آید زیرا به جز در یک مورد که با رقیبی از عربستان مصاف داده‌ایم حریفان ما از امثال ازبکستان و قطر بوده‌اند.

نگاهی دقیق‌تر به ما می‌گوید از چهار نماینده ما در شروع مرحله گروهی فصل 2018 لیگ قهرمانان قاره فقط یک تیم در کشورمان میزبان بوده و محل انجام دیدارهای هر سه تیم دیگرمان در خارج از خاک ایران بوده و از قضا تک بردمان هم که شکلی قاطع داشته در همان مسابقه و مکان و توسط پرسپولیس به ثبت رسیده است. تراکتورسازی در زمین ظاهرا بیطرف عمان تسلیم یکی از دو نماینده عربستان (الاهلی) شده، ذوب‌آهن در قطر با نتیجه 3 بر یک به الدحیل باخته و استقلال پریشب با الریان دیگر تیم قطری 2 بر 2 مساوی کرد.

با نگاه فوق به ماجرا درمی‌یابیم کارنامه‌ای مبتنی بر «یک از 4» (یک پیروزی در چهار دیدار) آنقدرها هم نتیجه بد و مایوس‌کننده‌ای نیست و می‌تواند مقدمه‌ای بر کسب نتایج بهتر در هفته دوم و هر چهار هفته بعد از آن باشد. البته به ذوب‌آهن این ایراد وارد است که چرا به رغم جلو بودن از رقیب قطری تا دقیقه 70 به آن شکل در 20 دقیقه پایانی پاشید و سه گل متوالی خورد و به تراکتور خرده گرفت که چرا تن به یک بازی کم افت و خیز مقابل الاهلی عربستان داده و به واقع مطابق میل حریف بازی کرده و خبری از روح پرشور این تیم در میدان نبوده است اما دو تیم تهرانی کار کم نقص‌تری را ارائه دادند. پرسپولیس البته نزدیک به حد کمال ظاهر شد و برد 3 بر صفر این تیم مقابل نسف قارشی نشان داد که یک بار دیگر امیدهای اصلی ما را در این آوردگاه آسیایی سرخ‌های تهرانی روی دوش‌های مقاوم خود حمل می‌کنند. استقلال هم چون در نیمه اول نوسان زیاد و عملکرد دفاعی ضعیفی داشت و 2 بر یک عقب افتاد اما در نیمه دوم خودش را جمع کرد و سرانجام در دقیقه 87 با ضربه سری جانانه (از علی قربانی) بازی باخته را به تساوی 2 بر 2 کشاند، نمره مردودی نمی‌گیرد و برعکس بازی قوی و امیدساز این تیم در بخش‌هایی از مسابقه ثابت کرد که آبی‌ها حتی مقابل دو «قدرت» اصلی‌تر گروه خود نیز حرف‌های رسایی برای گفتن خواهند داشت و آن دو «قدرت» تیم‌های العین امارات و الهلال عربستان هستند که فصل پیش مسبب حذف استقلال و پرسپولیس از این رقابت‌ها شدند.

لازمه کسب نتایجی بهتر در هفته‌های بعدی لیگ قهرمانان آسیا برنامه‌ریزی درست و به فراخور ویژگی‌های این مسابقات و در آمدن از قالب‌های سنتی و پرهیز از ارائه همان الگوها و روش‌های جاری و رایج در لیگ برتر در صحنه این پیکار قاره‌ای است. در بازی دو نماینده شهرستانی‌مان در لیگ امسال آسیا به رغم اینکه هدایتگر یکی ارطغرول ساغلام ترکیه‌ای است و دیگری امیر قلعه‌نویی پرتجربه، نشانه‌های ملزومات فوق دیده نشد و ذوب‌آهن پس از گلزنی بسیار زود به دفاع صرف کشیده شد و از نظر بدنی هم از دقیقه 70 به بعد آشکارا کم آورد و تراکتوری‌ها نیز پس از به ثمر رسیدن تک گل الاهلی عربستان به شکلی آسان جز حملاتی کور و نامشخص حربه دیگری را برای رسیدن به هدف - نتیجه تساوی – از خود به نمایش نگذاشتند. توقعات از فوتبال ایران که در صحنه‌های ملی در قاره کهن پیشتازی می‌کند، در جام‌های باشگاهی قاره نیز بسیار بیش از این است و دیدارهای هفته بعد نشان می‌دهد سه تیم پیروز نشده هفته نخست تا چه میزان در رفع ضعف‌های  خود موفق بوده‌اند و البته کار تمامی آنها سخت خواهد بود زیرا پرسپولیس نیز مسافر قطر است و آنجا مسابقه آسانی را برابر یاران ژاوی و مرتضی پورعلی گنجی (تیم السد دوحه) تجربه نخواهد کرد. این دیدارها به ما خواهد گفت از آزمون و خطاهای هفته نخست چقدر درس گرفته‌ایم و تا چه میزان از مشخصه‌های سنتی «فوتبال ایرانی» فاصله گرفته‌ایم و چون لیگ برتر فعلا تعطیل است، این بهانه هم وجود نخواهد داشت که به سبب شرکت در این رقابت داخلی فرسوده و فاقد طراوت بوده و کاری از پیش نبرده‌ایم.

 

ایران ورزشی

۳ ۱  
آی اسپورت
2018-02-17 10:41:00
نظر دهید

۱ نظر
محمد
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۴۵
به نویسنده مزدور آبی و قرمزهای این روزنامه بگین برووو بابا خدا روزیت رو جای دیگه بده . برو امار بازی تراکتور و الاهلی ببین بعد ... اینا کار خدشون رو کردن و تا اخرین لحظه توپ و میدون دست اینا بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر