فهرست
سوال روز: آیا "بنیتز" در رئال‌مادرید موفق می‌شود؟
سوال روز: آیا "بنیتز" در رئال‌مادرید موفق می‌شود؟

سوال روز: آیا "بنیتز" در رئال‌مادرید موفق می‌شود؟

مشخص است که "بنیتز" کار دشواری برای بهبود شرایط سفیدهای مادرید پیش رو دارد؛ تیمی که علیرغم خرج‌های سنگین در 7 سال اخیر تنها یک‌ بار موفق به فتح لالیگا و لیگ قهرمانان اروپا شده است.اکنون در این مطلب به بررسی مسائلی می‌پردازیم که "بنیتز" اول از همه با آن‌ها روبرو خواهد شد.
 
جلب رضایت هواداران و رسانه‌ها

 قبل از معرفی "بنیتز" به عنوان سرمربی جدید رئال مادرید، هواداران این تیم در نظرسنجی وبسایت‌ها و نشریه‌های معتبر نشان دادند که علاقه چندانی به نشستن این سرمربی روی نیمکت تیمشان ندارند. 44 درصد از کاربران نشریه مادریدی AS رای به ماندن "آنچلوتی" دادند  و گزینه دوم و سوم آنها به ترتیب "یورگن کلوپ" و "میشل" بودند و "بنیتز" تنها 8 درصد از آرا را به خود اختصاص داد. پس از اخراج "کارلتو"، سیل عظیمی از انتقادات متوجه فلورنتینو پرز، رئیس باشگاه رئال مادرید شد و حتی بسیاری از هواداران خواهان استعفای او شدند. اما تنها هواداران نبودند که از این تصمیم پرز به خشم آمدند؛ نشریه‌های مادریدی نیز به شدت از او انتقاد کردند. نشریه معتبر مارکا در یک مقاله اخراج "آنچلوتی" به خاطر "بنیتز" را مضحکانه دانسته بود. در چند روز گذشته مقاله‌هایی منتشر شد که در آنها از "بنیتز" به عنوان یک مربی خوب نام برده بودند اما حداقل 18 دلیل مبنی بر اینکه انتخاب او به عنوان سرمربی رئال مادرید یک اقدام ریسک پذیر برای فلورنتینو پرز است را آورده بودند. آنها معتقد بودند که رافا یک مربی ترسو است و سبکی تدافعی دارد و به سختی می‌توان به او اعتماد کرد.  عملکرد "بنیتز" در فصل جاری نیز در عکس‌العمل هواداران و مطبوعات بی تاثیر نبود. ناپولی با شکست مقابل اتلتیک‌بیلبائو، جواز حضور در لیگ قهرمانان اروپا را از دست داد و به لیگ اروپا راه پیدا کرد. آنها فصل گذشته در سری A نایب قهرمان شدند اما این فصل را در جایگاه پنجم جدول به پایان رساندند. این بار اول نیست که هواداران یک تیم نظر مساعدی نسبت به "بنیتز" ندارند؛ سال 2012 او در حالی هدایت چلسی را بر عهده گرفت که بسیاری از هواداران این تیم علاقه‌ای به نشستن او روی نیمکت تیمشان نداشتند و با حذف از لیگ قهرمانان اروپا، انتقادات از او افزایش یافت اما در پایان فصل که چلسی موفق شد قهرمان لیگ اروپا شود، تا حدودی فشار انتقادات روی این سرمربی کاهش یافت.

 
ایجاد روابط صمیمانه با بازیکنان تیم

 علاوه بر هواداران، بسیاری از بازیکنان تیم حمایت خود را از "آنچلوتی" نشان دادند. کریستیانو رونالدو بزرگترین حامی "آنچلوتی" در رختکن رئال مادرید بود. دو روز قبل از اخراج "کارلتو" توسط فلورنتینو پرز، رونالدو پیغامی با عنوان: «یه مربی حرفه‌ای و یک شخصیت فوق العاده؛ امیدوارم سال آینده نیز در کنارمان باشد» را در صفحات اجتماعی خود منتشر کرد.  "بنیتز" در تابستان پیش رو و در اردوهای آمادگی پیش فصل رئال مادرید، باید با بازیکنانش صحبت کند و ضمن جلب اعتماد آنان، روش‌های کاری خود را به آنها توضیح دهد و نگرش و ایده‌های خود را به بازیکنانش تزریق کند و مسلما کار آسانی را در پیش نخواهد داشت. "ژوزه مورینیو" زمانی که به مادرید آمد، روحیه خستگی ناپذیری و جنگندگی را در ترکیب تیمش تقویت کرد و به آنان آموخت که باید با همه چیز از جمله بارسلونا، داوران و مطبوعات مبارزه کنند و در نهایت همین مسئله بود که سال 2013 منجر به سقوط "مورینیو" و قطع همکاری او با باشگاه شد.  روش کاری "آنچلوتی" کاملا در تضاد با "مورینیو" بود و شاید بتوان گفت که این امر در موفقیت او تاثیر زیادی داشت. "کارلو" تعادل را چه در زمین و چه بیرون از آن به خوبی حفظ کرده بود؛ بازیکنان به ندرت با حریف و داور درگیر می‌شدند و آرامش و صمیمیت بیشتری در رختکن دیده می‌شد. برخوردهای احساسی بازیکنان جای خود را به رفتارهای منطقی و عاقلانه دادند و تعادل در روحیه تیم به وضوح مشاهده می‌شد.
 

مناسب‌ترین پست برای کریستیانو رونالدو
سوالات و تردیدهای تاکتیکی مختلفی در ذهن "بنیتز" وجود دارد که یکی از مهمترین مسائل، یافتن مناسب ترین پست برای کریستیانو رونالدو است. وی این فصل در تمامی رقابت‌ها 61 گل برای تیمش به ثمر رساند و با زدن 48 گل در لالیگا، تبدیل به دومین گلزن برتر در یک فصل از این رقابت‌ها شد. رونالدو سال آینده 31 ساله می‌شود و با وجود استعداد و توانایی فوق العاده‌اش باید در پستی قرار بگیرد که بیشترین کارایی را داشته باشد. رونالدو برای رئال مادرید تنها یک گلزن نیست و توانایی‌های وی فقط به گلزنی ختم نمی‌شود، بلکه او قبل از اضافه شدن به سایر مهاجمان در محوطه جریمه، همکاری خوبی را با هافبکان تیمش انجام می‌دهد و این فصل هم با 22 پاس گل، بهترین آمار را نسبت به سایر هم تیمی‌هایش داشت.  رونالدو این فصل از 61 گل خود، 5 گل را از بیرون محوطه به ثمر رسانده و متوسط دریبل‌های او در هر بازی 3.2 بودند. حالا بنیتز باید تصمیم بگیرد که به جای بنزما، از رونالدو به عنوان مهاجم نوک استفاده کند و یا اینکه او را یک خط عقب‌ تر قرار دهد.  "بنیتز" که یکی از صاحب سبک ترین و تاکتیکی ترین سرمربیان حال حاضر دنیاست، باید تصمیمات لازم را مبنی بر انتخاب مناسب‌ترین پست برای یکی از بهترین گلزنان تاریخ فوتبال بگیرد؛ تصمیمی که اهمیت ویژه‌ای در عملکرد تیمش دارد.
 
بازی گرت بیل در پست تخصصی‌

گرت بیل عملکرد قابل قبولی در این فصل نداشت و انتقادات بسیاری از او شد؛ بارها و بارها با سوت‌های تماشاگران رئال‌مادرید روبرو شد و اثرات این فشار‌ها به وضوح در بازی او دیده می‌شد. عملکرد بیل در فصل جاری این سوال را در ذهن علاقمندان به فوتبال به وجود آورد که آیا این بازیکن واقعا ارزش پرداخت چنین مبلغی را داشته است؟  جالب است بدانید زمانی که بیل به رئال‌مادرید پیوست، "بنیتز" یکی از اشخاصی بود که مبلغ خرید او را مورد انتقاد و تمسخر قرار داد: «اگر بیل 100 میلیون یورو می‌ارزد، پس نمی‌توان برای مارک همسیک (ستاره ناپولی) قیمتی تعیین کرد چرا که او بسیار با ارزش است».  شاید "بنیتز" در درجه اول قصد تمجید از کیفیت بازیکن خودش را داشت، اما اظهار نظرش راجع به قیمت بیل کمی تمسخر آمیز بود و باید دید که این دو در مادرید چگونه با یکدیگر همکاری خواهند کرد.  یکی از بزرگترین مشکلات بیل این است که برای قرار گیری در پست تخصصی خود (هافبک چپ) رقابت تنگاتنگی را با دو ستاره دیگر تیم یعنی ایسکو و جیمز رودریگز دارد. آنان این فصل به حدی خوب کار کردند که نمی‌توان از هیچ‌ یک چشم‌پوشی کرد.  اگر "بنیتز" تصمیم داشته باشد که در رئال‌مادرید هم با سیستم 1-3-2-4 ترکیب را بچیند، قرار دادن این سه نفر به طور همزمان در ترکیب بسیار دشوار خواهد شد و اگر این اتفاق رخ دهد، بنزما باید جای خود را به رونالدو بدهد و بازیکن پرتغالی به تنها مهاجم تیم در ترکیب تبدیل می‌شود.  اگرچه که طبق سیاست‌های باشگاه رئال‌مادرید و شخص فلورنتینو پرز، قرار دادن یک بازیکن 100 میلیونی روی نیمکت حتی با وجود عدم آمادگی‌اش تقریبا غیر ممکن به نظر می‌رسد. پرز هفته گذشته با قاطعیت اعلام کرد که بیل قطعا فصل آینده را نیز در رئال‌مادرید سپری خواهد کرد؛ بنابراین بازیکن ولزی یک سال فرصت دارد تا همانند گذشته اعتماد دیگران به خصوص سرمربی تیم را جلب کند و دوباره توانایی‌های بالای خود را به همگان ثابت کند و باید فصل آینده را به قدری خوب شروع کند تا "بنیتز" راجع به نیمکت نشین کردن او در بازی‌های بزرگ حتی فکر هم نکند.
 
انتخاب گلر اول تیم؛ کاسیاس، ناواس و یا دخه‌آ؟

 یکی دیگر از دغدغه‌های "بنیتز" در رئال‌مادرید انتخاب دروازبان اول این تیم است. "مورینیو" سال 2013 تصمیم بحث برانگیزی را در این مورد گرفت و آنتونیو آدان را جایگزین ایکر کاسیاس، دروازبان با‌سابقه مادریدی‌ها کرد.  اگرچه که کاسیاس با آمدن "آنچلوتی" دوباره جایگاهش را پس گرفت اما اشتباهات او در فینال لیگ قهرمانان اروپای سال گذشته و همچین جام جهانی، باعث شد که تحت انتقادات هواداران رئال قرار گیرد و این باشگاه در تابستان کیلور ناواس، ستاره کاستاریکا در جام جهانی را به خدمت گرفت.  رئال‌مادرید قصد دارد که در تابستان پیش رو، داوید دخه‌آ را به برنابئو بیاورد و احتمالا در هفته‌های آینده این انتقال به طور رسمی اعلام خواهد شد. با این وجود کاسیاس که ماه گذشته 34 ساله شد، طی مصاحبه‌ای که با رادیو کادنا سر اسپانیا داشت، اعلام کرد که برنامه‌ای برای ترک باشگاه دوران کودکی خود ندارد و حتی با وجود رقابت با دخه‌آ و تبدیل شدن به دروازبان دوم تیم، قصد دارد که فوتبالش را در رئال‌مادرید به پایان برساند.  حالا این "بنیتز" است که باید تصمیم نهایی را راجع به انتخاب دروازبان اول تیمش بگیرد و باید دید که آیا او با کاسیاس ادامه می‌دهد یا اینکه منتظر انتقال دخه‌آ به مادرید است؛ و همچنین در صورتی که انتخاب او دخه‌آ باشد، "بنیتز" از بین کاسیاس و ناواس کدامیک را به عنوان دروازبان دوم تیمش انتخاب می‌کند و از این بین چه کسی در تابستان باید با رئال وداع کند؟
 
BBC SPORT/مترجم: پرستو امینی- تحریریه ایفکا
  ۱  
آی اسپورت
2015-06-09 15:02:52
نظر دهید

۱ نظر
ehsan
سه شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۴، ۱۸:۳۶
هیچوقت موفق نمیشه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر