فهرست
آیا فالکائو باید گزینه‌یِ اول کلمبیا باشد؟
آیا فالکائو باید گزینه‌یِ اول کلمبیا باشد؟

آیا فالکائو باید گزینه‌یِ اول کلمبیا باشد؟

وقتی خوسه پکرمن رادامل را به عنوانِ کاپیتانِ کلمبیا برگزید، تنها برایِ این نبود که ماریو یپس دیگر 39 ساله شده بود و به پایان فوتبالش نزدیک. انتخابِ فالکائو وجهی نمادین هم داشت و بیانگرِ اعتقادِ پکرمن به مهاجمش بود. در کوپا امریکایِ امسال بازیکنانِ زیادی هستند که به دنبالِ جبرانِ فصلِ ناامیدوارکننده‌یِ خود هستند و مهمترینشان فالکائوست. ال تیگره برایِ اثباتِ دوباره‌یِ خودش پا به این تورنمنت می‌گذارد.
فالکائو یکی از مهمترین عواملِ رسیدنِ کلمبیا به جامِ جهانیِ 2014 بود؛ سریع، قوی، با قدرتِ حفظِ توپ و باز کردنِ دروازه‌یِ حریف. وقتی او در ژانویه، قبل از جامِ جهانی، زانویش مصدوم شد، کلِ کلمبیا به غم نشست. کلمبیایی‌ها هرچه از دستشان بر می‌آمد انجام دادند تا مهاجمِ محبوبشان را به جامِ جهانی برسانند، اما در نهایت مجبور شدند غیبتش را بپذیرند. با این حال کلمبیا با قرار دادنِ تئو گوتیرس کنارِ جکسون مارتینس (یا گاهی به عنوانِ مهاجمِ تک) نمایشی بسیار خوب در جامِ جهانی داشت. تازه پکرمن آدریان راموس و کارلوس باکا را هم رویِ نیمکت داشتند. در آن زمان نظرِ کلی این بود که فالکائو بالاخره بر می‌گردد و کلمبیا از جهتِ داشتنِ این همه مهاجمِ دخیره‌یِ خوب واقعا خوشبخت خواهد شد. اما سوالی که حالا باید مطرح کرد این است که آیا فالکائو هنوز لایقِ بازی در ترکیبِ اصلی کلمبیا هست؟
خوسه پکرمن اعتقاد دارد فالکائو به فرمِ مناسبش بر خواهد گشت و فالکائو هم به این باور، اول هفته با شکستنِ رکوردِ بیشترین گل در تاریخ بازی‌هایِ ملی کلمبیا پاسخی محکم داد. گلی که فالکائو به کاستا ریکا زد، پنجمین گلش در پنج بازیِ ملیِ اخیر بود. بعد از اینکه ژوزه مورینیو اعلام کرد شاید فالکائو جزوِ اهدافِ ترنسفرهایِ تابستانیِ چلسی باشد، پاسِ گلِ خوان کوادرادو به او معنی و مفهومِ بیشتری پیدا کرد. خودِ کوادرادو قصد دارد در این تورنمنت دوباره خودش را ثابت کند و 6 ماهِ کابوس‌وار در لندن را فراموش کند.
اما فرمِ فالکائو در یک سالِ گذشته خیلی نگران‌کننده‌تر از فرمِ کوادرادو در چلسی بوده است. بر اساسِ آمارِ هواسکورد فالکائو با 4 گل در 26 بازی، بیست و یکمین بازیکنِ ارزشمندِ منچستر یونایتد در فصلِ 2014-2015 بوده. این روندِ نزولی از اتلتیکو به بعد شروع شد. ریتینگِ فالکائو در اتلتی 7.19 بود (52 گل در 67 بازی)، در موناکو 6.87 (11 گل در 17 بازی) و در یونایتد 6.61 . فالکائو در فصلِ گذشته به اندازه‌یِ کافی در جریانِ بازی قرار نمی‌گرفت. بخشی از این مشکل حاصلِ کمبودِ اعتمادِ به نفسش و بخشی دیگر حاصلِ ضعفِ فیزیکی‌اش بود. اما مشکلِ ریشه‌ای شاید خو نگرفتنِ او با کشوری جدید بود، یا شاید تطابق نداشتنش با نوعِ بازیِ یونایتد و حتی شاید نیاز داشتن به زمانی بیشتر از این برایِ ریکاوریِ زانویِ مصدومش. البته نظرِ دیگری هم هست که می‌گوید فالکائو در 29 سالگی برایِ فوتبال پیر شده است. او از 13 سالگی به صورتِ حرفه‌ای دارد بازی می‌کند و شاید دیگر بدنش به پایانِ راه رسیده است.
یونایتد فالکائو را به موناکو بازگردانده، ولی بعید است او فصل آینده در باشگاهِ سابقش بماند. برایِ همین فالکائو اگر می‌خواهد به مشتری‌هایِ احتمالی‌اش نشان دهد که هنوز حداقل بخشی از جادویِ گذشته را دارد باید کوپا امریکایی خوب را پشت سر بگذارد. مشکلِ اینجاست که با حضورِ جکسون مارتینس و کارلوس باکا که هر دو فصلی عالی را پشتِ سر گذاشته‌اند، فالکائو احتمالا فرصتِ زیادی برایِ اثباتِ خودش به دست نخواهد آورد.
 
     
آی اسپورت
2015-06-10 12:18:11
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر