فهرست
یادداشت: فشاری که رویِ شیلی و آرژانتین و برزیل است
یادداشت: فشاری که رویِ شیلی و آرژانتین و برزیل است

یادداشت: فشاری که رویِ شیلی و آرژانتین و برزیل است

تیم ویکری

بولیوی، کلمبیا، پاراگوئه و پرو، همه قهرمانِ کوپا امریکا شده‌اند، اما شیلی هرگز. برایِ همین میزبان با تیمی که در نظرِ کلی بهترین تیمِ تاریخِ شیلی است، چیزی جز قهرمانی نمی‌خواهد. شیلی در دو جامِ جهانیِ گذشته بهترین نمایش‌ها و نتایجِ تاریخ‌اش را داشته (البته به استثناء جامِ جهانی 1962 که در آن میزبان بودند). اما خورخه سامپائولی یک نگرانیِ بزرگ دارد و آن بارِ روانیِ سنگینِ میزبانی بر دوشِ بازیکنانش است. مربیِ آرژانتینیِ شیلی این تجربه را سالِ گذشته از برزیل، میزبانِ جامِ جهانی، کسب کرد، جایی که خودِ شیلی تنها یک تیر دروازه تا حذف کردنشان در دورِ دوم فاصله داشت. پس تدبیرِ او برایِ محافظت از بازیکنانش مقابلِ این فشار چیست؟
سامپائولی قصد داشت کمپ‌اش را در اسپانیا تشکیل بدهد و تنها چند روز مانده به آغازِ مسابقات بازیکنانش را به شیلی بازگرداند. این نقشه البته به دلیل درگیریِ مهره‌هایش در مسابقاتِ اروپایی شکست خورد. اما سامپائولی در نهایت تیمش را برایِ آماده‌سازی به حومه‌یِ سانتیگو برد و تماس با مطبوعات را به حداقل رساند. مشکلِ دیگری که شیلی در این چند ماه با آن درگیر بوده کم گل زدن است. شیلی در بازی‌هایِ دوستانه به ایران 2-0 باخت و به برزیل 1-0 و ال سالوادور را 1-0 برد. مشکلِ تمام‌کنندگی نقطه‌ای است که سامپائولی باید رویش کار کند.
فشاری که رویِ آرژانتین است کمتر از فشارِ رویِ شیلی نیست. آرژانتین از 1993 بدین سو هیچ تورنمنتی را نبرده است. کارلوس تبس و خاویر ماسچرانو سالِ 2004 در کوپا امریکایِ پرو خیلی به قهرمانی نزدیک شدند، اما برزیل در دقایقِ پایانی بازی را مساوی کرد و نهایتا در ضرباتِ پنالتی پیروز شد. 11 سال بعد از آن تورنمنت دیگر وقتِ چندانی برایِ تبس و ماسچرانو نمانده و شاید این آخرین تورنمنتِ بزرگشان باشد. مسی و آگرو و دی ماریا هم در کوپایِ آینده همه 30 را رد کرده‌اند و با توجه به فرمِ مناسبشان این بهترین فرصت برایِ پایان دادن به ناکامیِ آلبیسلسته به نظر می‌رسد.
برزیل هم در کوپایِ امسال برایِ هدفی خاص می‌جنگد و آن آشتی با تماشاگرانش و فراموش کردنِ کابوسِ دو بازیِ آخرِ جامِ جهانیِ گذشته است. برزیل هفته گذشته در سائو پائولو با نمایشی کاملا معمولی مکزیک را شکست داد. این اولین بازیِ خانگی برزیل بعد از جامِ جهانی بود و سکوت هوادران در استادیوم کاملا مشخص. به هرحال هر اتفاقی در شیلی بیفتد خاطراتِ جامِ جهانی به این سادگی پاک نخواهد شد. اما برزیل با دونگا حالا با 9 پیروزیِ متوالی روحیه و اعتماد به نفسِ بیشتری گرفته است و می‌تواند با اتکا به کاپیتان نیمار امید به روزهایِ خوبِ آینده داشته باشد.
 
کد خبر: 9409
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2015-06-11 09:14:54
نظر دهید

۱ نظر
-
پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۳۶
مسی هنوز سی سال رد نکرده. بیست و هشت سالشه اقای ویکری
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر