فهرست
یادداشت: بالاخره تورنمنت مسی از راه می‌رسد؟
یادداشت: بالاخره تورنمنت مسی از راه می‌رسد؟

یادداشت: بالاخره تورنمنت مسی از راه می‌رسد؟

نیک رایت
 
قهرمانی در کوپا امریکایِ امسال می‌تواند کارنامه‌یِ مسی را تکمیل‌تر کند و البته دردِ شکست در فینالِ جامِ جهانی را هم کاهش بدهد. مسی با اینکه در برزیلِ 2014 چهار گل زد، در فینال موفق نشد به تیمش کمک کند و جایزه‌یِ بهترین بازیکنِ تورنمنت هم (که به قولِ خودش هیچ ارزشی برایش نداشت)، تسکینی بر شکست مقابلِ آلمان نبود.
حالا مسی در آماده‌ترین فرمِ ممکن و با پشتوانه‌یِ روحیِ یک سه‌گانه‌یِ دیگر، می‌تواند جامی را فتح کند که مارادونا و پله هیچکدام موفق به فتحش نشدند. در مقایسه‌یِ مسی با این دو ستاره‌یِ سابقِ فوتبال برایِ تعیینِ بزرگ‌ترین فوتبالیستِ تاریخ، پله و مارادونا می‌توانند به جام جهانی‌هایی که برده‌اند تکیه کنند. مسی دو سالِ دیگر برایِ فرصتِ قهرمانی در جامِ جهانی باید صبر کند، اما پیروزی در کوپا امریکا او را از این جهت برتر از پله و مارادونا جلوه خواهد داد.
مسی در 10 بازیِ آخرِ فصل، 12 گل زد، که یکی از این گل‌ها آن گلِ جادویی در فینالِ کوپا دل ری بود. برایِ همین گیوم بلگه، کارشناسِ فوتبالِ اسپانیا، اعتقاد دارد دیگر زمانِ آن رسیده تا مسی آرژانتین را به سویِ قهرمانی در کوپا امریکا رهنمون کند: «مسی فوتبالیستی بسیار، بسیار آرژانتینی است و همیشه احساس کرده چیزی به فوتبالِ کشورش مدیون است. جامِ جهانی فرصتِ خوبی برایِ ادایِ این دین بود، اما همانطور که خودش اعتراف کرد، مسی در فرمِ مناسبی نبود. اما حالا دیگر وقتش رسیده.»
آیا مسی برایِ رسیدن به جایگاهِ بزرگترین فوتبالیستِ تاریخ حتما نیاز به قهرمانی با آرژانتین دارد؟ بلگه اینطور فکر نمی‌کند: «برایِ من جایِ هیچ شک و تردیدی نیست؛ مسی بزرگترین فوتبالیستِ تاریخ است. مسی در سخت‌ترین لیگ و در سخت‌ترین زمان برایِ مهاجمین، در دورانی که 25 نفر حرکاتِ مهاجمین را آنالیز می‌کنند و به مدافعین می‌گویند چطور آنها را مهار کنند، هر سال می‌درخشد. مسی این فصل 58 گل زد، در حالیکه پستش هم عوض شده بود و بیشتر نقشِ پاسور را بازی می‌کرد. اما این بحثِ بزرگترین فوتبالیستِ تاریخ حتی اگر مسی کوپا امریکا را هم ببرد، ادامه پیدا خواهد کرد. مردم می‌گویند خب، کوپا امریکا را برد، اما جامِ جهانی را که نبرده. تا وقتی مسی جامِ جهانی را نبرد این بحث ادامه پیدا خواهد کرد. ولی به نظرم فقط کافیه به حرف‌هایِ مربی‌هایش گوش بدهیم تا شک و تردیدی برایمان نماند. همه‌یِ آنها می‌گویند بازیکنی مثلِ مسی تا به حال نبوده است.»
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-06-11 11:58:26
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر