فهرست
گزارش ویژه: ستاره راک سرمربی وستهام شد
گزارش ویژه: ستاره راک سرمربی وستهام شد

گزارش ویژه: ستاره راک سرمربی وستهام شد

ژانویه 2012 بود که پزشکان مصدومیت قدیمی پای اسلاون بیلیچ را جراحی کردند. مدت ها بود که او سنگینی خود را برای راه رفتن بر یک پا وارد می کرد. این درد مربوط به گذشته او بود که بررسی می کنیم. دو هفته پیش از جام جهانی 1998 بود که قسمتی از لگن بیلیچ به طور جدی آسیب دید. با این حال و با اینکه پزشکان تیم ملی کرواسی مخالف بودند او به فرانسه رفت و جالب این است که به کمک دارو توانست هم هم دیدار ها به میدان برود که البته به قیمت شدید شدن مصدومیتش تمام شد. او توصیفی را از آن جام جهانی عنوان کرد و گفت: در بازی مقابل فرانسه از گرفتن کارت زرد و از دست دادن فینال ترسیده بودم. پس خودم را به زمین انداختم تا کارت نگیرم که سرانجامش اخراج لوران بلان بود ! 
کرواسی در جام جهانی 1998 با رتبه سوم با جام خداحافظی کرد اما این برای بیلیچ معنای دیگری داشت. این معنا که با وجود 30 سال سن و تقریبا جوان دیگر نمی تواند بازی کند. بیلیچ بهبود پیدا نکرد و در تابستان 1999 برای همیشه کفش های خود را آویخت.
مرد کرواسیایی قبل از پیوستن به اورتون رهبر و مرد اصلی خط دفاعی وستهام در فصل 97-1999 به حساب می آمد. او تنها یک سال و نیم با پیراهن وستهام به میدان رفت اما محبوبیت جالبی بین هواداران وستهام پیدا کرد. انگلستان هم برای بیلیچ هم به طور متقابل محبوبیت زیادی داشت و همواره انگلیس را کشور محبوب خود می دانست. او در مصاحبه ای گفت: کار کردن در انگلیس را دوست دارم. هم به دلیل فرهنگ خاص فوتبالی که با هرجای دنیا فرق داد و هم به خاطر علاقه به زبان انگلیسی.
بیلیچ به سه زبان انگلیسی، آلمانی و ایتالیایی صحبت می کند و با تحصیل در رشته حقوق توانست مدرک وکیلی خود را به دست آورد. بار ها او را با گوشواره و خالکوبی دیده ایم. یک گیتاریست حرفه ای است و ستاره ای در عرصه راک به حساب می آید. بیلیچ سطح معاشرت اجتماعی بالایی دارد و با قدرت حرف می زند. البته برخی می گویند که او سخت تلاش کرده که علاقه مردم و رسانه ها را به خود جذب کند.
 

 
در سال 2012 زمانی که وارد لوکوموتیو مسکو شد به زمان روسی و زمان پیوستن به بشیکتاش با ریش جالب و عثمانی خود به زبان ترکی سخن می گفت. مردان بشیکتاش که تحت مربیگری بیلیچ بودند به مدت دو سال با دو غول ترکیه فنرباغچه و گالاتاسرای رقابت کردند اما با این حال موفق به شکست آن ها نشدند. با توجه به این نتایج هواداران بشیکتاش دوست داشتند که بیلیچ در تیم بماند اما سران تیم او را برکنار کردند. هنگامی که او داشت استانبول را ترک می کد هواداران بشیکتاش در اقدامی جالب وارد فرودگاه شدند و بیلیچ را روی دوش خود گذاشتند. روی تی شرت های آن ها نوشته شده بود "بدرود فرمانده بزرگ".
 

 
اما حالا که او به انگلیس آمده آیا واقعا مربی مناسبی برای لیگ برتر است؟ این سوالی است که این روزها در انگلیس و کرواسی مطرح می شود. برخی فکر می کنند بیلیچ مربی متوسطی است و تیم هایی که داشته در برابر حریفان بزرگ شکست می خورند. همچنین آن ها معتقدند با اینکه بیلیچ چند پیروزی بزرگ مانند پیروزی مقابل انگلیس داشته، اما شکست هایی هم مانند شکستی پرگل مقابل انگلیس در زمان هدایت فابیو کاپلو، شکست بزرگی محسوب می شود. اعتقاد بیلیچ بیشتر به سمت فوتبال تهاجمی است و تیم هایش را با سیستم های 1-3-2-4 و 2-2-4 روانه میدان می کند. او همیشه می گوید که روان بازی کردن اهمیت بالایی دارد.از آرسن ونگر و مارچلو لیپی به عنوان استادان خود می گوید. اخیرا بیلیچ گفت: برای جلب اعتماد بازیکنان سخت گیر بودن خوب نیست و تنها لازم است که دانش تان بالا باشد. رفتار دوستانه و جذب کننده او می تواند به کمکش بیاید اما در فوتبال امروز دانش مربیگری مطرح می شود. او نمی تواند در آپتن پارک یک استاد راک باشد. او باید فراتر از گذشته خود پیش برود و در واقع اگر سال بعد هم در نیمکت وستهام باقی مانده بود یک موفقیت بزرگ به حساب می آید.


منبع: گاردین/ مترجم: شایان کمالی نژاد - تحریریه ایفکا
     
آی اسپورت
2015-06-11 13:28:16
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر