فهرست
آنالیز فنی ایران - ازبکستان از نگاه آی‌اسپورت
آنالیز فنی ایران - ازبکستان از نگاه آی‌اسپورت

آنالیز فنی ایران - ازبکستان از نگاه آی‌اسپورت

تیم ملی در نیمه‌ی اول همانند تمام دیدارهای اخیرش بازی کرد و بازیکنان نیز به خوبی تاکتیک جمع شدن در نیمه خودی و سپس ضد حمله برق‌آسا را اجرا کردند. در غیاب دژاگه و جهانبخش، مهدی طارمی و رضا قوچان‌ نژاد به عنوان دو مهاجم ایران در سیستم 4-4-2 ایران بکار گرفته شدند و غیبت سید جلال و استفاده از بازیکنان جانشین و دفع نشدن چند موقعیت خطرناک از این ناحیه نشان داد کیروش باید نگاه ویژه‌ای به قلب دفاعی خود داشته باشد تا در جام‌جهانی 2018 در غیاب حسینی، نگرانی از این بابت وجود نداشته باشد. نگاهی فنی داریم به دیدار ایران - ازبکستان:


1. در این بازی از حاج‌صفی به عنوان مدافع چپ استفاده شد اما همانگونه که در جام ملت‌های آسیا در بازی با عراق بعد از اخراج پولادی، حاج صفی جایگزین او در این پست شد و ایران 3 گل از این ناحیه دریافت کرد، امروز هم او روز خوبی را در این پست نداشت و بارها شاهد فرار مهاجمان ازبک از این ناحیه بودیم. در لیگ برتر نیز در دیدار سپاهان – ذوب‌آهن نیز حسین فرکی از حاج‌صفی در این پست استفاده کرد که سپاهان از همین ناحیه ضعف نشان داد و گل خورد.
 
2. می‌توان گفت مهم‌ترین تاکتیک کیروش در نیمه اول روی فرارهای وحید امیری برنامه‌ریزی شده بود. در این بازی نیز از امیری همان کاری خواسته شد که او در نفت تهران با منصوریان به خوبی تجربه کرده بود؛ فرار سریع و حمل توپ به سمت گوشه دفاع و سپس ایجاد موقعیت گلزنی برای مهاجمان. دیگر تاکتیک تیمی کیروش در این بازی نیز استفاده از پاس عرضی بود که بارها شاهد بودیم بازیکنان ایران در یک سوم دفاعی ازبکستان با رد و بدل کردن پاس‌های عرضی سعی در ایجاد موقعیت گل داشتند.
 
3. علیرضا حقیقی که حالا دقیقا یک سال از ثابت شدنش در ترکیب ایران می‌گذرد، با توجه به قامت بلند خود همچنان همانند دیدارهای قبلی روی توپ‌های هوایی ضعفی آشکار دارد و به خوبی نمی‌توانست توپ‌های بلند را در اختیار بگیرد و ترجیح می‌داد با مشت توپ، خطر را از دروازه ایران دور کند اما همین نیز می‌توانست خود باعث ایجاد خطر روی دروازه تیم ملی شود همانگونه که در دیدار با آرژانتین نیز به همین صورت توسط مسی دروازه حقیقی در واپسین ثانیه‌ها باز شد.
 
4. در نیمه دوم بازی جوانان زیادی در ترکیب ایران استفاده شدند که همین تعداد زیاد باعث سردرگرمی نسبی ایران نیز شده بود تا شاهد بعضی بی‌نظمی‌ها در حرکت تیمی ایران باشیم. ایران برخلاف بازی‌های قبلی خود در این بازی هیچ کرنری نصیبش نشد تا مشخص نشود که ترکیب جوان ایران نیز روی یکی از مهم‌ترین برنامه‌های تمرین شده کیروش برای گلزنی موفق خواهد بود یا خیر. تاکتیکی که ایران حتی به کمک آن دروازه شیلی قدرتمند را باز کرد. یکی از این بازیکنان جوان سعید عزت‌الهی بود که در این دیدار جانشین نکونام شده بود و همانند او معمولا در بازی گم بود و سعی کمتری در دخالت داشت اما برخلاف نکونام که در زمان درگیری عملکرد خوبی داشت، عزت‌الهی موفق نبود.
 
5. خسرو حیدری که در نیمه دوم در سیستم 4-4-2 کیروش بکار گرفته شد به طور کامل در سمت راست که ناحیه تخصصی او است بازی نمی‌کرد و هم در مرکز و هم در چپ نیز مشاهده شد که موفق نبود. در استقلال نیز زمانیکه قلعه‌نویی جاسم کرار را در اختیار نداشت ترجیح می‌داد از حیدری در مرکز میدان استفاده کند که او هم مثل دیدار امروز در این ناحیه عملکرد خوبی را از خود به نمایش نمی‌گذاشت.
  ۹  
آی اسپورت
2015-06-12 01:37:49
نظر دهید

۹ نظر
ali
پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴، ۱۹:۴۲
فقط نقاط ضعف رو نوشتید.نقاط قوت رو هم بنویسید.
امید مهاجر
پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴، ۲۱:۲۰
انصافا تحلیل ضعیفی بود!!!
ملاک سردرگمی تیم جوان شده نگرفتن کرنره؟
واقعا جوانان نیمه دوم عالی بودن، مشخصا کیروش گفته بود که با تمام توان بدوند پرس کنند و سریعا حمله کنند، این برای کسب تجربه و فرو ریختن ترسشون بود و عالی هم بود...
حقیقی هم توپ هوایی خاصی نیومد که اشتباه کنه...
تحلیل هاتون رو قوی تر کنین لطفا...
-
پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴، ۲۱:۴۳
عالی عالی عالی
-
پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴، ۲۱:۴۳
عالی عالی عالی
amirhossein
جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۹۴، ۰۳:۰۴
به نوشتن نکته فنی ادامه بدین.جالب بود
-
جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۹۴، ۱۱:۳۰
به نطرم کسی که این نقد رو نوشته بازی ایران با ارژانتین رو ندیده!!!شما چطوری میگین حقیقی به خاطر اینکه رو توپ های هوایی مشکل داره از مسی اون گل رو خورد در حالی که اون توپ مسی رو دخیا هم نمیتونست بگیره....اصلا این گل چه ربطی به این ضعف حقیقی داره؟؟؟
حسام
جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۳۸
دوست عزیزی ک نظر دادی؛ اگر بار دیگر ان گل رو مرور کنید متوجه میشوید حقیقی توپی را ک به سادگی میتوانست جمع کند را مشت کرد تا طی یک پاس توپ به مسی برسد و ان شوت استثنایی را بزند
-
جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۹۴، ۱۷:۵۸
دیدار یا بازی؟
-
جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۹۴، ۲۲:۱۹
حسام جان شما که به عقب برگشنی اینو هم بگو که نکونام میتونست بکشه زیر توپ
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر