فهرست
تهران پایتخت فوتبال آسیا نشد
تهران پایتخت فوتبال آسیا نشد

تهران پایتخت فوتبال آسیا نشد

آی اسپورت – وقتی استقلال گل دوم را وارد دروازه السد کرد، وقتی تنها یک گل مانده بود برای بازگشت شکوهمند شاگردان شفر، وقتی ماموریت غیر ممکن در حال تحقق بود، شروع کردم به رویاپردازی. آدم است و زنده به همین رویاها. با خودم فکر می‌کردم پرسپولیس مقابل الدوحیل کامبک زد، استقلال هم به السد بزند چه می‌شود. دو تیم ایرانی می‌توانند در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا حضور داشته باشند. پرطرفدارترین تیم‌های غرب آسیا و شاید تمام قاره کهن، فوتبال باشگاهی آسیا را می‌کشانند به تهران و ورزشگاه آزادی. با این همه محدودیت. با دلار ۱۴۰۰۰ تومانی. با عبور از سد میلیاردرهای قطری و ستاره‌هاشان. ژاوی و گابی و ادمیلسون و بوضیاف و بقیه. ذوق کرده بودم که فردای بازی یادداشتی بنویسم و تیتر بزنم: تهران، پایتخت فوتبال آسیا! مثل تیم‌های شهر میلان که زمانی نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا را بازی کرده بودند. مثل رئال و اتلتیکو که در نیمه‌ نهایی باهم بازی کردند و سوپر لیگ فوتبال اروپا را تبدیل کردند به یک دیدار خانگی. داشتم به این چیزها فکر می‌کردم که روزبه چشمی آن اشتباه را انجام داد و اخراج شد و بوم! همه رویاها نقش بر آب شد. در یک لحظه. مثل همه طرفداران استقلال. مثل همه کسانی که منتظر بودند شب رویایی فوتبال باشگاهی ایران تکمیل شود. اما نشد که بشود.

استقلال بازی برگشت مقابل السد تیمی یک سر متفاوت بود از آن چیزی که در ورزشگاه آزادی و بازی رفت دیدیم. لااقل تا دقیقه ۶۰٫ از همان ابتدا فشار تیم استقلال حریف قطری را دستپاچه کرد. مطمئنا آنها انتظار نداشتند تیمی که در بازی رفت در خانه ۳ بر ۱ باخته بود بیاید برای جبران. اما شفر و تیمش این تصمیم را داشتند. بازی را هم خوب شروع کرده بودند و با وجود خوردن یک گل از حریف قصد عقب‌نشینی نداشتند. روح‌الله باقری که به جای الحاجی گرو فیکس شده بود، نشان داد که باید بیشتر از اینها به او اعتماد شود. طارق همام بازیکن باکیفیتی نشان داد و فرشید اسماعیلی در جنگ با هافبک‌های السد موفق ظاهر شد و یک پاس گل هم داد. اما همانطور که گفته شد، اخراج چشمی کار استقلال را خراب کرد.

شفر برای اینکه برد تیمش را از دست ندهد بلافاصله روح‌الله باقری را، که یکی از بهترین‌های تیمش در نیمه اول بود، با آرمین سهرابیان که یک مدافع بود، عوض کرد. شفر احتمالا پیش خودش فکر می‌کرد که برای بازگشت به بازی تنها به ۱ گل نیاز دارد. پس بهتر است که ابتدا گل نخورد، سپس در ادامه بازی و با توجه به وقت نسبتا زیادی که باقی مانده به آن یک گلی که نیاز دارد دست پیدا کند؛ حربه‌ای که البته جواب نداد و آبی‌ها تقریبا هیچ موقعیت خطرناکی بعد از ده نفره شدن و تعویض باقری نتوانستند روی دروازه السد ایجاد کنند؛ غیر از ضربه کاشته کریمی که در دقیقه ۹۵ با بدشانسی به تیرک دروازه تیم قطری برخورد کرد.

با وجود آمدن سهرابیان به زمین بازی برای محکم کردن خط دفاعی و پر کردن جای چشمی، این تیم السد بود که فشار زیادی روی دروازه استقلال ایجاد کرد. آنها چندین موقعیت جدی روی دروازه رحمتی ایجاد کردند که چند تا را گلر گرفت، چند تا را مدافعین و یکی از توپ‌های السدی‌ها را نیز تیرک دروازه مهار کرد و البته یک بار هم دروازه باز شد. روند بازی نشان داد که تعویض شفر، تعویض موفقی نبوده؛ چراکه تا وقتی باقری تند و تیز و دریبل‌زن در جلوی زمین حضور داشت، السدی‌ها جرات یورش همه‌جانبه را نداشتند. بازیکنی که می‌توانست با پرس روی مدافعین حریف و توپ‌گیری دوباره، مالکیت و توان ایجاد موقعیت را از آن تیم خود بکند. تعویض‌های شفر در بازی برگشت، همانند بازی رفت را شاید بتوان نقطه تاریک تصمیمات او در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا دانست.

استقلال حذف شد. اما آبرومندانه. استقلالی‌ها امیدوارانه جنگیدند و همه را به بازگشت امیدوار کردند. آنها در ورزشگاه جاسم بن حمد به حریف نباختند تا تنها تیمی لقب بگیرند که در این استادیوم مقابل السد شکست نخورده. همه اینها اتفاقات مثبت بازی برگشت دو تیم بود. اما با این وجود اگر صعود به جمع چهار تیم برتر آسیا را ارزش بدانیم، قطعا چیزی از ارزش‌های استقلال کم شده. می‌توان تا مدت‌ها به این فکر کرد که اگر روزبه چشمی اخراج نشده بود، اگر استقلال گل سوم را مقابل السد در بازی رفت نمی‌خورد، اگر هواداران خیلی زود در آزادی ناامید نشده بودند، اگر تعویض‌های شفر نتیجه عکس نمی‌داد و هزار اما و اگر دیگر، چه می‌شد. فکرهایی که دیگر کمکی به تیم نخواهد کرد. ما، همه تماشاچیان، کادر فنی و بازیکنان قبل و در طول بازی با رویاپردازی رو به جلو حرکت کردیم و به رویاهامان نزدیک هم شدیم؛ رویاهایی که می‌توانست در آینده اتفاق بیفتد که نیفتاد. اما رویاپردازیِ الان، در مورد اتفاقاتی که در گذشته رخ داده، آب در هاون کوبیدن است. بهتر است به جای فکر و خیال شروع به تحلیل کنیم و خیلی منطقی به دلایل شکست و حذف استقلال بپردازیم. کاری که قطعا کادر فنی استقلال آن را شروع کرده‌اند؛ نگاه واقع‌گرایانه به گذشته و رویاپردازی در مورد آینده. فوتبال ادامه دارد و استقلال فصل آینده دوباره باید در لیگ قهرمانان آسیا به میدان برود.

 

فرهنگستان فوتبال

۲ ۴  
آی اسپورت
2018-09-22 21:00:00
نظر دهید

۴ نظر
لنگ
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷، ۲۱:۰۶
داور مانع ستاره سوم استقلال شد.
بازی برگشت استقلال و السد گل اول تیم السد آفساید بود.
جالبه این سایت یک بار هم درباره گل آفساید السد به استقلال اشاره ای نکرد.
۱
کیسه 5 تایی
يكشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷، ۰۹:۵۲
باشه همیشه داور و بقیه تو شکست های کیسه دخیل هستن
۶
***
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷، ۲۱:۵۱
برای هزارمین بار استقلال خوب بود چون: 1. السد تو تهران سه تا گل زده بود و تا حد زیادی خیالش راحت بود 2. تحت تاثیر بازی پرسپولیس بودن 3. چیزی برای از دست دادن نداشتن
كسري
يكشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷، ۰۰:۲۳
كمتر رويا پردازي كنين،بابا السد بازي رو شل گرفته بود دقيقا مثل موقعي كه تو تهرانم سه تا زده بود اونجا هم از رو شكم سيري فوتبال كردن،اونها امروز الكلاسيكو قطر داشتن به همين خاطر زياد به خودشون فشار نياوردن نتيجشم ديد پنج بر صفر برنده شدن،اگه به برد نياز داشتن نتيجه ي بدتر از العين براي كيسه ميفتاد،پس خيال بافي موقوف.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر