فهرست
گزارش: پسرانِ جوانِ دونگا را بهتر بشناسید
گزارش: پسرانِ جوانِ دونگا را بهتر بشناسید

گزارش: پسرانِ جوانِ دونگا را بهتر بشناسید

آی‌اسپورت – دونگا کاپیتانِ برزیلِ قهرمانِ جامِ جهانیِ 94 بود و کنارِ مائورو سیلوا زوجِ هافبکِ دفاعیِ تیمِ کارلوس آلبرتو پریرا را تشکیل داده بود. این تورنمنت نقطه‌یِ عطفی در فوتبالِ برزیل بود، نقطه‌ای که ژوگو بونیتویِ محض تعدیل شد و فوتبالی پراگماتیک‌تر، با اتکایِ بیشتر به جنبه‌هایِ دفاعی، خودش را به سلسائو تحمیل کرد. خودِ دونگا وقتی مربیِ تیم ملی شد با همین رویکرد برزیل را قهرمانِ کوپا امریکایِ 2007 و جامِ کنفدراسیون‌هایِ 2009 کرد. حالا بازگشتِ او به برزیل همراه با 10 پیروزیِ پیاپی بوده است، پیروزی‌هایی که با نسلی نو از بازیکنان به دست آمده‌اند. از لیستِ 23 نفره‌یِ برزیل برایِ کوپا امریکا تنها نیمار، ویلیان، فرناندینیو، داوید لوئیز، تیاگو سیلوا، دنی آلوس و جفرسون در جامِ جهانی حضور داشتند. البته مصدومیتِ مارسلو، دیگو آلوس، اسکار و لوئیز گوستاوو هم در کم شدنِ این تعداد تاثیر گذاشته، اما جدا از آن دونگا از همان ابتدا قصد داشت تیمی جدید بسازد: «ما باید از اتفاقاتی که افتاد درس بگیریم با بهره گرفتن از نقدِ سازنده، کارها را جوری دیگر انجام بدهیم.»
درسته که روبینیویِ با تجربه به تیم ملی بازگشته، اما میانگینِ سنیِ این برزیل 26.3 است. این عدد در جامِ جهانی 28.4 بود. یکی از جوانانِ برزیل فلیپه کوتینیو است. هافبکِ لیورپول که فصلی بسیار خوب را در لیگ برتر سپری کرد، با توجه به غیبتِ اسکار به نظر می‌رسد نقشی کلیدی در ترکیبِ سلسائو بازی خواهد کرد. کوتینیو که این فصل گل‌هایِ زیبایی برایِ لیورپول زد، اولین گلِ ملی‌اش هم هفته‌یِ گذشته مقابلِ مکزیک ثبت کرد، تا فرمِ مناسبش در بازی‌هایِ ملی هم مشخص شود.
دیگر پدیده‌یِ جوانِ برزیل روبرتو فرمینو، هافبکِ 23 ساله‌یِ هوفنهایم است. فرمینو در دو فصلِ گذشته‌یِ بوندسلیگا رویِ هم 44 گل و پاسِ گل داشته است، آماری بالاتر از تمامِ هافبک‌هایِ این لیگ. فرمینو با تکنیک، قوی و سریع است و دیدِ فوق‌العاده‌ای برایِ پیدا کردنِ مهاجمینش دارد. فرمینو که طبقِ شایعاتِ اخیر یکی از اهدافِ اصلیِ لویی ون گال برایِ منچستر یونایتد است، می‌تواند بارِ هجومیِ تیم را از رویِ دوشِ نیمار بردارد و ستاره‌یِ بارسا را با خیالی نزدیک‌تر به دروازه‌یِ حریفان نزدیک کند.
دیگر بازیکنِ جوانِ برزیلِ امسال کازمیرو، هافبکِ دفاعیِ رئال مادرید است. کازمیرو فصلِ پیش را به صورتِ قرضی در پورتو گذراند و درخششِ فوق‌العاده‌ای به خصوص در چمپیونز لیگ داشت. کازمیرو در چمپیونز لیگ 75 تکل و قطعِ توپِ موفق داشت، آماری که تنها همبازیِ برزیلی‌اش، الکس ساندرو، در آن بالاتر بود (76). مصدومیتِ لوئیز گوستاوو باعث شده تا این هافبکِ جوان برایِ قرار گرفتن در ترکیبِ اصلی با فرناندینیو و الیاس رقابت کند.
با وجودِ نتایج خوبی که دونگا و تیمش کسب کرده‌اند، برزیلی‌ها هنوز رابطه‌یِ صمیمانه‌ای باهاشان برقرار نکرده‌اند. برزیل حتی در بازی مقابلِ مکزیک توسطِ برخی هوادرانِ خودش هو شد. دونگا، که قبلا هم با چنین شرایطی روبرو شده بود، در واکنش به آن گفت: «همه از ژوگو بونیتو حرف می‌زنند، اما تنها چیزی که مردم به خاطر خواهند آورد این است که بردیم یا باختیم.»
دونگا به راهِ خودش ادامه خواهد داد و اگر موفق شود با این جوانان قهرمانِ کوپا امریکا بشود، بعید است دیگر کسی تیمش را هو کند.   
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-06-13 10:24:43
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر