فهرست
پیش‌بازی ترکمنستان- ایران؛ آغاز راه جام 2018
پیش‌بازی ترکمنستان- ایران؛ آغاز راه جام 2018

پیش‌بازی ترکمنستان- ایران؛ آغاز راه جام 2018

کار کی‌روش و شاگردانش از داش‌آغوز شروع می‌شود. شهری ناشناخته که حدود 600 کیلومتر با عشق‌آباد، پایتخت این کشور تاریخی فاصله دارد. کشوری که تاریخ آن به دوره هخامنشیان بازمی‌گردد. ترکمنستان، کشوری که جزو فتوحات آن دوران ایران باستان بود؛ بعدها جزیی از شوروی سابق شد و حالا استقلال یافته و رئیس جمهور این کشور را اداره می‌کند. شاید تاریخ این کشور چندان غنی نباشد و در کتاب‌ها نیز از آن دوران ترکمنستان کمتر گفته شده باشد؛ دقیقاً همانطور که فوتبال این کشور نیز ناشناخته است. فوتبالی که اولین حریف شاگردان کی‌روش در راه سفر به شوروی سابق (روسیه) است.
تیم ملی ایران برای اینکه بتواند سهمیه حضور در جام جهانی را کسب کند، باید در مسابقات مقدماتی قدم به قدم پیش برود. اولین قدم رویارویی با ترکمنستانی است که به همراه عمان، هند و گوام در گروه D مقدماتی جام جهانی 2018 و جام ملت‌های 2019 حریفان ایران شده‌اند؛ ایرانی که پس از چهار دوره حضور در جام‌های جهانی به دنبال رساندن این عدد به پنج است، این بار با شرایط و تیمی متفاوت.
در چهار دوره قبلی که تیم ملی به جام جهانی رفته، حشمت‌الله مهاجرانی (جام جهانی 78 آرژانتین)، جلال طالبی (98 فرانسه)، برانکو ایوانکویچ (2006 آلمان) و کارلوس کی‌روش (2014 برزیل) هدایت تیم ملی را به عهده داشته‌اند. در سه دوره ابتدایی هیچگاه بعد از جام‌های جهانی‌ سرمربی همان تیم دوباره هدایت تیم ملی را به عهده نداشته است اما این بار کی‌روش می‌خواهد یک بار دیگر با تیم ملی ایران به جام جهانی برود. سرمربی پرتغالی تیم ملی که هدف تیمش را نه فقط حضور در جام جهانی بلکه رفتن به دور دوم این مسابقات قرار داده، برنامه‌ریزی دقیقی روی این کار دارد. او با جوان کردن و تزریق خون تازه به تیمش می‌خواهد ایرانی متفاوت را راهی جام جهانی کند.
کارلوس کی‌روش استارت جوان کردن تیم ملی را شاید به اجبار اما از جام ملت‌های 2015 استرالیا زد. جایی که بازیکنانی مانند مرتضی پورعلی‌گنجی و سردار آزمون به ترکیب تیم ملی اضافه شدند. بعد از این تورنمنت و در بازی دوستانه مقابل شیلی و سوئد بازهم بازیکنان با تجربه تیم ملی در ترکیب قرار گرفتند تا کمی انتقاد به کی‌روش وارد شود اما سرمربی پرتغالی طبق برنامه خودش پیش رفت و سورپرایزهای او رو شد. دعوت از 59 بازیکن که بیشتر آنها جوان بودند این امید را برای جوان تیم ملی به وجود آورد. در بازی تدارکاتی با ازبکستان هم بازیکنان ناشناخته‌ای مانند حسین کنعانی‌زادگان، سعید عزت‌اللهی، مهدی ترابی و ... که از این جهت بی‌شباهت با شهر ناشناخته داش‌آغوز نیستند، در کنار جوان‌های قبلی قرار گرفتند تا کی‌روش نوید یک تیم نو را بدهد.
تیم ملی حالا جوان شده و با این شرایط متفاوت راه جام جهانی را پیش می‌گیرد. در اولین قدم این تیم جوان می‌تواند مقابل ترکمنستان پاسخ اعتماد کی‌روش را بدهد و در کنار بازیکنان با تجربه تیم ملی تجربه کسب کند. باید دید شاگردان جوان کی‌روش در راه رسیدن به روسیه می‌توانند از ایستگاه متروکه و ناشناخته داش‌آغوز به خوبی عبور کنند یا نه.
 دیدار ترکمنستان - ایران، ساعت 17:30 سه‌شنبه در شهر داش‌آغوز برگزار می‌شود.
     
آی اسپورت
2015-06-14 23:13:25
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر