فهرست
اقلیت محترم؛ لیگ برتر ایران در جمع گلزنان مقدماتی یورو٢٠١٦
اقلیت محترم؛ لیگ برتر ایران در جمع گلزنان مقدماتی یورو٢٠١٦

اقلیت محترم؛ لیگ برتر ایران در جمع گلزنان مقدماتی یورو٢٠١٦

آی اسپورت - برای ما ایرانی‌ها که درست مانند سایر مردم دنیا به گلزنی رونالدو عادت کرده‌ایم، سومین هت‌تریک ملی متوالی اعجوبه پرتغالی زیر سایه اتفاقی به نام گلزنی مگویان، لژیونر ارمنستانی استقلال بود. هرایر مگویان در رده ملی موفق به باز کردن دروازه پرتغال شده و به تحقیق معروف‌ترین گل یک بازیکن خارجی لیگ ایران در میادین مهم در دوران حضورش در کشورمان را به خود اختصاص داده؛ هر چند در شبی که جزایر فارو در کمال شگفتی، ٢ بریک یونان قهرمان یورو ٢٠٠٤ را برد، پرتغال بازی گروه نهم مقدماتی یورو ٢٠١٦ را ٣ بر ٢ از ارمنستان برد و آلمان پس از زدن تنها یک گل در نیمه‌اول در ٤٥ دقیقه دوم، ٦ گل زد و ٧ بر صفر جبل‌الطارق ضعیف را خرد کرد. البته او اولین گلزن شاغل در لیگ ایران در عرصه‌های مهم نیست چون قبلا چند بازیکن همچنین کاری انجام داده‌اند.
یک ارمنی دیگر این روزها همه با شنیدن نام میختاریان، یاد بازیکن دورتموند می‌افتند اما قبل از او هم یک ارمنستانی در رده ملی بازی می‌کرد. هملت میختاریان که از فصل ٢٠٠٦-٢٠٠٧ غیراز یک وقفه ٢ ساله در لیگ ایران حضور داشته، وقتی درحال نقل مکان از پاس به راه‌آهن بود در بازی‌های مقدماتی یورو ٢٠٠٨ گلی زیبا به ثمر رساند و نام لیگ ایران را سرزبان‌ها انداخت. او در ادامه یک گل دیگر هم به کارنامه‌اش افزود اما در رده ملی توفیق زیادی نداشت. در هر حال میختاریان با زدن ٢ گل در ٥٦ بازی،‌سال ٢٠٠٨ به دوران ١٤ ساله ملی‌پوش شدن خود خاتمه داد.
سپاهانی‌های قدیمی هر چقدر لئون استپانیان از بازی‌های ملی دور بود، همبازی دوران گذشته او در سپاهان در رده ملی تاریخ‌ساز شد. آرمناک پطروسیان، دروازه‌بان زردهای اصفهان در دوران بازی برای سپاهان، ٧ بازی ملی انجام داد که جدال با آمریکا در‌سال ١٩٩٤ دومین بازی ملی تاریخ ارمنستان نام گرفت پس می‌توان او را از نسل اول تاریخ فوتبال کشور نه چندان پرقدمت آسیا دانست. جالب این‌که آرمناک در یکی از این ٧ بازی ملی کلین شیت کرد و البته با گل نخوردن در تمام بازی‌های سپاهان از ٢٧ آبان تا ٨ بهمن ١٣٨٠( ٧٠٤ دقیقه)‌ سال ٢٠٠٩ در رده سیصد و بیست و چهارم و‌ سال ٢٠١٢ در مکان سیصد وشصتم و‌سال ٢٠١٣ از رکوردداران بسته نگه داشتن دروازه در تاریخ فوتبال قرار گرفت.
سرنوشت تلخ شاید خیلی‌ها نام ساموئل آکوبه را نشنیده باشند اما این دروازه‌بان نیجریه‌ای در روزهای بازی در لیگ یک ایران، همراه تیم‌ملی کشورش در المپیک ٢٠٠٠ سیدنی شرکت کرد و حتی در یک بازی لیگ داخلی هم برای تیمش گل زد. عاقبت او چند‌سال پس از افول ستاره‌بختش به علت بیماری در بیمارستانی در تهران جان خود را از دست داد.
 
کد خبر:9402
     
آی اسپورت
2015-06-15 09:36:57
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر