فهرست
تحلیل متفاوت؛ منصوریان با استقلال دوم می‌شود؟
تحلیل متفاوت؛ منصوریان با استقلال دوم می‌شود؟

تحلیل متفاوت؛ منصوریان با استقلال دوم می‌شود؟

آی اسپورت - استقلال تهران دو فصل ناموفق را با پرافتخارترین سرمربی لیگ برتر، امیر قلعه‌نویی، سپری کرد. آبی‌های پایتخت برای اولین‌بار در تاریخ خود در دو فصل متوالی در لیگ برتر، نتوانستند در جمع چهار تیم برتر ایران قرار گیرند. نتایج این دو فصل باعث شد امیر قلعه‌نویی برای لیگ پانزدهم روی نیمکت این تیم ننشیند و مسئولان این باشگاه به فکر انتخاب سرمربی جدید باشند. درحالی‌که هنوز وضعیت مدیریت این باشگاه مشخص نشده، روز گذشته بهرام افشاررزاده، مدیرعامل فعلی باشگاه استقلال اعلام کرد برای حضور علیرضا منصوریان که یک فصل دیگر با نفت تهران قرار داد دارد، به مسئولان باشگاه نفت نامه نوشته و خواهان حضور کاپیتان سابق آبی‌پوشان این‌بار به‌عنوان سرمربی، در این تیم است. نزدیک‌شدن علیرضا منصوریان به استقلال تهران بهانه‌ای شد تا عملکرد او در عرصه مربیگری مورد بررسی قرار گیرد.
اولین تجربه ناموفق پاس همدان اولین تیمی بود که علیرضا منصوریان در لیگ برتر به‌عنوان سرمربی هدایت آن را بر عهده گرفت. منصوریان در اولین تجربه مربیگری خود در لیگ نهم، نتوانست عملکرد قابل قبولی داشته باشد و بعد از گذشت ١٠ هفته از این تیم کنار گذاشته شد. او در ١٠ بازی‌ای که روی نیمکت پاس همدان نشست با این تیم یک برد، ٧ باخت و ٢ مساوی به‌دست آورد. درحالی‌که پاس همدان با پنج امتیاز قعرنشین لیگ برتر بود، علی‌اصغر مدیرروستا جایگزین علیرضا منصوریان شد و درنهایت توانست پاس همدان را در لیگ برتر نگه دارد.
روزهای تلخ و شیرین در تیم ملی منصوریان اولین‌بار در کنار افشین قطبی به‌عنوان مربی در تیم ملی حضور داشت. او به‌همراه تیم ملی در جام ملت‌های ٢٠١١ قطر ناموفق بود. ایران در مرحله یک‌چهارم نهایی بازی‌ها با شکست از کره‌جنوبی از صعود به جمع چهار تیم آسیا بازماند. بعد از جام ملت‌ها منصوریان در یک بازی دوستانه مقابل روسیه به‌عنوان سرمربی روی نیمکت تیم ملی نشست. ایران در تنها بازی‌ای که منصوریان آن را هدایت  کرد، توانست روسیه را با یک گل شکست دهد. تلخ‌ترین روزهای علیرضا منصوریان به‌عنوان مربی در تیم ملی، به حذف تیم امید از بازی‌های مقدماتی المپیک ٢٠١٢ لندن برمی‌گردد. تیم ایران در حالی‌که بازی رفت خود را در عراق پیروز شده بود، به دلیل استفاده از بازیکن دوکارته، نتیجه بازی ٣ بر صفر به نفع عراق شد تا ایران نتواند به مرحله بعدی بازی‌ها صعود کند. بهترین روزهای منصوریان در تیم ملی هم صعود به جام‌جهانی ٢٠١٤ برزیل است که منصوریان به عنوان دستیار و آنالیزور کارلوس کی‌روش در کادر فنی تیم ملی، حضور داشت.
عملکرد درخشان در نفت بعد از پاس همدان، دومین تیمی که علیرضا منصوریان هدایت آن را در لیگ برتر به عهده گرفت، نفت تهران بود. با شروع لیگ چهاردهم و بعد از رفتن چند بازیکن اصلی نفت مانند رضا نوروزی و وریا غفوری، کمتر کسی فکر می‌کرد این تیم بتواند در جمع مدعیان لیگ برتر قرار بگیرد. نفت تهران که به پلی‌آف آسیا صعود کرده بود، با هدایت علیرضا منصوریان توانست برای اولین‌بار به لیگ قهرمانان آسیا صعود کند. نفتی‌ها در بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا تنها تیم ایرانی هستند که توانستند به جمع هشت تیم برتر آسیا صعود کنند. منصوریان توانست با نفت رتبه سومی لیگ سیزدهم این تیم را تکرار کند و در لیگ چهاردهم برای اولین‌بار این تیم را به مقام نایب‌قهرمانی جام حذفی برساند. ١٩ بازی پیاپی بدون شکست نفت تهران در بازی‌های لیگ برتر، از رکوردهای دیگر منصوریان با این تیم است.
تنها ایرانی علیرضا منصوریان در لیگ چهاردهم تنها سرمربی ایرانی بود که توانست در دو بازی رفت و برگشت مقابل استقلال تهران به پیروزی برسد. به‌جز منصوریان، دراگان اسکوچیچ سرمربی فولاد خوزستان نیز توانست در لیگ برتر مقابل استقلال تهران پیروز دو بازی باشد. منصوریان در بازی رفت همراه با نفت تهران، ٢ بر صفر و در بازی برگشت نیز با یک گل توانست آبی‌پوشان پایتخت را از پیش‌رو بردارد.
اولین حضور در استقلال دو سرمربی گذشته استقلال در اولین حضور خود در این تیم نایب‌قهرمان شده‌اند. امیر قلعه‌نویی که پرافتخارترین سرمربی لیگ برتر است، در لیگ سوم برای اولین‌بار روی نیمکت استقلال نشست. قلعه‌نویی بعد از نایب‌قهرمانی در لیگ سوم، در لیگ چهارم هم عنوانی بهتر از سومی کسب نکرد. اولین قهرمانی قلعه‌نویی در لیگ برتر، با استقلال بعد از سه فصل حضور در این تیم در لیگ پنجم به‌دست آمد. پرویز مظلومی مربی دیگری است که در سال‌های گذشته روی نیمکت آبی‌پوشان پایتخت نشسته؛ مظلومی بعد از نایب قهرمانی در اولین تجربه مربیگری خود با استقلال، در فصل دوم حضور خود در استقلال توانست تنها قهرمانی خود با این تیم را در جام حذفی به‌دست ‌آورد.
روزنامه شرق
 
کد خبر:9402
     
آی اسپورت
2015-06-15 09:28:13
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر