فهرست
آنالیز ویژه: تیم ملی در جام جهانی 2018 چه شکلی خواهد بود؟
آنالیز ویژه: تیم ملی در جام جهانی 2018 چه شکلی خواهد بود؟

آنالیز ویژه: تیم ملی در جام جهانی 2018 چه شکلی خواهد بود؟

آی اسپورت - درخشش بازیکنان جوان در لیگ سیزدهم و چهاردهم باعث ورود نسلی جدید به تیم ملی شد. نسلی که بعضی از آن‌ها در جام ملت‌های آسیا به میدان رفتند و بقیه هم به لیست کی‌روش برای اردوی آخر فصل رسیدند. با پایان جام جهانی و جام ملت‌های آسیا، سرمربی تیم ملی 3 سال فرصت دارد تیمی جدید برای جام جهانی آینده بسازد. بیشتر بازیکنانی که در جام جهانی 2014 برای تیم ملی به میدان رفتند، بخاطر سن و سال بالا به جام جهانی بعدی نمی‌رسند. اگر به لیست‌هایی که کارلوس کی‌روش در یک سال به تیم ملی دعوت کرده نگاهی بیندازیم، بازیکنان او در هر پست به سه دسته تقسیم می‌شوند. بازیکنانی که 3 سال بعد و در جام جهانی بعدی بالای 30 سال هستند، بازیکنان زیر 26 سال که تا جام جهانی بعدی هنوز به 30 سالگی نرسیده‌اند و بازیکنان جوان و زیر 22 سال که شرایط بازی در جام جهانی قطر را هم دارند. شاید طی 3 سال آینده، تعداد زیادی از بازیکنان لیست دوم و سوم جای بازیکنان بالای 26 سال ترکیب تیم ملی را بگیرند.


 
دروازه‌بان
26+ علیرضا حقیقی – 27 سال
26- علیرضا بیرانوند – 22 سال
22- محمدرضا اخباری – 22 سال
محمدرضا اخباری و علیرضا بیرانوند همسن هستند و اخباری فقط چند ماه از بیرانوند بزرگتر است. اخباری در لیست جدید کی‌روش برای اولین بار به تیم ملی دعوت شده اما بیرانوند در دو فصل اخیر ستاره تیم ملی بوده و جدی‌ترین رقیب علیرضا حقیقی برای شماره یک تیم ملی محسوب می‌شود. بیرانوند قد بلندی دارد، روی خروج‌ها کم اشتباه است و با پرتاب‌های بلند به ضد حملات تیمش کمک می‌کند. دقیقا همان خصوصیاتی که کی‌روش از دروازه‌بان آینده‌اش می‌خواهد. حقیقی از لحاظ سنی مشکلی برای حضور در جام جهانی بعدی ندارد اما اگر بیرانوند با همین شیب به پیشرفتش ادامه دهد یا به فوتبال اروپا ترانسفر شود، می‌تواند جای او را در ترکیب تیم ملی بگیرد.
 
مدافع راست
26+ ووریا غفوری – 27 سال
26- رامین رضاییان – 25 سال
22- یوسف وکیا – 21 سال
رامین رضاییان یکی از بازیکنانی بود که دعوت شدنش به تیم ملی خیلی‌ها را شگفت زده کرد، اما مدافع راست محبوب کی‌روش در لیگ چهاردهم نشان داد علاقه سرمربی تیم ملی به او بی‌دلیل نبوده است. رضاییان این فصل با 9 گل گلزن‌ترین مدافع لیگ برتر بود. در طرف دیگر ووریا غفوری هم فصل خوبی را پشت سر گذاشته و احتمالا رقابت این دو نفر تا جام جهانی بعدی ادامه پیدا می‌کند. یوسف وکیا پدیده تیم اسکوچیچ در لیگ چهاردهم هنوز نمی‌تواند رقیب جدی برای غفوری و رضاییان محسوب شود.
 
مدافع وسط
26+ جلال حسینی – 33 سال
26- محمدامین حاج‌محمدی – 24 سال
22- محمد نژادمهدی – 22 سال
تصور اینکه جلال حسینی بتواند تا سن 36 سالگی فرم فعلی را حفظ کند، خیلی خوشبینانه به نظر می‌رسد. با این وجود فعلا کی‌روش حاضر نیست به بهترین مدافع تیمش دست بزند و گزینه‌های چندانی هم برای خط دفاع تیم ملی ندارد. پدیده‌هایی مثل حاج‌محمدی، نژادمهدی یا یزدانی هنوز نتوانسته‌اند در حد و اندازه‌های سیدجلال ظاهر شوند. با این وجود، احتمالا کی‌روش کم کم آن‌ها را وارد ترکیب اصلی تیم ملی می‌کند تا برای جام جهانی بعدی به آمادگی برسند. در غیر این صورت، شاید حسینی پیرترین بازیکن ایران در جام جهانی 2018 باشد.
 
مدافع وسط
26+ پژمان منتظری – 31 سال
26- شجاع خلیل‌زاده – 26 سال
22- حسین کنعانی – 21 سال
با بازگشت پورعلی‌گنجی به خط هافبک، منتظری دوباره مدافع میانی تیم ملی شده است. مدافع میانی مطمئنی که در مواقع لزوم می‌تواند به عنوان مدافع راست هم بازی کند. اگر اتفاق عجیبی نیفتد، بعید است کی‌روش منتظری را از تیم ملی کنار بگذارد و او به عنوان مدافع اصلی یا ذخیره، در تیم ملی باقی خواهد ماند. حسین کنعانی با هوش بالا و قدرت بازیسازی، کی‌روش را امیدوار کرده جانشین مناسبی برای منتظری داشته باشد. انتقال دوباره پورعلی‌گنجی به خط دفاع هم یکی از گزینه‌های ثابت کی‌روش در مواقع بحرانی مثل جام ملت‌های آسیا خواهد بود.
 
مدافع چپ
26+ هاشم بیک‌زاده – 31 سال
26- مهرداد قنبری – 25 سال
22- رضا علیاری – 21 سال
شاید تصورش هم سخت به نظر برسد اما با محرومیت پولادی، هاشم بیک‌زاده گزینه اول کی‌روش برای پست مدافع چپ است. سرمربی تیم ملی اعتقادی به مدافعین چپ جلوزن مثل مهرداد جماعتی ندارد و از حاج‌صفی هم در پست هافبک چپ استفاده می‌کند. مهرداد قنبری با درخشش در این فصل و بیشترین دقایق حضور در زمین بین تمام بازیکنان لیگ چهاردهم، به لیست تیم ملی رسید و جدی‌ترین رقیب بیک‌زاده خواهد بود. رضا علیاری پدیده جوان نفت هنوز نتوانسته در باشگاهش به ترکیب ثابت برسد و نمی‌تواند خطری برای مدافعین چپ‌پای تیم ملی باشد.
 
هافبک دفاعی
26+ آندرانیک تیموریان – 32 سال
26- احمد نوراللهی – 22 سال
22- روزبه چشمی – 21 سال
فاصله آندرانیک تیموریان با سایر هافبک‌های دفاعی ایران، نشان می‌دهد چرا کی‌روش تحت هیچ شرایطی حاضر نیست به کاپیتان ارمنی تیمش دست بزند. تیموریان اگر دچار افت بدنی نشود، در جام جهانی بعدی کاپیتان تیم ملی خواهد بود. احمد نوراللهی و روزبه چشمی هم احتمالا باید برای بازی در کنار تیموریان رقابت کنند. کی‌روش در بازی‌های زیادی نیاز به دفاع چند لایه خواهد داشت و ثابت بازی کردن تیموریان به معنی نیمکت نشینی همیشگی نوراللهی و چشمی نیست.
 
هافبک میانی
26+ امید ابراهیمی – 27 سال
26- مرتضی پورعلی‌گنجی – 23 سال
22- سعید عزت‌اللهی – 18 سال
علاقه امید ابراهیمی به نفوذ و آمار ضعیف او در کارهای دفاعی، باعث شده حتی بعد از خداحافظی جواد نکونام او گزینه اول کی‌روش برای جانشینی کاپیتان تیم ملی نباشد. مرتضی پور‌علی‌گنجی همه خصوصیات لازم برای جانشینی نکونام را دارد. قد بلند و توانایی بالا در سرزنی، قدرت بازیسازی، تخریب بازی حریف و هوش بالا، همان چیزهایی است که کی‌روش نیاز دارد. اگر سعید عزت‌اللهی به پیشرفت در اتلتیکو مادرید و فوتبال اروپا ادامه دهد، شاید پورعلی‌گنجی دوباره به پست مدافع میانی منتقل شود.
 
هافبک هجومی
26+ مسعود شجاعی – 30 سال
26- سروش رفیعی – 25 سال
22- احمد عبدالله‌زاده – 22 سال
هافبک محبوب کی‌روش این فصل در بازی‌های باشگاهی عملکردی پایین‌تر از حد انتظار داشت و ممکن است خیلی زود راه کریم انصاری‌فرد را برود. اصرار کی‌روش به حفظ سروش رفیعی و حل مشکل خدمت او، نشان می‌دهد سرمربی تیم ملی هافبک هجومی بعدی تیمش را انتخاب کرده است. رفیعی بهترین بازیکن نیم فصل اول لیگ چهاردهم بود اما باطل شدن کارت پایان خدمت، او را در نیم فصل دوم خانه نشین کرد. اگر داستان فعلی بازیکنان سرباز فوتبال سروش رفیعی و احمد عبدالله‌زاده را نابود کند، تیم ملی سال‌های آینده بحران بزرگی در پست هافبک تهاجمی خواهد داشت.
 
مهاجم راست
26+ اشکان دژاگه – 29 سال
26- مهدی طارمی – 22 سال
22- علیرضا جهانبخش – 21 سال
هم‌پست بودن اشکان دژاگه و علیرضا جهانبخش، یکی از بزرگترین دغدغه‌های کی‌روش برای انتخاب ترکیب اصلی تیم ملی است. مهدی طارمی، پدیده این فصل پرسپولیس هم مدعی جدید این پست است. طارمی در پرسپولیس به عنوان مهاجم نوک بازی کرده و جهانبخش توانایی بازی در نقاط مختلف زمین را دارد. پس در صورتی که اشکان دژاگه در فرم فعلی‌اش باقی بماند و افت نکند، کی‌روش می‌تواند همزمان از او و جهانبخش بازی بگیرد. دژاگه تا قبل از انتقال به قطر بهترین بازیکن تیم ملی بود اما در جام ملت‌های آسیا با وجود نمایش خوب، میانگین دوندگی به مراتب پایین‌تری نسبت به جام جهانی داشت.
 
مهاجم چپ
26+ وحید امیری – 27 سال
26- احسان حاج‌صفی – 25 سال
22- فرشاد احمدزاده – 22 سال
دو ستاره چپ پای فوتبال ایران، رقابت شیدی برای پست مهاجم (وینگر) چپ تیم ملی خواهند داشت. پستی که کی‌روش اصرار دارد از یک بازیکن چپ پا در آن استفاده کند. حاج‌صفی سریع‌تر و جوان‌تر از امیری است اما توانایی حمل توپ و بازیسازی امیری مقابل شیلی و سوئد، دو گل برای تیم ملی به ارمغان آورد. با فرم فوق‌العاده این دو بازیکن، فعلا چپ پاهای دیگر ایران مثل فرشاد احمدزاده و جابر انصاری شانس زیادی برای رسیدن به ترکیب اصلی تیم ملی ندارند.

مهاجم نوک
26+ رضا قوچان‌نژاد – 27 سال
26- مهدی شریفی – 22 سال
22- سردار آزمون – 20 سال
رقابت آزمون و قوچان‌نژاد، از جام ملت‌های آسیا آغاز شد و فعلا ادامه خواهد داشت. بازیکنانی که هر دوی آن‌ها در جام ملت‌های آسیا عملکرد خوبی داشتند و گل‌های حساسی برای تیم ملی زدند. آمار آن‌ها هم کاملا برابر بود. هر کدام یک گل 3 امتیازی به قطر و امارات داشتند و یکی از 3 گل ایران را وارد دروازه عراق کردند. حضور آزمون در اروپا و آمار ضعیف قوچان‌نژاد در لیگ ستارگان قطر، شانس آزمون برای تبدیل شدن به مهاجم اصلی تیم ملی را افزایش می‌دهد اما کی‌روش در سال‌های اخیر نشان داده خیلی سخت حاضر به تغییر مهره‌های موفقش می‌شود. قوچان‌نژاد در کنار دژاگه، یکی از بهترین بازیکنان تیم ملی در راه رسیدن به جام جهانی 2014 بود.

نستوه بزرگی / تماشاگران امروز
  ۱  
آی اسپورت
2015-06-15 18:13:47
نظر دهید
۱ نظر
-
دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۴، ۱۸:۴۶
چه لیست مزخرفی, سجاد شهباززاده کجاست؟ طارمی تو کل لیگ و حذفی ۷ تا گل زده و به زودیومحو میشه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر