فهرست
یک اختلاف نه چندان کهنه؛ پیروانی- شجاعی با هم آشتی می‌کنند؟
یک اختلاف نه چندان کهنه؛ پیروانی- شجاعی با هم آشتی می‌کنند؟

یک اختلاف نه چندان کهنه؛ پیروانی- شجاعی با هم آشتی می‌کنند؟

ماجرا به دو سال پیش مربوط می شود. در روزهایی که پیشکسوتان فوتبال ایران بعد از صعود به ایران به جام جهانی 2014 به صورت گروهی به کی روش می تاختند و بازیکنانی که گویا مرید سرمربی پرتغالی شده بودند کارشان شده بود پاسخگویی به این مصاحبه ها. در این گیر و دار مسعود شجاعی که پیش از این هم سوابق فراوانی در مصاحبه علیه مربیان و پیشکسوتان فوتبال دارد( علیه قطبی، کفاشیان، علی کریمی، پورحیدری و ...) در پاسخ به انتقادهای تند پیروانی از کی روش و البته خودش، پاسخی کوبنده به او داد. این جملات شجاعی را در تاریخ 1 تیرماه 92 را  بخوانید: «اگر کارشناسان فوتبال و کاردان‌های فوتبال انتقاد کنند قبول می‌کنم اما انتقاد کارچاق‌کن‌های فوتبال را قبول ندارم. افرادی که صرفا به خاطر سابقه بازیگری‌شان می‌آیند و انتقاد می‌کنند را قبول ندارم. اگر بنا به پیشکسوت بودن باشد، آقایان دایی، باقری و عزیزی حرف‌شان خریدار دارد. بعضی‌ها نمی‌فهمند من دو سال پایم به توپ نخورده. جراح من پس از آنکه 5بار جراحی کردم و توانستم به تمرین برگردم گفت معجزه شده که تو به فوتبال برگشتی. گفته بودند شجاعی نباید مقابل کره بازی کند تا بتوانیم ببریم. الان که بردیم به آن‌ها تسلیت می‌گویم.»
پاسخ کوبنده
مشخص بود این حرف ها از سوی افشین پیروانی بی پاسخ نمی ماند. به فاصله 24 ساعت سرپرست کنونی تیم ملی اینطور پاسخ شجاعی را داد: « ابتدا باید خدمت پیشکسوت خودم(!) آقای مسعود شجاعی صعود تیم ملی ایران به جام جهانی را تبریک بگویم و امیدوارم او بتوانند در جام جهانی بهتر از مسابقات مقدماتی بازی کند. امیدوارم که ناراحتی شما از بنده به دلیل عدم انتخاب برادرتان در تیم سنگ آهن بافق نباشد. گر یک نفر به غیر از خودت بازی‌های تو را در مرحله مقدماتی جام جهانی تائید کرد من دیگر راجع به فوتبال حرفی نمی‌زنم! یک خواهش هم از شما دارم که تمام پاداش‌هایت را بروی و نذر کنی که داور مسابقه ایران و قطر آن خطای تو را در دقایق پایانی بر روی بازیکن قطر اعلام نکرد. اگر داور آن ضربه را پنالتی می‌گرفت یک ملت به خاطر ندانم کاری تو بدبخت و گریان می‌شدند. عزیز من بدان هم سوادم از تو بیشتر است هم سابقه فوتبالی‌ام. مجبورم تا در این شرایط خودم را با تو که معلوم نیست چگونه به فوتبال رسیده‌ای، مقایسه کنم.» پیروانی در آن مقطع اینطور حرفهایش را ادامه داد: «شاید الان مقایسه خودم با تو درست نباشد اما من تاریخچه تو و خانواده‌ات را که بسیار محترم هستند را بهتر از خودت می‌دانم و می‌شناسم. خدا رسول دره‌شوریان را رحمت کند. فوتبالیستی که با او نان و نمک خوردیم اما تو با فراموشی گذشته‌ات این حرمت‌ها را شکستی و با تلاش دیگران خودت را منجی تیم ملی می‌دانی. امیدوارم آقای شجاعی تهمت‌هایش را ثابت کند و بگوید چه کسی کار چاق‌کن است. من این مسئله را پیگیری می‌کنم. البته ضمن عذرخواهی از پیشکسوت خودم آقای شجاعی!»
تقابل دو شاکی
امروز 27 خرداد ماه 1394 است، دقیقا دوسال از آن روزهای سیاه برای دو فوتبالیست باسابقه ایران می گذرد و چرخ ایام این دو را مدتی است کنار هم قرار داده است. همانی که پیروانی پیشکسوت خطابش می کرد، همچنان فوتبالیست است و او که منتقد درجه یک کی روش و تیم ملی بود، به عنوان سرپرست در فاصله چند سانتی متری سرمربی پرتغالی می نشیند. در این میان یک سوال مطرح می شود، آیا پیروانی و شجاعی مسائل گذشته را به یاد دارند یا همه چیز را فراموش کرده اند؟ ما که با شناختی از آنها داریم بعید می دانیم حافظه شان اینقدر ضعیف شده باشد که ماجرای دو سال قبل را از یاد برده باشند. اگر از یاد نبرده اند، رابطه شان با هم چطور است؟ آیا پیروانی حاضر است برگه تعویض شجاعی را ارائه کند و یا شجاعی بعد از تعویض با پیروانی دست می دهد؟ 
آیا قهر هستند؟
شایعه قهر افشین پیروانی و مسعود شجاعی، یکی از مسائلی است که مدت ها است از گوشه و کنار شنیده می شود ولی به دلیل شرایط حساس تیم ملی کسی به آن نپرداخته است. حالا اما اینطور گفته می شود که این رابطه نامطلوب با درجه کیفی پایین تر پابرجا است. با این وجود علیرضا بیرانوند، دروازه بان تیم ملی چنین مساله ای را تمام شده می داند. او در گفت و گو با خبرنگار کاپ، به پایان دوران سیاه دو نفر در جشن تولد شجاعی اشاره می کند: «قبل از اعزام تیم ملی به ازبکستان برای انجام دیدار دوستانه در جشن تولد مسعود شجاعی که خانواده او نیز حضور یافته بودند، پیروانی برخورد گرمی با آنها داشت و حتی با خانواده مسعود عکس هم گرفت. فکر نمی کنم دیگر مشکلی وجود داشته باشد.»
آینده
بی تردید در روزهای آینده اخبار بیشتری در این باره به دست می آید. حتما پیروانی و شجاعی به تکذیب شایعه قهرشان می پردازند و شاید برای این کار از اطرافیان تیم ملی هم کمک بگیرند. چیزی که مهم است،  قهر احتمالی این دو عضو تیم ملی و یا هردو نفر دیگری نیست، بلکه همه امیدوار هستند اتفاقات طوری رقم بخورد که به تیم ملی در مسیر جام جهانی 2018 روسیه ضربه ای وارد نشود.
     
آی اسپورت
2015-06-17 17:35:13
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر