فهرست
گزارش ویژه: بلیت های ایران و آمریکا،‌ زیر ۳۰ ثانیه به فروش رفت
گزارش ویژه: بلیت های ایران و آمریکا،‌ زیر ۳۰ ثانیه به فروش رفت

گزارش ویژه: بلیت های ایران و آمریکا،‌ زیر ۳۰ ثانیه به فروش رفت

این در حالی است که قطعا تیم ایران حساب ویژه ای روی حمایت تماشاگرانش باز کرده که با حضورپرشورشان دردوسال گذشته نشان دادند با حمایت آنها می شود هر حریفی را از پای درآورد. این سومین سال حضور ایران در لیگ جهانی است و درکناردرخشش ملی پوشان ایرانی در مسابقات ،تماشاگران ایرانی هم توجه رسانه های خارجی و علاقه مندان به والیبال در سراسر دنیا را به خود جلب کردند. حضور بیش از ۱۲ هزار نفر در هر مسابقه که به میزبانی کشورمان در سالن آزادی برگزار شد به قدری مورد توجه واقع شد که به طور مثال سرمربی تیم ملی والیبال آمریکا دیروز در بدو ورود به ایران در این باره گفت: «همه بازیکنانم شدیدا علاقه مند به بازی در سالن ۱۲۰۰۰ نفری آزادی بودند و همین امر کار مرا برای انتخاب لیست نهایی سفر به تهران سخت کرده بود.»
اما نکته اینجاست که به غیر از تشویق های بی امان تماشاگران ایرانی در هنگام برگزار مسابقات که آنها را از سایر نقاط دنیا متمایز می کند ،یک تفاوت دیگر هم در بین تماشاگران ایرانی با تماشاگران بقیه تیم های  حاضر در لیگ جهانی وجود دارد و آن هم این نکته است که بانوان ایرانی سهمی در تشویق ملی پوشان ایرانی در این رقابت ها ندارند . داستان ممنوعیت ورود بانوان به اماکن ورزشی را دیگر همه می دانند. اینکه مدت هاست از حضور آنها در سالن های ورزشی جلوگیری می شود و همین امر شاید در بلند مدت میزبانی ما در لیگ جهانی را به خطر بیندازد.
مسئولان  فدراسیون والیبال و در راس آنها محمد رضا داورزنی خیلی به آب و آتش زدند که مجوز حضور خانواده ها برای حضور در این رقابت را از مسئولان ذیربط بگیرند اما تلاش آنها بی فایده بود وبانوان ایرانی  باید حداقل یک سال دیگر برای حضور در سالن ۱۲هزار نفری انتظار بکشند.
تصمیم موقت هم عملی نشد؟
خیلی ها منتظر بودند تا در فاصله یکی دو روز مانده به اولین دیدار ایران در دور برگشت لیگ جهانی ،شاید اتفاقی بیفتند و بانوان ایرانی هم بتوانند در سالن آزادی به تشویق ملی پوشان بپردازند اما با صحبت های روزسه شنبه مدیرکل حراست وزارت ورزش و جوانان آب پاکی روی دست بانوان ریخته شد و معلوم شد فعلا خبری از صدر مجوز نیست . علی حسنی خو روز سه شنبه در این باره صحبت کرد و گفت:«در مورد حضور بانوان و خانواده ها در ورزشگاه ها دیدگاه های متفاوتی وجود دارد.این موضوع با حضورموفق تیم ملی والیبال ایران در عرصه های بین المللی و الزام فدراسیون بین المللی والیبال به حضور بانوان در سالن مسابقات برای اعطای میزبانی، ابعاد دیگری یافت، که توجه به آن را اجتناب ناپذیر کرد. بر این اساس وزارت ورزش و جوانان با مشارکت سایر نهادهای ذیربط تصمیم گرفت تا با رعایت موازین شرعی برای پاسخگویی به این موضوع، وارد عمل شوند؛ به نحوی که شرایطی فراهم شود تا موجب رفع دغدغه های آحاد متدین کشور و علمای عظیم الشأن شود.در این مورد طرح های مختلفی پیشنهاد و در سطوح کارشناسی و مدیریتی در حال بررسی است؛ اما تاکنون هیچ تصمیم قطعی اتخاذ نشده است.»
حتی در ادامه  حسنی خو حرف هایی زد و این نکته از حرفهای او برداشت شد  که شاید شرایط ورود بانوان محدود به عده ای خاص و دقیقا مانند سال گذشته است:« درمورد حضورخانواده ها درخلال برگزاری مسابقات لیگ جهانی والیبال درتهران طبق تصمیماتی که توسط دستگاه های اجرایی کشوراتخاذ شده و به فدراسیون والیبال مجوزداده شد تا با اولویت عوامل اجرایی، خانواده والیبال و تعدادی ازهواداران تیم میهمان با صدور کارت مخصوص شرایط حضور بانوان در سالن برگزاری مسابقات را فراهم کند.»
اما طی دوروز گذشته اعتراضاتی در این زمینه رخ داد که به نظر می رسد با شرایط موجود حتی نباید منتظر ورود عده ای محدود از بانوان به سالن ۱۲ هزار نفری هم باشیم. موضوع حضورتعداد کمی از بانوان به سالن آزادی با واکنش تندی از سوی برخی  از معترضان و جریانات همراه شد  و این معترضان در حاشیه مراسم تشییع پیکرهای شهدای غواص با در دست داشتن پلاکاردهایی از مردم برای اعتراض گروهی نسبت به حضور بانوان در مسابقات والیبال دعوت می‌کردند.
این اعتراضات صبح چهارشنبه هم ادامه داشت و مخالفان ورود بانوان به استادیوم ها با تجمع در مقابل وزارت ورزش و برپایی نماز جماعت اعتراض خود را به این حرکت همچنان ادامه دادند و همین عامل باعث شد تا ورود کلیه بانوان به سالن‌ ۱۲ هزار نفری آزادی در طول مسابقات لیگ جهانی ممنوع شود.
واکنش FIVBچگونه خواهد بود؟
اما سوال اینجاست که فدراسیون جهانی والیبال بالاخره قرار است این مشکل را چگونه حل کند. مدت هاست که رییس FIVB نامه های اعتراض آمیز از داخل ایرانی مبنی بر عدم ورود بانوان به ورزشگاه آزادی برای تماشای لیگ جهانی دریافت می کند . آری گراسای برزیلی چند باری در این باره موضع گیری کرده و گفته که به دنبال رایزنی با مسئولان ایرانی برای حل این مشکل هستیم اما این مشکل علیرغم تمامی رایزنی ها تاکنون حل نشده است و شاید این موضوع باعث محرومیت ایران از میزبانی لیگ جهانی شود. به هرحال حضور بانوان در ورزشگاه ها یکی از اهداف فدراسیون فدراسیون جهانی در راستای توسعه جهانی والیبال است و وقتی به هر دلیلی به این اتفاق مخالفت شود شاید عواقب ناخوشایندی همچون سقوط به سطوح پایین تر لیگ جهانی در انتظار ما باشد. با این اتفاقات حالا فقط مردان ایرانی خواهند توانست لیگ جهانی را از نزدیک تماشا کنند و شاید حتی بانوان خبرنگار و منشی های مسابقات که معمولا از میان بانوان انتخاب می شوند هم برای ورود به سالن ۱ هزار نفری با تابلوی ورود ممنوع مواجه شوند.
فروش ۳۰ ثانیه ای بلیط دیداراول برابر آمریکا
از ساعت ۱۰ صبح دیروز بود که بلیت فروشی اینترنتی دیدار اول تیم های ایران و امریکا در چهار مرحله آغاز شد. بلیت ها به قیمت ۲۰ هزار تومان برای افراد عادی و ۱۸ هزار تومان برای افرادی که کارت عضویت داشتند به فروش رسید اما نکته جالب اینجا بود در هر چهار مرحله فروش اینترنتی ،بلیت ها با یک چشم به هم زدن به فروش رسید اما بانوان از خرید اینترنتی منع شده بودند و امکان خرید  برای آنها مهیا نبود. در همین رابطه با پشتیبانی سایتی که بلیت فروشی مسابقات را انجام میداد تماس گرفتیم که مسئول پشتیبانی این سایت درباره نحوه بلیت فروشی لیگ جهانی به سایت نود گفت:« سیستم بلیت فروشی این مسابقات به طوری هوشمندانه تعریف شده که این سایت خود به خود بانوان را شناسایی می کند و امکان خرید برای آنها وجود ندارد.» این مسئول درباره مدت زمان به فروش رفتن بلیط ها هم گفت:« بلیت فروشی در چهار مرحله انجام شد که در تمامی مراحل کلیه بلیت های موجود زیر ۳۰ ثانیه به فروش رفت که برای ما خیلی جالب بود. در هر لحظه حدود ۱۵ هزار نفر آنلاین بودند و برای خرید بلیت تلاش می کردند.» هر چه بود بلیت های بازی اول همان دقایق اولیه به فروش رفت و آنهایی که توانسته اند بلیت اینترنتی تهیه کنند روز جمعه برای تشویق تیم ملی ایران خود رابه سالن ۱۲هزار نفری خواهند رساند. باید دید داستان محرومیت خانواده ها برای تماشای لیگ جهانی تا کی ادامه خواهد داشت. آیا مسئولان فدراسیون والیبال با کمک مراجع ذی صلاح خواهند توانست تدبیری در این زمینه اندیشیده و این مشکل را حل کنند یا بانوان ایرانی همچنان باید در حسرت حضور در سالن ۱۲ هزار نفری باقی بمانند؟
  ۱  
آی اسپورت
2015-06-17 18:13:37
نظر دهید

۱ نظر
یوسف
چهارشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۴، ۱۹:۵۳
خواهرم، بیکاری میخوای بری استادیوم! باور کن بجز باتوم و تحقیر خبری نیست! خوش بحالت که تجربه تحقیر و تمسخر شعورت توسط مسئولین رو نداری! خوش بحالت که به جرم هوادار بودن به گریه ننداختنت! درد و بلات تو سر دلواپسا
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر