فهرست
برزیل 0 کلمبیا 1 – سقوطِ نیمار و برزیل در سایه‌یِ آند
برزیل 0 کلمبیا 1 – سقوطِ نیمار و برزیل در سایه‌یِ آند

برزیل 0 کلمبیا 1 – سقوطِ نیمار و برزیل در سایه‌یِ آند

آرش حقیقی
 
شاید یکی از جذاب‌ترین شرط‌ بندی‌هایِ این بازی، دقیقه‌یِ اخراجِ نیمار بود. نیمار که در بازی مقابلِ پرو هم چندان فاصله‌ای با اخراج نداشت (دعوایی که با داور سر پاک کردنِ اسپری از رویِ چمن شروع کرد)، این بار هم در نیمه‌یِ اول بابتِ تلاشش برایِ گل زدن با دست اخطار گرفت و در ادامه یک بار در اعتراض به تصمیم داور توپ را به زمین کوبید و دوبار با خطاهایی شدید رویِ کارلوس سانچز و خوان زونیگا تا آستانه‌یِ اخراج پیش رفت. تا اینکه بالاخره بعد از سوتِ پایانِ بازی اتفاقی که اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسید، افتاد: نیمار توپ را به پابلو آرمرو کوبید و بعد با سر به خیسون موریو ضربه زد تا داور دیگر چاره‌ای جز اخراجش نداشته باشد. در این درگیریِ بعد از بازی کارلوس باکا هم به خاطرِ هل دادنِ خشنِ نیمار از کلمبیا اخراج شد.
جو کلیِ بازی، جدا از بعدِ فنی‌اش که کاملا به سودِ کلمبیا بود، هیچ نشانی از بخششِ متقابلِ دو تیم نداشت. یک سالِ پیش در جامِ جهانی، برزیل 2-1 کلمبیا را شکست داد و به نیمه نهایی رسید. اما بهایِ این پیروزی مصدومیتِ نیمار، رویِ خطایِ شدیدِ زونیگا و خارج شدنِ او از تورنمنت بود. برزیلی‌ها که اعتقاد داشتند با نیمار قادر بودند قهرمانی را به دست بیاورند، هرگز کلمبیا را نبخشیدند (گرچه مصاحبه‌هایشان قبل از بازیِ امروز صبح چیزِ دیگری می‌گفت). در نقطه‌یِ مقابل کلمبیا هم بابتِ بازیِ خشنِ فرناندینیو و خطاهایِ پرتعدادش رویِ خامس رودریگز، از برزیل کینه به دل داشت. این پیش زمینه باعث شده بود تا بازی، به خصوص در اواخرش، از ابعادِ طبیعی خارج و به مجموعه‌ای از تصفیه حساب‌هایِ شخصی بدل شود. قربانیِ بزرگِ این جدال، نیمار و در افقی وسیع‌تر برزیل بود.
نیمار حالا یک بازی را به علتِ دو کارتِ زرد، و یک بازی را به علتِ کارتِ قرمزش از دست می‌دهد. یعنی اگر برزیل موفق شود از پسِ ونزوئلا بر بیاید، امری که با توجه به وضعیتِ تیمِ دونگا به هیچ وجه برایشان آسان نخواهد بود، در بازیِ یک چهارم هم کاپیتان‌اش را نخواهد داشت. تازه این در شرایطی است که نیمار به خاطرِ "رفتارِ غیر ورزشی" با محرومیتی بیشتر مواجه نشود.
این بازی ثابت کرد نیرویِ انسانیِ برزیل چقدر محدود است. تعویضِ فرد و ویلیان با داگلاس کاستا و کوتینیو تغییرِ چندانی در بازی ایجاد نکرد و روبرتو فرمینو که به جایِ دیگو تاردلی از اول به بازی گرفته شده بود، یک گلِ خالی را در نیمه‌یِ دوم از دست داد و از کاملا از جریانِ بازی خارج بود.
اما نکته‌یِ مهمترِ این بازی آشکار شدنِ کاراکترِ هنوز به بلوغ نرسیده‌یِ نیمار بود که به جایِ رهبریِ تیمش، بی اعتماد به هم‌تیمی‌هایش، زیرِ فشارِ بازی شکست. برزیل و نیمار امروز صبح در استادیومِ مانومنتال، در سایه‌یِ کوهستانِ آلپ سقوط کردند و بازگشتشان به تورنمنت و به فینال رسیدنشان، حالا امری بعید به نظر می‌رسد.    
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-06-18 08:21:26
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر