فهرست
آشی که کی‌روش در سه مرحله برای تیم ملی می‌پزد: دستپخت پرتغالی
آشی که کی‌روش در سه مرحله برای تیم ملی می‌پزد: دستپخت پرتغالی

آشی که کی‌روش در سه مرحله برای تیم ملی می‌پزد: دستپخت پرتغالی

آی اسپورت - نمونه بارز آن مهدی ترابی زننده تک گل تیم ملی بود که این فصل کمتر از 10 بازی در ترکیب اصلی سایپا حضور داشت. سابقه کی‌روش نشان می‌دهد او در سال‌های گذشته هم مخالف تغییر در ترکیب تیم ملی نبوده، اما سیستم خاصی برای دعوت از بازیکنان دارد.
اگر فاصله جام ملت‌ها تا جام جهانی را به سه بازه یک ساله تقسیم کنیم، ریسک پذیری کی‌روش در هر سال به مرور کمتر می‌شود. او در سال اول با ریسک بالا بازیکنان زیادی را به تیم ملی دعوت می‌کند و در بازی‌های دوستانه یا رسمی با تیم‌های نه چندان بزرگ آن‌ها را به میدان می‌فرستد. در نهایت، او یک گروه اصلی را برای مرحله نهایی انتخابی جام جهانی در نظر می‌گیرد. سال دوم و در طول مسابقات انتخابی جام جهانی، تغییرات در ترکیب تیم ملی کمتر می‌شود اما او به مرور نقاط ضعف تیمش را با انتخاب بازیکنان جدید پوشش می‌دهد. مرحله سوم، فاصله حدودا یک ساله بین انتخابی جام جهانی تا شروع این جام است. در این سال، تغییرات کی‌روش به حداقل و نزدیک به صفر می‌رسد و او تیمی که قبلا ساخته را برای مهمترین تورنمنت فوتبالی جهان آماده می‌کند.
تغییرات به مرور زمان
آخرین تورنمنت ایران بدون کارلوس کی‌روش، جام ملت‌های آسیا 2011 بود. کی‌روش در یک سال و نیم فاصله‌ی بین جام ملت‌های آسیا تا مرحله نهایی انتخابی جام جهانی، بازیکنان زیادی را در تیم ملی امتحان کرد. او سال 2012، 58 بازیکن مختلف را به تیم ملی دعوت کرد و به 55 نفر از آن‌ها بازی داد. ایران در اولین بازی انتخابی جام جهانی مقابل ازبکستان 5 تغییر نسبت به آخرین بازی جام ملت‌های آسیا با افشین قطبی داشت. علی کریمی به تیم ملی برگشته بود و 4 بازیکن جدید هم وارد ترکیب اصلی شده بودند. در فاصله اولین بازی تا آخرین بازی ایران در مرحله انتخابی، تغییرات کمتر شد اما بازیکنانی مثل اشکان دژاگه، رضا قوچان‌نژاد، مهرداد پولادی و امیرحسین صادقی به مرور وارد ترکیب اصلی شدند. اخرین تغییر مهم کی‌روش، کنار گذاشتن رحمتی و استفاده از رحمان احمدی بود. کی‌روش در 3 بازی پایانی انتخابی جام جهانی تقریبا از ترکیب مشابهی استفاده کرد و همان ترکیب پایه‌های تیم ملی در جام جهانی شد. سال 2013 کی‌روش مجموعا 42 بازیکن را به تیم ملی دعوت کرد. 16 بازیکن کمتر از سال 2012. از این 42 بازیکن، 5 نفر حتی یک بار برای تیم ملی بازی نکردند، 9 بازیکن فقط به عنوان بازیکن ذخیره امتحان شدند و 10 نفر هم فقط یک بار در ترکیب اصلی تیم ملی قرار گرفتند. تعداد بازیکنانی که در آن سال بیش از 3 بار در ترکیب ثابت تیم ملی به میدان رفتند، فقط 13 نفر بود. ترکیب ثابت کی‌روش در جام جهانی هم صرفا چند تغییر اجباری نسبت به ترکیب تیم ملی در آخرین بازی مرحله انتخابی داشت. اشکان دژاگه و مهرداد پولادی بعد از بهبود مصدومیت‌شان به ترکیب اصلی برگشتند، احسان حاج‌صفی جای جباری که از تیم ملی خداحافظی کرده بود را گرفت و تنها تغییر خودخواسته کی‌روش، استفاده از حقیقی به جای رحمان احمدی بود.
بازگشت به نقطه شروع
کی‌روش بعد از جام جهانی، بلافاصله به نقطه صفر برگشت تا تیم تازه‌ای برای جام جهانی 2018 بسازد. در اولین لیست کی‌روش پس از جام جهانی بازیکنان جدیدی مثل بیرانوند، غفوری، رضاییان، پورعلی‌گنجی، نژادمهدی، وحید امیری، سروش رفیعی، شهباززاده، مهدی شریفی و مسعود حسن‌زاده حضور داشتند. هر چند با توجه به حضور ایران در جام ملت‌های آسیا، او از بین این بازیکنان فقط 6 نفر را به جام ملت‌های آسیا برد. سردار آزمون، محسن فروزان، محمدرضا خانزاده و امید ابراهیمی هم این بار در لیست نهایی قرار گرفتند تا تعداد تغییرات لیست کی‌روش نسبت به جام جهانی به 10 نفر از 23 نفر برسد. از بین این بازیکنان غفوری، پورعلی‌گنجی و سردار آزمون به ترکیب اصلی تیم ملی رسیدند و وحید امیری و سروش رفیعی فرصت بازی پیدا کردند. در لیست‌های پس از جام ملت‌ها تغییرات بیشتر شد و در همین 6 ماه گذشته، 32 بازیکن مختلف به تیم ملی دعوت شدند. بجز محمدرضا خانزاده، همه آن‌ها حداقل یک بازی برای تیم ملی انجام دادند. کی‌روش بعد از 4 سال دوباره قصد ساختن تیمی جدید را دارد. تیمی که تا پیش از شروع دور نهایی انتخابی جام جهانی تقریبا کامل شده باشد و بتواند در سه سال آینده، به نظم و هماهنگی مورد نظر سرمربی پرتغالی تیم ملی برسد.
لیگ زیر ذره‌بین کی‌روش
بر خلاف انتقاداتی که از کی‌روش بخاطر عدم نظارت بر لیگ برتر مطرح می‌شود، سرمربی تیم ملی نشان داده برای انتخاب نسل آینده تیمش فوتبال ایران را کاملا زیر نظر دارد. دعوت از بازیکنانی مثل رامین رضاییان، انتقال پورعلی گنجی از پست هافبک دفاعی به دفاع میانی و استفاده از مهدی ترابی که حتی در تیم باشگاهی‌اش به صورت ثابت بازی نمی‌کند، نشان می‌دهد کادرفنی تیم ملی در این مدت بازیکنان لیگ برتری را زیر ذره بین گرفته و خصوصیات بعضی از آن‌ها را حتی از مربی باشگاهی‌شان هم بهتر می‌شناسد.
خلاقیتی به نام تغییر پست
کارلوس کی‌روش با تغییر پست بازیکنان تیم ملی، تا امروز حداقل سرنوشت دو نفر از آن‌ها را کاملا عوض کرده است. مهرداد پولادی، هافبکی که در استقلال ناکام بود و در تراکتورسازی و مس هم به موفقیت خاصی نرسید، بعد از انتقال به پست دفاع چپ توسط کی‌روش به یکی از ستاره‌های فوتبال ایران تبدیل شد و بین 100 بازیکن برتر جام جهانی قرار گرفت. مرتضی پورعلی‌گنجی هم با با انتقال از پست هافبک دفاعی به دفاع میانی، بازیکن فیکس تیم ملی شد و در انتقالی گرانقیمت به لیگ چین رفت. با توجه به محرومیت پولادی، به نظر می‌رسد کی‌روش برای حل مشکل دفاع چپ تیم ملی دوباره باید سراغ چنین راه حلی برود. او در ماه‌های گذشته هاشم بیک‌زاده، مهرداد جماعتی، حبیب گردانی و مهرداد قنبری را به تیم ملی دعوت کرده اما هیچکدام نتوانسته‌اند انتظارات او را برآورده کنند. خصوصیات تهاجمی حاج‌صفی هم باعث شده سرمربی تیم ملی به عنوان یک هافبک چپ روی او حساب باز کند. فرصت تقریبا یک ساله تا شروع مرحله نهایی انتخابی جام جهانی روسیه می‌تواند زمان مناسبی برای این کار باشد.

تماشاگران امروز
     
آی اسپورت
2015-06-19 14:58:27
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر