فهرست
یادداشت: بی کفایتی برزیل با نیمار تشدید شد
یادداشت: بی کفایتی برزیل با نیمار تشدید شد

یادداشت: بی کفایتی برزیل با نیمار تشدید شد

جاناتان ویلسون
ناامیدی برای برزیل کم بود، افتضاح هم شد. شکست مقابل کلمیبا در دیداری که نیمار اخراج شد شاید به تلخی  شکست 7 بر یک مقابل آلمان در جام جهانی نباشد؛ اما به همان اندازه شرم آور است. بعد از این همه سروصدا که برزیل نسبت به جام جهانی تغییر کرده و تیمی متحول در کوپا آمریکا دیده می شود، همان تیم را دیدیم و فقط رفتارهای عصبی کمی تغییر کرده بود. یک برزیل زودرنج و شکننده، از خود راضی و باور نکردنی را دیدیم و حالا آن ها برای این که مطمئن شوند به یک چهارم نهایی می  رسند باید ونزوئلا را در آخرین بازی گروهی شان شکست دهند. همچنین باید با بازیکنانی این کار را انجام  دهد که به آن ها شدیدا متکی است. 
دونگا درست می گفت، شاید عصبانی کردن نیمار برنامه ای از پیش تعیین شده بود. خوان کوادرادو در صحنه ای نیمار را شارژ کرده بود و توپ او را گرفته بود. خوان کامیلو زونیگا همان کسی بود که در جام جهانی مصدومیت را به نیمار هدیه داد و به نظر نیمار در این بازی برای یک تسویه حساب شخصی آماده بود. اول به خاطر هند جریمه شد، بعد با داور درگیر شد و بعد هم خطا روی بازیکن حریف. شاید سوت پایان نیمه بود که او را نجات داد. اما در پایان بازی نیمار بالاخره اخراج شد.
وقتی سوت پایان زده شد، نیمار توپ را عمدا به صورت پابلو آرمرو زد. جیسون موریلو که تنها گل بازی را زده بود به دفاع از بازیکنشان به سمت نیمار دوید. کارلوس باکا هم آنجا بود و با نیمار درگیر شد و البته اخراج هم شد. برزیل حالا برای  2 بازی نیمار را ندارد. اما این یک برداشت غلط است که برزیل به خاطر بازی در جام جهانی این رفتار را کرد. شاید نیمار آخرین قربانی آن بازی بود، اما اشتباه در آن بازی جام جهانی از کادر فنی  برزیل بود که می خواست از طریق خطا بازی را متوقف کنند و خامس رودریگس را مهار کنند. از 54 خطای بازی 31 خطا را برزیل انجام داده بود. در این بازی اما 20 خطا برزیل و 19 خطا کلمیبا داشت. دو تیمی که هنوز هم منابع بازیکن سازی دنیا هستند.
خودخواهی و غرور برزیلی ها به آن ها این اجازه را نمی دهد که باور کنند تیم های دیگر هم می توانند به آن ها برسند.
نیمار اما در برزیل و البته در بارسلونا بارها نشان داده که استعداد دردسر درست کردن را دارد. او پیش از این هم از داوران انتقاد کرده بود که از او به خوبی محافظت نمی کنند. شاید این طور باشد اما نیمار با هم تیمی های خودش هم مشکل دارد. روشی که او برای گرفتن شربه ایستاگاهی از فرد وتاردلی  انتخاب کرده بود کاملا نشان می داد که یک بازیکن عجول و زودرنج است.
شاید نیمار هنوز تبدیل به بازیکنی نشده باشد که بازیکنان برزیل تصمیم بگیرند وقتی توپ را می گیرند هر طور شده به او برسانند، اما شواهد و آنالیزها نشان می دهد که در غیابش برزیل از نظر تهاجمی شدیدا ضعیف می شود. یک ربع آخر بازی تمام کار برزیل این بود که توپ را به محوطه جریمه برساند و البته نیمار که درگیر مسائل دیگری بود نتوانست به خوبی کمک کند و گل بزند.
واقعیت این است که برزیل به او متکی است و در جام جهانی هم همین طور بود. حریفان می دانند که اگر نیمار را متوقف کنند، تقریبا برزیل را متوقف کرده اند. حالا نیمار هم می تواند تیمش را و البته توانایی هایش را به خوبی رهبری کند و باعث موففقیتش شود و هم می تواند به راحتی باعث فساد و دردسر در تیم شود. کلمیبا در این بازی به خوبی او را مهار کرده بود و کارلوس سانچس نقش چشم گیری در این رابطه داشت. هافبک استون ویلا 4 سال قبل از سانتافه هم به خوبی مسی  را مهار کرده بود، در دیداری که آرژانتین و کلمیبا به تساوی بدون گل رسیدند. این بار کار او آسان تر بود و باید با بازیکنی نابالغ رو به رو می شد.
در سکوت نیمار برزیل هیچ ندارد. روبرتو فیرمینو و دیگو تاردلی هر دو بازیکنانی بودند که در بازی تاثیرگذاری خوبی نداشتند.وقتی فیرمینیو توپ را به تیر زد و شاید خودش هم به این فکر می کرد که یکی از بهترین موقعیت های دوران ورزشی اش را از دست داده است. ویلیان، فرد و کوتینیو روز آرامی داشتند و شاید دلیلش این بود که منتظر بودند نیمار بازی را برایشان به گردش درآورد.
شاید لازم باشد دونگا بیش از همه چیز با بازیکنان تمرین صبور بودن کند. همکاری دوباره با او به خاطر کارنامه گذشته اش بود و پیروزی در 10 بازی دوستانه از 10 بازی انجام شده نوید یک برزیل متحول شده را می داد. اما برای بهتر محک زدن بهترین ابزار بازی های رقابتی و تورنمنت ها هستند. پیروزی مقابل پرو و شکست مقابل کلمبیا فعلا آمار برزیل بوده است. آماری که دلچسب نیست و نشان می دهد هنوز همان خرابه پابرجاست.کد خبر 9404
     
آی اسپورت
2015-06-19 19:03:33
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر