فهرست
فوتبال کلینیک: بررسی تحلیلی میزان مصدومیت ها در تیم های سطح اول اروپا
فوتبال کلینیک: بررسی تحلیلی میزان مصدومیت ها در تیم های سطح اول اروپا

فوتبال کلینیک: بررسی تحلیلی میزان مصدومیت ها در تیم های سطح اول اروپا

علت انتخاب این مقاله، اهمیت حضور بازیکنان میلیاردیی است که باشگاه ها حتی نمی خواهند ثانیه ای از وجود آنها محروم شوند، از سوی دیگر مصدومیت ها و طول دوره نقاهتشان، اتفاقی است که در نقطه مقابل این مهم قرار می گیرد. باید در نظر داشت که علیرغم رعایت کلیه اصول آماده سازی دوره های پیش و درون فصل، تغذیه و سبک زندگی، مصدومیت در ورزش هایی مثل فوتبال اجتناب ناپذیر است، اما نکته قابل تامل، بروز مکرر صدمات ورزشی، عود مجدد و طولانی شدن دوره توانبخشی ورزشکاران یک باشگاه یا تیم می باشد.
نمونه بارز این بحث که اکثر فوتبال دوستان نسبت به آن آگاهند، اتفاقاتی است که از زمان حضور پپ گواردیولا (سال 2013) در باشگاه بایرن مونیخ رقم خورد و منجر به استعفای تیم پزشکی با تجربه "دکتر مولر ولفارت" (بعد از شکست در بازی رفت مقابل پورتو در چمپیونز لیگ امسال) شد. امسال مهره های کلیدی تیم بایرن از جمله آرین روبن، فرانک ریبری، آلابا، شواین اشتایگر، بن‌عطیه، فلیپ لام و تیاگو مقاطعی طولانی و مهم را از دست دادند و شکایت تیم فنی گواردیولا از عدم نظارت کامل تیم پزشکی بخصوص دکتر ولفارت بود. در زیر به اهمیت حضور تیم پزشکی و تا حدودی حقانیت گفته های سرمربی بایرن مونیخ می پردازیم:

اگر با دید پزشکی به این قضیه ورود کنیم، یک پزشک برای "تشخیص" یک بیماری یا آسیب ورزشی نیاز به یک یا چند جلسه ویزیت و بهره گیری از اقدامات تصویربرداری مختلف دارد ولی برای "درمان و تعیین پروتکل توانبخشی" ایده آل، موظف به مونیتورینگ و نظارت کامل ورزشکار می باشد تا در صورت لزوم تغییرات در شیوه درمانی داده شود تا در کمترین زمان ممکن بازیکن به میادین بازگرداند.
از وظایف دیگر کادر پزشکی، می توان به "پیشگیری" اشاره کرد که شاید مهمترین وظیفه آنها باشد و عملا با حضور سر تمرینات و افزایش سطح آگاهی و دانش کادرفنی امکان پذیر است تا نهایتا تاثیر آن در طراحی کلیه تمرینات بروز کند.
یکی دیگر از مسائلی که کمتر به آن توجه می شود، "reassurance" یا  "اطمینان آفرینی" توسط "پزشک معالج" است. این کار بوسیله هیچ روانشناس یا روانپزشکی قابل اجرا نیست و تنها فردی که قدرت انتقال این نیرو را به بیمار دارد، خود فرد "پزشک معالج" می باشد. البته برای رسیدن به این هدف، قابلیت پزشک در مسائل روانشناسی برای برقراری روابط دوستانه با ورزشکار بسیار با اهمیت است که همین قضیه بدون حضور مستمر کمتر امکان پذیر خواهد بود.
لازم به ذکر است، در چند سال اخیر، مشکلات ناشی از مصدومیت های مکرر و درازمدت، گریبان بسیاری از تیم های مطرح اروپایی بخصوص آلمانی را گرفته است و علت آن فقط با استفاده از “سیستم چرخشی” در طول فصل قابل توجیه نبود چون بسیاری از تیم ها مثل "چلسی" و "پاریس سنت ژرمن" دچار درصد کمتری آسیب شدند. در نتیجه بنظر می رسد به موازات کلیه تغییرات فوتبالی در ابعاد مختلفی همچون مسائل "تجاری و اقتصادی"، "امکانات سخت افزاری"، "تاکتیکی و فنی"، تغییر در "دیدگاه های پزشکی" در فاز مدیریتی، برنامه ریزی و اجرا، لازم می باشد. 
 

وب شخصی دکتر فاتح
 
 
     
آی اسپورت
2015-06-20 13:33:44
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر