فهرست
از مکتب‌حجازی تا خانواده‌حجازی؛ لطفا از نام‌ها سواستفاده نکنید!
از مکتب‌حجازی تا خانواده‌حجازی؛ لطفا از نام‌ها سواستفاده نکنید!

از مکتب‌حجازی تا خانواده‌حجازی؛ لطفا از نام‌ها سواستفاده نکنید!

 
 
مهدی امیرپور، سردبیر آی اسپورت
 
یک - ناصر حجازی در اوج محبوبیت رفت. گفت‌وگوهای تند و تیزش با چاشنی انتقادات تند سیاسی-اجتماعی و رنگ سبز حرف‌های شجاعانه‌اش احترام همه را خرید. در دو سال آخر آنقدر صادق بود که حتی منتقدان حجازی هم در سوگ او، بغض‌شان شکست. در روزهایی که نان را به نرخ روز بازار مبادله می‌کردند، او روی اصول ایستاد. نه در بازی دوستانه روسای جمهور پابه‌توپ شد تا بتواند مازراتی وارد کند، نه به سبک بازیگر تابلوی عکسی از طبیعت نداشت تا با رقم چند صدمیلیون به مردان انحراف بفروشد. حتی در روزهای پایانی هم زمانی که شاخک‌های دولتمردان برای رفتار‌های پوپولیستی حساس شده بود، پاکت اهدایی اسفندیار رحیم‌مشایی را برای کمک هزینه‌های شیمی درمانی پس داد و حاضر نشد با او در یک فریم ثبت شود. اگر ناصر حجازی در دوران مربیگری اشتباهات زیادی داشت، اما در دوران شیمی‌درمانی بی اشتباه بود؛ بدون یک اشتباه کوچک. او سربلند رفت تا  نامش دومین اتفاق مهم دوم خرداد هر سال شود.
 
دو- چند روز پیش از مرگ ناصر حجازی، امیرقلعه‌نویی به ملاقات او رفت. قلعه نویی که دیگر همه مشکلات اصولی او با حجازی را می‌دانستند، عکسی به یادگار گرفت تا حلالیتی طلبیده باشد. درخواست او اجابت شد که اگر پاسخ حجازی منفی بود، قلعه‌نویی هم شبیه به مردان انحرافی دولت بدون عکس یادگاری بیمارستان کسری را ترک می‌کرد. حجازی قلعه‌نویی را بخشید، تنها به خاطر اینکه در آن روزها یاد گرفته بود ببخشد اما فراموش نکند. 
سه- جهان‌بینی و ایدئولوژی ناصر حجازی در دو سال آخر زندگی به قدری برای همه محترم بود، که نام او به عنوان یکی از ماندگارترین چهره‌های روزگار سخت ایران ثبت شد. پس از مرگ حجازی، دستگاه ژورنالیست ورزشی ایران که عاشقانه واژه می‌سازد، ترکیب جدیدی ساخت؛ مکتب حجازی. مکتبی بر پایه صراحت، بخشش، شفافیت، اخلاق‌مداری و شجاعت که در روزهای ابتدایی هیچ لیدری نداشت. کاملا شبیه به جنبش اجتماعی زیبایی که مردم بدنه اصلی آن بودند. البته اگر آن جنبش‌ از سوی کسی مصادره نشد، متاسفانه این مکتب به تسخیر افراد خاصی درآمد.
 
چهار- پایه‌های مکتب‌حجازی دو نفر بودند. یکی فرهاد مجیدی و دیگری آتیلا حجازی. هر دو هم مخالف سر سخت قلعه‌نویی بودند که با اتکا به کلید‌واژه مکتب حجازی به جنگ سرمربی وقت استقلال رفتند. روش آنها شبیه به اوپوزیسیون سیاسی خارج از مرزهاست که تنها هویت‌شان ضدیت با سیستم موجود است. آتیلا و فرهاد هم در این سال‌ها تنها هویت‌شان را در ضدیت با قلعه‌نویی دیده‌اند و اگر قائل به مکتب حجازی باشیم،‌ این دو رفتاری داشتند که از مکتب حجازی خارج شده اند. اگر مکتب حجازی سواد ناصر را مقابل لمپنیسم امیر اقامه می کند چرا فرهاد مجیدی هنوز پس از دو سال از خداحافظی هنوز یک دوره مربیگری ساده را نگذرانده؟ اگر مکتب حجازی بخشش را توصیه می‌کند، چطور قلعه‌نویی که از سوی پدر بخشیده شده، از سوی پسر بخشیده نمی‌شود؟
 
پنج- دیگر ماه‌هاست نامی از مکتب حجازی نیست. منصوریان پیشنهاد داد نامش را بگذراند مکتب استقلال. اما حتی اگر نامش هم عوض نمی‌شد، مدعیان مکتب حجازی مسیرشان را عوض کردند. فرهاد مجیدی سرگرم سلفی‌ با مونوپاد در باشگاه بدنسازی شد و آتیلا حجازی سرگرم مدارس فوتبال پرشمارش در تهران. اما از چند هفته پیش دوباره زمزمه بازگشت آنها شنیده می‌شود؛ این بار با نام جدید خانواده حجازی. معجون ویژه‌ای از خشایار محسنی،‌ ‌پرویز مظلومی، فرهاد مجیدی و آتیلا. سعید رمضانی همسر آتوسا هم نماینده قانونی خانواده حجازی شده تا این جمع با عنوان «خانواده حجازی» بتوانند استقلال را اجاره کنند. پلن خانواده حجازی مالکیت، مدیریت و مربیگری استقلال است اما در بین این چند نام نه مالک خوش‌نامی دیده می‌شود،نه مدیر توانمندی، نه مربی خوش‌فکری. این ترکیب که عصاره مکتب حجازی برای گرداندن استقلال است، شباهت زیادی به خیز حسین هدایتی برای تصاحب پرسپولیس دارد. هدایتی با کمک امیر عابدینی، علی پروین، مجتبی محرمی و بهروز رهبری فرد به دنبال تصاحب پرسپولیس بود که ترکیب ویژه آنها هم به جایی نرسید.


شش- تنها سابقه اتیلا حجازی در در دوران بازی حضور در تیم‌هایی است که پدر سرمربی آنها بود؛ استقلال، ذوب و استقلال رشت. اما گویا این رویه در سال های بازنشستگی هم تکرار می‌شود. آتیلا نه به عنوان یک مربی جوان فوتبال که به عنوان پسر ناصرحجازی به دنبال رسیدن به باشگاه استقلال است. آن هم تنها در وضعی که آخرین حضور او در فوتبال ایران، دستیار سرمربی در استیل‌آذین زاگرس بود. مصرف از محبوبیت ناصر حجازی در مکتب حجازی و خانواده حجازی روال خوبی نیست. حیف که این مکتب محترم تنها برای جنگ با لمپنیسم تمام شده آبی ها و البته تصاحب استقلال از سوی لمپن‌های دیگر خرج شود.
  ۱۲  
آی اسپورت
2015-06-20 18:38:26
نظر دهید

۱۲ نظر
رضا اس اس
شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۱۸
حجازی خدا بیامرز تا وقتی خودش نمیذاشت استقلال تو ارامش باشه، الان خانواده اش نمیذارن
امیررضا
شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۱۹
این یادداشت ورزشی بود یا سیاسی؟ جاش تو آی اسپورت بود واقعا؟
عبدااله شاکری
شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۲۰
امیر خان همیشه پرچمش بالاس. اصلا هم نیازی به حمایت کسی نداره چون پرافتخارترین مربی تاریخ لیگ برتره
-
شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۳۹
خنده دار و مضحک لنگه که همیشه مایه ی ننگ و سرافکندگی ایران بوده
-
شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۴۳
وقتی یه لنگی که خودش سوژه ی خنده ی عربا و بنگلادشی هاست, در مورد تاج کبیر حرف میزنه
-
شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۵۵
مگه امیرخان چی کار کرده بود که از حجازی حلالیت بخواد؟! مشکل از حجازی بود که به شاگردش حسادت میکرد و نمیتونست موفقیت اونو ببینه. مثل خیلی دیگه از اسطوره های فوتبال دنیا که مدام حرف مفت میزنن و به جوون ترا میپرن!
علیرضا تیموری
شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۵۷
حرفو بجووین بعد یزنین لمپنیسم تمام شده ابیها ینی چی. چهارتا بچه روزنامه چی مثه شما پروبال دادین تا این شد مکتبشون دیگه .... امیر قلعه نوعی با این تفاصیل زرد کوچیک نمیشه . مواظب خودتون باشین
علیرضا
شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴، ۱۶:۴۰
اون ناشناس لنگی که گفته اتفاقات استقلال خنده داره لابد حرکات انگکشتی شیث و نصرتی و همینطور فحش های ناموسی خانزاده و قتل جناب ناصر براش خیلی زیبا و دراماتیکه.
مجید
شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴، ۱۷:۳۸
مطلب شما --سر خورد و تا اعماق جان نفوذ کرد -کیف کردم --دمتون گرم
آرش
شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴، ۱۸:۱۸
نوشته شما بسیار خوب و دلنشین بود. من ذت بردم از خوندنش. فقط م‌خواستم بدونم شما استقلالی هستین یا پرسپولیسی؟
مشروح
شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴، ۱۸:۳۰
تنها کسی که شبیه حجازیه کسی نیست جز علیس کریمی
-
شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴، ۲۱:۳۳
این همه مطلب در مورد کیسه؟!؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر