فهرست
یادداشت: قصه‌هایِ فرعی مهمتر از خودِ جام
یادداشت: قصه‌هایِ فرعی مهمتر از خودِ جام

یادداشت: قصه‌هایِ فرعی مهمتر از خودِ جام

جاناتان ویلسون
 
تورنمنت‌هایِ بزرگ بیشتر با قصه‌هایِ فرعی‌شان تعریف می‌شوند تا کیفیتِ فوتبالشان. نمونه‌یِ بارزِ این امر نوستالژیِ جامِ جهانیِ 90 است که پایین‌ترین کیفیت و کمترین گلِ زده‌یِ تاریخِ جامهایِ جهانی را داشت. این کوپا امریکا هنوز دورِ گروهی تمام نشده پر است از قصه‌هایِ فرعیِ جذاب. مهمترینِ این قصه‌ها، قصه‌یِ آرتورو ویدال است و دو دستگی‌ای که در موردِ قضاوتِ او ایجاد شده است. یک سو کسانی هستند که موضعی اخلاقگرایانه گرفته‌اند و سویِ دیگر کسانی که فقط و فقط می‌خواهند شیلی قهرمانِ کوپا امریکا شود.
اما هافبکِ یوونتوس تنها بازیکنِ بزرگی نیست که در این جام خرابکاری کرده است. نیمار مقابلِ کلمبیا با ضربه‌یِ سری که به خیسون موریو زد و توهین‌هایی که به داور کرد، یک کارتِ قرمز گرفت. نیمار قبل از این کارتِ قرمز، دو کارتِ زرد هم گرفته بود و برایِ همین 4 جلسه محروم شد و تورنمنت برایش به پایان رسید. شاید ستاره‌یِ برزیلی‌ها باعث شود تا دیگر مهاجمینشان آزادیِ عملِ بیشتری پیدا کنند، اما تیمِ دونگا تا به حال بدونِ شکل و به شکلی عجیب متکی به نیمار بوده. شاید دلیلِ رفتارِ عصبیِ نیمار هم همین بوده است.
تساویِ آرژانتین مقابلِ پاراگوئه در حالی که 2-0 پیش بودند، تمامِ شک و تردیدها را درباره‌یِ این تیم زنده کرد. مسی بعد از بازی از وظیفه‌یِ این نسل برایِ پایان دادن به طلسمِ 22 ساله‌یِ کوپا امریکا گفت.
کلمبیا از سویِ دیگر با مسئله‌ای به نامِ فالکائو درگیر است. فرمِ بعدِ فالکائو مشکلاتِ تاکتیکی برایِ کلمبیا ایجاد کرده است. اما آیا پکرمن در نهایت بهترین گلزنِ تاریخِ تیمِ ملیِ کلمبیا و مهاجمی که 18 ماهِ پیش بیشترین تاثیر را در صعودِ تیمش به جامِ جهانی داشت، حاشیه‌نشین خواهد کرد؟
نمایشِ فراتر از انتظارِ بولیوی و ونزوئلا هم جزوِ جذاب‌ترین قصه‌هایِ فرعیِ این تورنمنت بوده است. بولیوی بعد از 20 سال، خارج از خانه یک بازی را برد و بعد از سالِ 1997 به دورِ دوم راه پیدا کرد. ونزوئلا هم اگر در شبِ آخر برزیل را شکست بدهد می‌تواند به دورِ حذفی راه پیدا کند. نمایشِ خوبِ پاراگوئه و پرو هم باعث شد تا تک تکِ بازی‌هایِ گروهی مهم باشند.
جنجال، رسوایی، اسم‌هایِ بزرگی که کارهایِ نابخردانه می‌کنند، ستاره‌هایی که برایِ رسیدن به فرم دست و پا می‌زنند، تیم‌هایِ کوچکی که فراتر از انتظار بازی می‌کنند، تیم‌هایِ بزرگی که پر از مشکلند، اما لنگ‌ لنگان به سویِ پیروزی پیش می‌روند... دورِ حذفیِ کوپا امریکا بعید است از این بهتر شود.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
 
     
آی اسپورت
2015-06-21 09:04:19
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر