فهرست
از مکتب‌حجازی تا خانواده‌حجازی
از مکتب‌حجازی تا خانواده‌حجازی

از مکتب‌حجازی تا خانواده‌حجازی

یک روز در کنار خشایار محسنی، پیشنهاد خرید استقلال را می‌دهند. روز دیگر در کنار پرهام به دنبال اجاره سه‌ساله استقلال هستند. این عزیزان میراث‌داران ناصر حجازی هستند. اقوام درجه‌یک او که ابتدا مکتب حجازی را بنا نهادند و حالا در قابل مجموعه‌ای به نام خانواده حجازی به دنبال مالکیت استقلال هستند.

 
 
یک - ناصر حجازی در اوج محبوبیت رفت. گفت‌وگوهای تند و تیزش با چاشنی انتقادات تند سیاسی-اجتماعی و رنگ سبز حرف‌های شجاعانه‌اش احترام همه را خرید. در دو سال آخر آنقدر صادق بود که حتی منتقدان حجازی هم در سوگ او، بغض‌شان شکست. در روزهایی که نان را به نرخ روز بازار مبادله می‌کردند، او روی اصول ایستاد. نه در بازی دوستانه روسای جمهور پابه‌توپ شد تا بتواند مازراتی وارد کند، نه به سبک خانم بازیگر نمایشگاه عکسی از طبیعت رو کرد تا با رقم چند صدمیلیون به مردان انحراف بفروشد. حتی در روزهای پایانی هم زمانی که شاخک‌های دولتمردان برای رفتار‌های پوپولیستی حساس شده بود، پاکت اهدایی اسفندیار رحیم‌مشایی را برای کمک هزینه‌های شیمی درمانی پس داد و حاضر نشد با او در یک فریم ثبت شود. اگر ناصر حجازی در دوران مربیگری اشتباهات زیادی داشت، اما در دوران شیمی‌درمانی بی اشتباه بود؛ بدون یک اشتباه کوچک. او سربلند رفت تا  نامش دومین اتفاق مهم دوم خرداد هر سال شود.
 
دو- چند روز پیش از مرگ ناصر حجازی، امیرقلعه‌نویی به ملاقات او رفت. قلعه نویی که دیگر همه مشکلات اصولی او با حجازی را می‌دانستند، عکسی به یادگار گرفت تا حلالیتی طلبیده باشد. درخواست او اجابت شد که اگر پاسخ حجازی منفی بود، قلعه‌نویی هم شبیه به مردان انحرافی دولت بدون عکس یادگاری بیمارستان کسری را ترک می‌کرد. حجازی قلعه‌نویی را بخشید، تنها به خاطر اینکه در آن روزها یاد گرفته بود ببخشد اما فراموش نکند. 
سه- جهان‌بینی و ایدئولوژی ناصر حجازی در دو سال آخر زندگی به قدری برای همه محترم بود، که نام او به عنوان یکی از ماندگارترین چهره‌های روزگار سخت ایران ثبت شد. پس از مرگ حجازی، دستگاه ژورنالیست ورزشی ایران که عاشقانه واژه می‌سازد، ترکیب جدیدی ساخت؛ مکتب حجازی. مکتبی بر پایه صراحت، بخشش، شفافیت، اخلاق‌مداری و شجاعت که در روزهای ابتدایی هیچ لیدری نداشت. کاملا شبیه به جنبش اجتماعی زیبایی که مردم بدنه اصلی آن بودند. البته اگر آن جنبش‌ از سوی کسی مصادره نشد، متاسفانه این مکتب به تسخیر افراد خاصی درآمد.
 
چهار- پایه‌های مکتب‌حجازی دو نفر بودند. یکی فرهاد مجیدی و دیگری آتیلا حجازی. هر دو هم مخالف سر سخت قلعه‌نویی بودند که با اتکا به کلید‌واژه مکتب حجازی به جنگ سرمربی وقت استقلال رفتند. روش آنها شبیه به اوپوزیسیون سیاسی خارج از مرزهاست که تنها هویت‌شان ضدیت با سیستم موجود است. آتیلا و فرهاد هم در این سال‌ها تنها هویت‌شان را در ضدیت با قلعه‌نویی دیده‌اند و اگر قائل به مکتب حجازی باشیم،‌ این دو رفتاری داشتند که از مکتب حجازی خارج شده اند. اگر مکتب حجازی سواد ناصر را مقابل لمپنیسم امیر اقامه می کند چرا فرهاد مجیدی هنوز پس از دو سال از خداحافظی هنوز یک دوره مربیگری ساده را نگذرانده؟ اگر مکتب حجازی بخشش را توصیه می‌کند، چطور قلعه‌نویی که از سوی پدر بخشیده شده، از سوی پسر بخشیده نمی‌شود؟
 
پنج- دیگر ماه‌هاست نامی از مکتب حجازی نیست. منصوریان پیشنهاد داد نامش را بگذراند مکتب استقلال. اما حتی اگر نامش هم عوض نمی‌شد، مدعیان مکتب حجازی مسیرشان را عوض کردند. فرهاد مجیدی سرگرم سلفی‌ با مونوپاد در باشگاه بدنسازی شد و آتیلا حجازی سرگرم مدارس فوتبال پرشمارش در تهران. اما از چند هفته پیش دوباره زمزمه بازگشت آنها شنیده می‌شود؛ این بار با نام جدید خانواده حجازی. معجون ویژه‌ای از خشایار محسنی،‌ ‌پرویز مظلومی، فرهاد مجیدی و آتیلا. سعید رمضانی همسر آتوسا هم نماینده قانونی خانواده حجازی شده تا این جمع با عنوان «خانواده حجازی» بتوانند استقلال را اجاره کنند. پلن خانواده حجازی مالکیت، مدیریت و مربیگری استقلال است اما در بین این چند نام نه مالک خوش‌نامی دیده می‌شود،نه مدیر توانمندی، نه مربی خوش‌فکری. این ترکیب که عصاره مکتب حجازی برای گرداندن استقلال است، شباهت زیادی به خیز حسین هدایتی برای تصاحب پرسپولیس دارد. هدایتی با کمک امیر عابدینی، علی پروین، مجتبی محرمی و بهروز رهبری فرد به دنبال تصاحب پرسپولیس بود که ترکیب ویژه آنها هم به جایی نرسید.


شش- تنها سابقه اتیلا حجازی در در دوران بازی حضور در تیم‌هایی است که پدر سرمربی آنها بود؛ استقلال، ذوب و استقلال رشت. اما گویا این رویه در سال های بازنشستگی هم تکرار می‌شود. آتیلا نه به عنوان یک مربی جوان فوتبال که به عنوان پسر ناصرحجازی به دنبال رسیدن به باشگاه استقلال است. آن هم تنها در وضعی که آخرین حضور او در فوتبال ایران، دستیار سرمربی در استیل‌آذین زاگرس بود. مصرف از محبوبیت ناصر حجازی در مکتب حجازی و خانواده حجازی روال خوبی نیست. حیف که این مکتب محترم تنها برای جنگ با لمپنیسم تمام شده آبی ها و البته تصاحب استقلال از سوی لمپن‌های دیگر خرج شود.
  ۳  
آی اسپورت
2015-07-08 15:38:55
نظر دهید

۳ نظر
Danial
دوشنبه ۱ تیر ۱۳۹۴، ۱۶:۲۹
من به عنوان کسی‌ که بیشتر از ۲۵ سال هست که طرفدار استقلال هستم باید بگم که مبارزه با لمپنیسم به هر نحوی پسندیده هست. راستش اون وقتا که بچه بودم و مثل همه می‌خواستم یه تیم رو واسه طرفداری انتخاب کنم استقلال رو انتخاب کردم چون هیچ جوره با تمام احترام نمیتونستم طرفدار نگرش علی‌ پروین در پرسپولیس باشم با اینکه بدون هیچ تعصبی پرسپولیس دهه ۶۰ یه تیم رویای بود اما مشکل اون طرز تفکر بود که من رو دور کرد از پرسپولیس و هنوز هم خوشحالم از انتخابی که کردم. من به هیچ عنوان استقلالی که قلعه نوعی مربیش باشه رو نمیتونم تحمل کنم چون اون استقلال هیچ کدوم از معیارهای انتخاب من رو به عنوان تیم محبوب نداره. فرهاد مجیدی کاملا محبوب هست و به نظر من این استحقاق رو داره که پیشگام در این مسیر باشه. آتیلا شاید از نظر فنی خیلی‌ قوی نباشه اما از یک عقبه اصیل و خانواده درست میاد که خیلی‌ در طرز تفکر آدم‌ها موّثر هست. اشکال کار در خشایار محسنی هست که وصله ناجور این ماجرا هست و هیچ همخونی در این ماجرا نداره و به جدّ میگم باعث خدشه دار شدن این جریان میشه. در مجموع اگر یه حامی‌ مالی‌ مناسب و خوشنام پیدا بشه من به عنوان یه طرفدار ترجیح میدم استقلال توسط فرهاد مجیدی و خانواده حجازی اداره بشه تا خیلی‌‌های دیگه.
امیررضا
دوشنبه ۱ تیر ۱۳۹۴، ۱۶:۴۲
دانیال جان خانواده حجازی پاکدست هستن. اما پاکی تنها شرط اداره استقلال نیست
Danial
دوشنبه ۱ تیر ۱۳۹۴، ۱۷:۲۶
امیر رضا جان منظور من این نبود که تنها بخاطر پاک دستی‌ خانواده حجازی اونها بهترین انتخاب هستند البته که این موضوع یک پارامتر هست اما همه چیز نیست. در حال حاضر تیم داره توسط افرادی اداره میشه که با سرنگ توسط وزارت ورزش به باشگاه تزریق شدن و تنها دلیل انتخاب اینا چیزی نیست جز اینکه مهره‌های وزارت هستند. عموما عقبه فوتبالی ندارن و اگه به اکثرشون می‌گفتن برو تو هیئت مدیره پرسپولیس اونجا هم میرفتن خیلی‌ فرقی‌ واسشون نمیکنه. از طرفی‌ اگه باشگاه اجاره‌ بره امکانش هست افرادی نزدیک به قلعه نوعی یا از نظر فکری شبیه اون پاشون به باشگاه باز بشه و ما اصولا با این سوال فلسفی‌ مواجه بشیم که چرا طرفدار استقلال شدیم و چرا طرفدار راه آهن نشدیم مثلا؟ در این شرایط خانواده حجازی از مقبولیت عمومی‌ به نظر من برخوردار هستن ضمن اینکه عقبه فوتبالی همشون دارن و همونطور که اشاره کردین پاک دست هستند. واسه همین میگم در مقایسه با دو گروه قبلی حداقل چشم انداز روشن تری وجود داره و در حال حاضر بهترین گزینه هستند در مقایسه با وضعیت فعلی.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر