فهرست
گفتگوی مفصل ژابی آلونسو با فرانس فوتبال: درگیری های بازیکنان بارسا و رئال در ال کلاسیکو، ارتباطی به تیم ملی نداشت/ رونالدو با فروتنی در کارهای دفاعی شرکت می کند/ بازی های لالیگا تکنیکی تر از لیگ برتر است
گفتگوی مفصل ژابی آلونسو با فرانس فوتبال: درگیری های بازیکنان بارسا و رئال در ال کلاسیکو، ارتباطی به تیم ملی نداشت/ رونالدو با فروتنی در کارهای دفاعی شرکت می کند/ بازی های لالیگا تکنیکی تر از لیگ برتر است

گفتگوی مفصل ژابی آلونسو با فرانس فوتبال: درگیری های بازیکنان بارسا و رئال در ال کلاسیکو، ارتباطی به تیم ملی نداشت/ رونالدو با فروتنی در کارهای دفاعی شرکت می کند/ بازی های لالیگا تکنیکی تر از لیگ برتر است

آی اسپورت- ژابی آلونسو، هافبک باتجربه رئال مادرید، در گفتگو با فرانس  فوتبال در مورد شرایط خودش ، تمدید با رئال مادرید و دوران فوتبالش در انگلیس و تیم ملی صحبت کرد .
یکی از اولین بازیکنان اسپانیایی هستی که در لیگ انگلیس بازی کنی . خودت را یک پیشرو از این حیث می دانی ؟‌
برخی مثل آلبرت فرر ، گایزکا مندیتا و ایوان کمپو هم پیش از من بودند . اما اولین تیمی که چندین اسپانیایی داشت ، لیورپول با رافا بنیتز بود . او قدرت کامل را در اختیار داشت و مرا اختیار کرد . نقشی کلیدی داشت چرا که خیلی چیزها در لیورپول یاد گرفتم.

http://talksport.com/sites/default/files/styles/large/public/2700846.jpg?itok=2t7wr36A


تو محصول خالص آکادمی اسپانیایی سوسیه داد بودی . پیش از پیوستن به انگلیس چطور بازیکنی بودی ؟‌
یک هافبک تخریبی بودم . حتی وقتی در سواحل سن سباستین بازی می کردم هم همین پست را داشتم . همیشه قبل از بقیه به تیم فکر می کردم و خود را مسئول اتفاقات درون زمین می دانستم . پدرم هم در این پست در سوسیه داد بازی می کرد . این برایم عادی بود . از نظر فنی و تاکتیکی در درک بازی همین بود . رفتار مناسبی را حس می کردم . اما این در همه آکادمی های اسپانیا عادی است . وقتی به آن جا می روی ،‌یک بازیکن خوب با همه بنیان های ضروری می شوی . اسپانیا سطح بالایی را در همه سطوح ارائده می کند ، از دروازه بان گرفته تا مهاجمان .
از لیورپول چه چیزهایی یاد گرفتی؟
با ذهنیت اسفنجی به آن جا رفتم . می خواستم هر چه می توانم را به خود جذب کنم و یاد بگیرم . می دیدم ، می شنیدم و در ابتدا کم حرف می زدم . طبیعی بود . تازه بیست و دو سال داشتم ... به بازیکنانی مثل هامان ، کاراگر ، جرارد و ... توجه زیادی داشتم . از نظر شخصی و حرفه ای خیلی رشد کردم و باید درک کرد که از این حیث ها به رافا بنیتز خیلی ممنونم . فوتبال انگلیس ،‌فوتبال به معنای خالص کلمه است . در آنفیلد خیلی چیزها یاد گرفتم . در انگلیس به فوتبال سریع خو گرفتم . لیگ انگلیس البته تکنیک و تاکتیک کمتری نسبت به لالیگا دارد . اما سرعتش خیلی بیشتر است . در آن جا جنگیدن بدون برخورد فیزیکی را یاد گرفتم .
حالا همه این ها را در اسپانیا پیاده می کنی ؟
طبیعتا . فوتبال یک ورزش فیزیکی است . فوتبال یک ورزش فیزیکی است و وقتی لازم است باید برخورد های بدنی هم داشته باشم اما سعی می کنم با هوش و تفکر این کار را انجام بدهم . هرگز تائاتر بازی نمی کنم . این یکی از چیزهایی است که در کارم به آن توجه دارم . این ضروری است . تمارض و شیرجه زنی یک شهرت بد در انگلیس می آورد . شخصا دوست داشتم که شیرجه زن ها به طور اساس تنبیه شوند . در انگلیس ، خلوص فوتبال را دوست دارند ، نه عوامفریبی .

http://resources0.news.com.au/images/2011/06/07/1226070/919348-xabi-alonso.jpg


چه چیزی تو را به لیورپول آورد ؟
دوست ندارم زیاد از خودم تعریف کنم (می خندد) . می توانم بگویم که می توانستم رقابت را با بازیخوانی تلفیق کنم . به خوبی می توانستم بین دفاع و حمله ارتباط برقرار کنم .
اکنون در بالاترین سطح از نظر بازیخوانی هستی.  پختگی برایت چه مفهومی دارد ؟‌
این که بدانی در هر لحظه از بازی چه کار کنی . وقتی هنوز زیاد پخته نشدی ، انرژی زیادی داری اما کارهایی که می کنی ، آن چیزی نیست که تیم نیاز داشته باشد . پختگی به معنی این است که بدانی چطور تلاش ها را مدیریت کنی و تصمیم درست را بگیری . یک هافبک مثل من باید تصمیمات کوچک و درست زیادی بگیرد . وقتی جوان هستی ، شاید یک بار انتخاب درست داشته باشی اما سه بار بعدش انتخابت اشتباه است . برای یک مهاجم ، گلزنی به عنوان درخشش شناخته می شود . در پست من ویژگی مهم قابل اتکا بودن است . این که هرگز اشتباه نکنی . برخی باید " تخریبچی "‌باشند ، من باید " تعادل گرا "‌باشم . ترکیب این دو ،‌یک ویژگی عالی را می سازند .
در اسپانیا ، زمانی هافبک دفاعی ها را پس می زدند .
بله ،‌اما زمانه عوض شده است . هواداران حالا تیم ملی را دیدند که هافبک دفاعی ها کیفیت تیم را بالا بردند . حالا برای این پست ارزش بیشتری قائل هستند . در انگلیس ،‌آلمان یا هر جای دیگری هواداران تعجب می کنند که چطور اسپانیا هافبک هایی دارد که هم استعداد دارند و هم قدرت تخریب . به طور مثال در آرژانتین ، چهار مهاجم عالی وجود دارند اما هافبک کم دارند . یک هافبک دفاعی مدرن در ابتدا باید بداند که چطور تحرک داشته باشد ، فیزیکی و منسجم باشد و بازسازی کند .
حفظ توپ کلیدی است ؟
در اختیار داشتن تملک توپ کلیدی است اما باید در کنارش به گل رسید .

http://www.abc.net.au/news/image/4088782-3x2-940x627.jpg


می شود گفت که موفقیت تیم ملی اسپانیا ، بازیکنان زیادی از این کشور را به انگلیس برد ؟‌
بله ، طبیعتا همین طور است . باشگاه های انگلیسی قوای مالی بالایی دارند و اسپانیا در بحران اقتصادی است . منطقی است که بازیکنان خوب ما به انگلیس بروند . علاوه بر آن ، تجربه نشان می دهد که اسپانیایی ها خوب در انگلیس جا می افتند و در باشگاه های بزرگ تبدیل به بازیکنان مهمی می شوند .
اما تو بر عکس این بازیکنان تصمیم گرفتی ...
بله ، در سال 2009 بود و تصمیم درستی گرفتم . پس از پنج سال ، نیاز به تغییر نسبت به لیورپول داشتم و چه جایی بهتر از رئال مادرید که بزرگترین و پر توقع ترین باشگاه دنیاست . زمانش رسیده بود که جدا شوم . تمرین روزمره با رئال مادرید سخت تر و پر فشار تر از هر تیم دیگری است . در این باشگاه باید ببری ، ببری و ببری و در کنارش خوب بازی کنی . لیورپول پنج جام اروپایی برده است اما کاملا متفاوت است . این طور نیست که هر روز در آن جا سخت تلاش کنی . در رئال ، این فشار و توقع دائمی است . می خواستم ببینم که آیا می توانم با این چالش کنار بیایم یا خیر .
امروز ، بازیکنان اسپانیا روی دور هستند و تیم ملی اسپانیا همه چیز برده است . علتش را چه می دانی ؟‌
وقتی  در مورد لاروخا صحبت می کنیم ،‌باید به رده های قبلی هم نگاه کنیم . وقتی اقتدار تیم زیر 21 سال در قهرمانی یوروی اخیر را می بینیم ،‌مشخص است که تمرینات "‌ساختن " بازیکنان جنگنده خوب انجام شده است و در کنارش هم می توانیم خوب فوتبال بازی کنیم . می دانیم که در هر لحظه باید چه کار کنیم . با هوش و نبوغ در مدارس فوتبال کار می کنیم و نتایجش هم مشخص است . فوتبال اسپانیا دوباره پر رقابت شده است و هوش و نبوغ را در فوتبالش یک جا دارد .
فرهنگ فوتبالی در اسپانیا رشد کرده است ؟‌
بله ، آنها می توانیم که توانایی های مختلف را با هم تلفیق کنیم . غنای فنی و روحیه پیروزی حالا با هم تلقیق شده اند . اگر خوب بازی کنی و روحیه جنگندگی نداشته باشی ، به نتیجه نمی رسی . در فوتبال باید بدوی و زحمت بکشی . وقتی زیبا بازی کنی و نبری چه ثمره ای دارد ؟ بازیکن اسپانیایی یاد گرفته تا در خدمت تیم باشد . من به عنوان بازیکن یک بازیکن خوب هستم اما باید برای بقیه هم مثمر ثمر  باشم . بازیکنان جوان تر تغییر را می بینند و حس می کنند .
تیم ملی را چطور می بینی ،‌آن هم در حالی که بارسای گواردیولا و رئال مورینیو کاملا سبک متفاوتی داشتند ؟‌
این یک کیفیت ذاتی است که باعث می شود بازیکنان این گونه باشند . حقیقت این است که دلیلش این است که ما پیش از هر چیز در خدمت تیم هستیم . هیچ کس به دنبال درخشش فردی نیست . با هم پازلها را می چینیم و اساس این تیم باعث شده بازیکنان بی مشکل با هم باشند .

http://static.goal.com/129400/129485_heroa.jpg


هیچ کس تنش میان بازیکنان رئال و بارسا در ال کلاسیکو ها را فراموش نکرده است . شرایط تیم ملی را چطور می بینی ؟‌
خیلی طبیعی است . در تیم ملی با هم کار می کنیم اما در باشگاه هایمان از پیراهنمان دفاع می کنیم . این دو با یکدیگر منافاتی ندارند .
اگر به عقب بر می گشتید ، رفتارتان را در ال کلاسیکوها عوض می کردید ؟‌
مسلما خیر ! استرس بیش از حد عادی بود اما به خوبی از پسش بر آمدیم . باید به هم می گفتیم که با تو قهرم چون در بازی رئال – بارسا به من لگد زدی ؟ بیائید جدی باشیم ! برای من اتفاقی که درون ال کلاسیکوها می افتد همه جا می ماند . وقتی در تیم ملی دوباره با هم روبرو می شویم ، ماجرا متفاوت است . دقیقا برعکس اتفاقی که در اسپانیا رخ می دهد . من روابط خوبی با بازیکنان بارسلونا دارم . به طور مثال با بوسکتس که در خط هافبک است . ویژگی هایش را می دانم . در باشگاه ها پستمان دقیقا شبیه هم است اما در تیم ملی هر کدام ما آزادی عمل خود را دارد . یکی دیگری را پوشش می دهد . "بوسی " خیلی باهوش ، تاکتیکی و رقابت جو است . با هم خوب رقابت می کنیم .
اما نکته این جاست که باشگاه های اسپانیایی به لطف بازیکنان خارجی جنگنده و رقابتی هستند ، این طور نیست ؟
ذهنیت بازیکنان اسپانیایی عوض شده است . آنها هم روحیه جنگندگی دارند چرا که پیروزیهایی کسیب کردند . امروز آماده حضور در دقایق کلیدی هستیم . هوش لازم را داریم تا توپ را حفظ کنیم و نتیجه بگیریم . ذهنمان منسجم است .


http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/20dc75a09e1.jpg


فکر می کنید می توانید دوباره قهرمان جام جهانی شوید ؟‌
پس از سه جام پیاپی و تقابل با تیمهای دیگر خیلی مشکل است . اما حقیقتا می گویم ، هر چه که می شود این نسل لیاقت تحسین و احترام را دارد .
منظورت چیست ؟
ملی پوشان زیادی هستند که می خواهند پس از این جام جهانی بازنشسته شوند . بازیکنانی که دوران فوتبالی بسیار طولانی داشتند . ما نیاز داریم تا با جدیت عمل کنیم و پیش برویم . این را می گویم چون با یک رسانه فرانسوی مصاحبه می کنم ،‌یادمان هست که برای تیم ملی فرانسه در جام جهانی 2002 هم همین اتفاق افتاد و خیلی ناراحت کننده بود ...

http://hiilkubad.com/wp-content/uploads/2013/12/soc_g_alonsoperez_gb1_576.jpg


چرا این قدر طول کشید که با رئال تمدید کنی ؟
می خواستم مطمئن شوم که از نظر بدنی آماده هستم . مصدومیت فتق من پارسال خیلی اذیتم کرد . از ژانویه تا می 2013 . درون زمین حس یکسانی نداشتم و در سطح خودم نبودم . در ژوئن جراحی کردم و نتوانستم که به سطح واقعی خودم برسم . زود تمصمیم نگرفتم چرا که تصمیم آسانی نبود . بحث پول یا ارائه نبود . با خود می پرسیدم :"‌آیا حاضری دو سال دیگر را در این جا سپری کنی ؟‌" وقتی که به پاسخ مثبت رسیدم ، تمدید آسان بود .
می گفتند که قرار است به ایالات متحده بروی ..
این احتمال را برای آینده رد نمی کنم . باید دید که تا دو سال دیگر چه حسی دارم . هیچ چیز را رد نمی کنم ، نه اروپا ، نه سوسیه داد ، نه حتی ماندن در رئال مادرید . باید ببینم از نظر بدنی چه حسی دارم . وقتی حس کنم که سر بار نیستم ، با حیثیت و افتخار تصمیم می گیرم .


با بازگشتت ، آنچلوتی به تعادل رسید ...
درون زمین سازماندهی شده تر بازی کردیم . با این روند کنترل در خط هافبک  آسان تر است . کار ما به مدافعان کمک می کند تا در خطر کمتری باشند . این باعث می شود که دروازه بان کمتر گل بخورد . خطوط روی همدیگر تاثیر می گذارند و باعث تعادل می شوند . این می تواند نقشی کلیدی داشته باشد . به خصوص برای بازیهایی نظیر مرحله یک چهارم نهایی چمپیونزلیگ ،‌فینال کوپا دل ری یا اواخر لالیگا . این که فقط هفت بازیکن دفاع کنند کافی نیست ، کل تیم باید دفاع یا حمله کنند .
اگر به کریستیانو بگویید دفاع کند ، این کار را می کند ؟
مسلما . با خط دفاع و حمله خیلی صحبت می کنم . به عنوان کی هافبک این وظیفه من است . در پستم به خوبی بازی را می بینم و گاهی می گویم :"‌کریس ،‌بیا و کمک کن " و این کار را با تواضع انجام می دهد . گاهی هم او به من می گوید :" ژابی ، بیا و تو این کار را کن . " برای یک هافبک جوان تر گفتن این حرفها مشکل تر است اما من تجربه کافی را دارم .
بنزما هم دفاع می کند ؟‌
کریم از همه نظر تلاشش را می کند . به خوبی توپ را کنترل می کند ، می داند که با هم تیمی ها در ارتابط باشد و گل بزند . از همه نظر سرحال و عالی است و در حرکاتش هوشمندانه عمل می کند .
واران ؟‌
خیلی دوستش دارم .  چه می شود گفت ؟  در کارهایش عالی است و دوئل ها را می برد . وقتی بازی می کند ، همه چیز ساده تر و طبیعی تر است و از نظر تاکتیکی ، تکنیکی و  بدنی همه چیز را دارد . همیشه بدون خطا توپ را می گیرد . دیدن بازیش باعث افتخار است .

http://realidadblanca.com/wp-content/uploads/2014/02/1386201610_extras_noticia_foton_7_1.jpg


آنچلوتی به رئال چه آورده است ؟‌
به خوبی و با استعدادش می تواند رختکن را مدیریت کند و با بازیکنان صحبت کند . اما این را باید به اقتدار بی نظیرش اضافه کرد . آنجلوتی خیلی مهمتر از آن چیزی است که به عنوان یک مرد آرام نشان می دهد ، اثر می گذارد . صد در صد تلاشش را انجام می دهد . او جو زیبایی ایجاد می کند . مهم است که بازیکنان اعتماد مربی را حس کنند .
فوتبال اسپانیا همچنان سالهای خوبی پیش رو دارد ؟‌
باید محتاط باشیم . در فوتبال همه چیز ممکن است که یک هفته ای عوض شود ...

ترجمه: حامد فلاح

     
آی اسپورت
2014-03-04 18:11:56
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر