فهرست
کارشناسی: برزیل؛ با یا بدونِ نیمار؟
کارشناسی: برزیل؛ با یا بدونِ نیمار؟

کارشناسی: برزیل؛ با یا بدونِ نیمار؟

تیم ویکری
 
اینکه بگوییم برزیل بدونِ نیمار تیمِ بهتری است، نظری بلاهت آمیز است. ستاره‌یِ بارسلونا استعدادِ فوق‌العاده‌ای دارد. اما در غیابِ او و رفعِ تمرکزِ همه از رویِ او، دیگر بازیکنانِ برزیل مجبور شدند گروهی‌تر فکر کنند و بیشتر شبیهِ یک تیم شدند.
در غیابِ نیمار دیگر هافبک‌هایِ برزیل احساسِ فرو دستی نمی‌کردند. روبینیو درسته بازیکنِ سابقِ رئال مادرید است، اما چون دیگر خودش می‌داند هرگز بهترین بازیکنِ جهان نمی‌شود، با فوتبالی تک ضرب و ساده حملاتِ تیمش را طراحی می‌کرد. ویلیان هم که در دو بازیِ قبلی با وجود نمایشِ خوبش، بیشتر به گروهبانِ نیمار شبیه بود، این بار خودش نبض کار را در دست گرفت. کوتینیو هم با اینکه هنوز به سطحِ بازی‌اش در لیورپول برایِ تیم ملی نرسیده اما با حرکاتِ شناورش و تغییرِ جایِ مدام با روبینیو و ویلیان، دفاعِ ونزوئلا را در دقایقِ اول کاملا گیج کرده بود. کرنری که نهایت تبدیل به گلِ تیاگو سیلوا شد هم رویِ پاسِ بلندِ ویلیان از چپ برایِ روبینیو به دست آمد. این پاس شاید همان چیزی بود که برزیل در دو بازیِ قبلی نداشت و در واقعِ تمرکزِ بیش از حد در مرکزِ زمین رویِ نیمار، فرصت‌اش را از برزیل گرفته بود. خودِ ویلیان رویِ حرکتِ عالی‌اش از چپ، پاسِ گلِ دوم را هم به فرمینو داد.
تیمِ دونگا در طولِ این تورنمنت از نظرِ دفاعی پیشرفت کرده است. مشکلِ بزرگِ این تیم در پستِ هافبکِ دفاعی و به واسطه‌یِ مصدومیتِ لوئیز گوستاوو بود. حرکاتِ گاهی بی فکرِ داوید لوئیز هم در بازیِ اول مقابلِ پرو، باعث پدید آمدنِ فضاهایِ خالیِ زیادی در دفاعِ برزیل می‌شد. برایِ همین دونگا در بازیِ دوم تیاگو سیلوا (که اعتقادی به قدرتِ رهبری‌اش به عنوانِ دفاعِ میانی و کاپیتان ندارد) را جانشینش کرد. حتی در این بازی که نیمار نبود هم میراندا بازوبندِ کاپیتانی را بسته بود. اما به بازی آمدنِ داوید لوئیز در نیمه‌یِ دوم و قرار گرفتنش کنارِ فرناندینیو به عنوانِ یک هافبکِ دفاعی، نشانه‌یِ خوبی برایِ دونگا بود. شاید برزیل نیازی نداشته باشد از این زوج در بازی مقابلِ پاراگوئه استفاده کند، اما نیمه‌ نهاییِ احتمالی مقابلِ آرژانتین، می‌تواند فرناندینیو و لوئیز را به عنوانِ زوجِ هافبک‌هایِ دفاعی ببیند.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-06-22 08:57:21
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر