فهرست
یادداشت: دیاز و آرنگوییز، قلبِ امیدِ شیلی
یادداشت: دیاز و آرنگوییز، قلبِ امیدِ شیلی

یادداشت: دیاز و آرنگوییز، قلبِ امیدِ شیلی

جاناتان ویلسون
 
هیچ تیمی در کوپا امریکا نرمشِ تاکتیکیِ شیلی را ندارد. شیلی در یک چشم به هم زدن از 3 دفاع به 4 دفاع تغییر می‌کند و این توانایی، به علاوه‌یِ گروهی نسبتا ساده و مهاجمینِ آماده‌اش، باعث شده تا بیش از 2 برابرِ هر تیمِ دیگری در کوپا امریکا گل بزند.
شیلی تورنمنت را با 3 دفاع شروع کرد، اما خیلی زود این سیستم را رها کرد و به چیزی شبیهِ 1-3-2-4 روی آورد. در این سیستم عقب کشیدنِ دائمِ مارسلو دیاز و قرار گرفتنش بین دو مدافع، مدل و خارا، باعث می‌شد تا فول‌بک‌ها آزادیِ عملِ زیادی پیدا کنند، به خصوص ایسلا. برایِ همین شیلی به راحتی از کناره‌ها و میانه‌یِ زمین به حریف حمله می‌کرد. دیاز و زوجِ خط میانی‌اش، چارلز آرانگوئیز، ستاره‌هایِ بی سر و صدایِ شیلی هستند که تعادل را در این تیم برقرار می‌کنند.
دیاز که ژانویه از بازل به هامبورگ پیوست، تا اینجایِ تورنمنت متوسطِ 2.7 تکل و 1.7 قطعِ توپ در هر بازی داشته است. این آمارِ بدی نیست، اما برایِ یک هافبکِ دفاعی چندان هم چشمگیر نیست. البته طبیعتا انتظار می‌رود این آمار وقتی شیلی به تیم‌هایِ قوی‌تر بخورد، بالا برود. اما نکته‌یِ مهم درباره‌یِ دیاز 91.7 درصد پاسِ درستش است. دیاز توپ را از حریف پس می‌گیرد و آن را حفظ می‌کند. آمارِ پاسِ دیاز شاید این شک را ایجاد کند که او بازیکنی است که تنها پاسِ کوتاه و مطمئن می‌دهد. اما متوسطِ 4 پاسِ بلند در هر بازی خلافِ این فرض را ثابت می‌کند. بینِ تمامِ هافبک‌ها و مهاجمینِ کوپا امریکا تنها ماسچرانو، ویلیان و اورتیگوزا بیش از دیاز پاس بلند داده‌اند و تنها آمارِ پاسِ سالمِ ماسچرانو بالاتر است. تواناییِ ارسال چنین پاس‌هایِ بلندی بخشی حیاتی از سبکِ فوتبالِ شیلی است، فوتبالی که با پرسِ شدید توپ را از حریف پس می‌گیرد و خیلی سریع از دفاع به حمله منتقل می‌شود.
اما شاید دیاز بدونِ آرانگوئیز اینقدر تاثیرگذار نبود. حرکاتِ طولیِ آرانگوئیز از عقبِ زمین به سویِ باکسِ حریف باعث می‌شود تا حریف حتی اگر مقابلِ موجِ اولِ حمله‌یِ برق‌آسایِ شیلی مقاومت کند، در موج دوم گرفتار شود. آرانگوئیز در ضمن مثلِ دیاز وظایف دفاعی‌اش را هم انجام می‌دهد (متوسطِ 2.3 تکل و 0.7 قطعِ توپ). آرانگوییز جدا از اینکه 2 گل به بولیوی زد، تا اینجایِ تورنمنت متوسطِ 3 پاسِ کلیدی در هر بازی داشته داشته است. بنابراین 88.8 درصد پاسِ سالمِ او هم دلیل بر بازیِ محافظه‌کارانه‌اش نمی‌شود.
این زوج نمایشی بسیار خوب کنارِ هم دارند. هر دو دفاع و بازیسازی می‌کنند و هر وقت موقعیت‌اش پیش بیاید یکی حمله می‌کند و دیگری پشتش را پوشش می‌دهد. با اینکه هنوز شک و تردید در موردِ قدرتِ دفاعیِ شیلی، به خصوص در کناره‌ها است، اما اگر آنها موفق شوند بالاخره کوپا امریکا را فتح کنند، نقشِ دیاز و آرانگوییز کمتر از مهاجمینِ درخشانشان نخواهد بود.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-06-24 08:54:58
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر