فهرست
گزارش روز: لیگ بلا تکلیف‌ها
گزارش روز: لیگ بلا تکلیف‌ها

گزارش روز: لیگ بلا تکلیف‌ها

زمان زیادی تا شروع لیگ پانزدهم باقی نمانده؛ ٣٦ روز کل زمانی است که تیم‌های لیگ برتری فرصت دارند خودشان را برای یک فصل طاقت‌فرسای دیگر آماده کنند. بااین‌حال اگرچه تعدادی از تیم‌های لیگ برتری تمرینات خود را شروع کرده‌اند؛ ولی هنوز هستند تیم‌هایی که «فردا» را به «امروز» ترجیح می‌دهند و بنا به دلایلی، تمریناتشان را به‌تعویق انداخته‌اند. بااین‌حال سؤالی که این روزها مطرح می‌شود، این است که چقدر زمان نیاز است تا تیمی صد‌درصد مهیای بازی در لیگ برتر و هفته‌های نخستین آن باشد؟
ایران ٨ هفته هشتم مرداد لیگ پانزدهم آغاز می‌شود و تعدادی از تیم‌های لیگ برتری با ترسیم اردوهای کوتاه و بلندمدت، تمریناتشان را شروع کرده‌اند: سپاهان، نفت تهران، ذوب‌آهن، فولاد، سایپا، پرسپولیس، صبا و گسترش، هشت تیمی هستند که تمرینات خود را شروع کرده‌اند. در واقع زمان زیادی از شروع تمرینات این تیم‌ها نمی‌گذرد؛ ولی مربیان و مسئولان باشگاه ترجیح داده‌اند در بازه زمانی شش هفته، تیمشان را مهیا کنند؛ البته این تمرینات در شرایطی شروع شده که تعدادی از تیم‌ها با بازیکنان کامل خود تمرین نمی‌کنند. «شاید عرف بر این باشد که شش تا هشت هفته برای تمرینات پیش‌فصل در نظر گرفته شود؛ ولی برای لیگ برتر کشورمان، زمان مناسب، هشت هفته است». این جمله‌ای است که اصغر مازیار، مربی و مدرس فوتبال، به «شرق» می‌گوید. مازیار در ادامه، دلیل این تفاوت هفته‌ها با سایر لیگ‌های معتبر دنیا را هم این‌طور توضیح می‌دهد: «واقعیت این است که سطح برگزاری تمرین‌ها در لیگ ایران، سطح بالایی نیست؛ ازاین‌رو به جای شش هفته نیاز است تا تیم‌ها هشت هفته تمرینات پیش‌فصل داشته باشند تا با آمادگی بالاتری لیگ را شروع کنند». تا اینجا و در فاصله تقریبی شش هفته مانده به لیگ، فقط هشت تیم- یعنی نیمی از تیم‌های لیگ برتری- کارشان را شروع کرده‌اند؛ تیم‌هایی که هم وضعیت مربی‌شان مشخص است و هم اینکه تکلیف مدیریت‌شان تقریبا مشخص شده است. به‌جز هشت تیم مذکور، چند تیم دیگر هم هستند که علاوه‌بر مشخص‌‌شدن کادر فنی و مدیریت باشگاه، هنوز تمرینات‌شان را شروع نکرده‌اند: استقلال تهران، استقلال خوزستان و سیاه‌جامگان، در این دسته قرار می‌گیرند.
علامت سؤال دراین‌بین اگر قرار باشد تیم‌ها حداقل زمان را هم برای تمرینات پیش‌فصل رعایت کنند، باز نمی‌توانند؛ به‌عبارت‌دیگر چند تیم هستند که اگر هم بخواهند تمرینات‌شان را در کمترین بازه زمانی شروع کنند، باز امکانات لازم برای تحقق این خواسته‌شان وجود ندارد؛ در واقع باشگاه‌ها (بهتر است بگوییم تیم‌ها)ی تراکتورسازی، فولاد نوین، پدیده، راه‌آهن و ملوان، تیم‌هایی هستند که مقابل وضعیت باشگاه‌شان علامت سؤال قرار گرفته است. در این تیم‌ها یا هنوز وضعیت مربی مشخص نیست یا اینکه مدیریت و مالکیت باشگاه مبهم است. این تیم‌ها بدون‌شک برای ورود به لیگ برتر با مشکلات بیشتری در مقایسه با سایر تیم‌ها مواجه می‌شوند.
اروپا ٦ هفته اصغر مازیار، که سابقه دستیاری کربکندی در تیم ذوب‌آهن را هم در کارنامه دارد، در پاسخ به این سؤال که دوره آماده‌سازی مطلوب برای بازیکنان در لیگ‌های اروپایی چقدر است، این‌طور گفت: «ببینید در لیگ‌های اروپایی هم شرایط متفاوت است. می‌توان گفت به طور میانگین شش هفته زمان کافی است، ولی باز هم از هر لیگ به لیگ دیگر متفاوت است؛ برای مثال تیم‌هایی که در لیگ برتر انگلیس بازی می‌کنند همان شش هفته برای‌شان کافی است؛ با توجه به فشردگی این لیگ و برنامه رقابت‌های مختلفی که لیگ برتر انگلیس دارد، این زمان، کافی به‌نظر می‌رسد. بااین‌حال مثلا بازیکنانی که در لیگ ایتالیا بازی می‌کنند، با توجه به اینکه بازه برگزاری لیگ، زمان طولانی‌تری دارد باید بیش از شش هفته تمرینات پیش‌فصل داشته باشند». مازیار در ادامه با اشاره به ارتباط تمرینات پیش‌فصل و مصدومیت بازیکنان هم گفت: «این مورد هم نیاز به برنامه‌ریزی دارد؛ در واقع بستگی به این دارد که بازیکن وقتی لیگ قبل تمام شده، چه رفتاری داشته است؛ آیا تمریناتش را کامل کنار گذاشته؟ آیا ریکاوری لازم را داشته است؟ آیا در کنار استراحت‌کردن به تمریناتش هم پرداخته است؟ طبیعتا اگر دو مورد آخر را رعایت کرده باشد، احتمال مصدومیتش در تمرینات پیش‌فصل و متعاقبا در بازی‌های لیگ کمتر می‌شود. حالا اگر این موارد رعایت نشده باشند، باید با مراقبت بیشتری تمرینات را شروع کنند».

پارسا شیرعلی‌نژاد/ شرق
     
آی اسپورت
2015-06-24 15:45:29
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر