فهرست
سنت‌شکنیِ اروگوئه و صعودِ شیلی به نیمه نهاییِ کوپا امریکا
سنت‌شکنیِ اروگوئه و صعودِ شیلی به نیمه نهاییِ کوپا امریکا

سنت‌شکنیِ اروگوئه و صعودِ شیلی به نیمه نهاییِ کوپا امریکا

آرش حقیقی
 
اخراجِ ادینسون کاوانی در نیمه‌یِ دوم، ناخودآگاه هوادارانِ سلسته را به 4 سالِ پیش پرتاب کرد. 4 سال پیش تیم اسکار واشینگتون تابارز، در سانتافه، با اینکه در نیمه‌یِ اول 10 نفره شده بود، مقابلِ آرژانتینِ میزبان مقاومت کرد و در ضرباتِ پنالتی آلبیسلسته را شکست داد و نهایتا راهیِ فینال شد و کوپا امریکا را فتح کرد. این اولین باری نبود که اروگوئه میزبانِ تورنمنتی بزرگ را حذف می‌کرد. 4 سال قبل از بازیِ ماندگار مقابلِ آرژانتین، تیمِ تابارز، ونزوئلا را در سن کریستوبال، در همین مرحله‌یِ یک چهارم 4-1 شکست داده بود. این سنتِ میزبان‌کشیِ حتی به دورانِ پیش از تابارز برمی‌گردد. اروگوئه در 1999 پاراگوئه را در نیمه نهایی حذف کرد و در نهمِ جولایِ 1987، در روزِ ملیِ آرژانتین، در بوئنوس آیرس، رقیبِ سنتی را در نیمه نهاییِ کوپا امریکا 1-0 شکست داد. و البته معروف‌ترینِ این پیروزی‌ها قطعا بر می‌گردد به 1950 و پیروزیِ 2-1 مقابلِ برزیل در ماراکانا و فتحِ جامِ جهانی.
برایِ همین وقتی کاوانی دقیقه 63 از بازی اخراج شد، به نظر می‌رسید اروگوئه یک بارِ دیگر قرار است سنتِ میزبان‌کشی‌اش را، این بار در استادیو ناسیونالِ سانتیاگو، برپا کند. اما این بار طلسم‌شکنیِ 99 ساله‌یِ لا روخا بود که سنتِ سلسته را زیرِ پا گذاشت و در نهایت شیلی با تک گلِ، مورسیو ایسلا، در دقیقه‌یِ 81 پیروز شد و به نیمه نهایی رسید.
این بازی جدا از هیجانِ 10 دقیقه‌یِ پایانی‌اش، وجهی نه چندان زیبا از فوتبال را به نمایش درآورد. تمِ اصلیِ شیلی – اروگوئه، خطاهایِ دور از چشمِ داور و بدتر از آن بزرگ‌سازی‌هایِ بازیکنانِ دو تیم بود که در برخی موارد دیگر بدل به کمدی می‌شد و ضرباتِ وارد شده هیچ ارتباطی با ناحیه‌یِ مصدوم شده پیدا نمی‌کردند. اخراجِ کاوانی هم نتیجه‌یِ دو کارتِ زرد بود. اولی برایِ اعتراضِ شدید به کمک داور و دومی برایِ ضربه زدن به صورتِ دیاز. اما در صحنه‌یِ کارتِ زردِ دوم، داورِ بازی، ساندرو ریچی، به وضوح فراموش کرده بود که کاوانی یک کارت زرد قبلا گرفته است و برایِ همین بعد از لحظاتی فکر کردن و یادآوری توسطِ کمک، کارتِ قرمز را به ستاره‌یِ پاریس سن ژرمن نشان داد. از اینجا به بعد بود که نظم و کنترل بازی از دستِ ریچی خارج شد و در چند دقیقه‌یِ آخر بازی به جنجالِ شدیدی کشیده شد و با اخراجِ فوسیله، از اروگوئه همراه شد.  
به هرسو شیلی حالا منتظرِ نتیجه‌یِ بازیِ پرو و بولیوی است تا رقیبش در نیمه‌نهایی را بشناسد. شاگردانِ خورخه سامپائولی که لایق رسیدن به این مرحله بودند، کارِ چندان دشواری در نیمه نهایی نخواهند داشت و تنها قدمِ بزرگشان می‌ماند برایِ فینال و تلاش برایِ فتحِ کوپا امریکا بعد از 99 سال.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-06-25 09:00:44
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر