فهرست
جنجال در لیگ‌برتر؛ پیکان می‌ماند، راه‌آهن سقوط می‌کند!
جنجال در لیگ‌برتر؛ پیکان می‌ماند، راه‌آهن سقوط می‌کند!

جنجال در لیگ‌برتر؛ پیکان می‌ماند، راه‌آهن سقوط می‌کند!

پیکان در لیگ برتر ماندنی شد! این خبر عجیب اما صحت دارد. حدود یک ماهی است که کمیته استیناف روی پرونده تخلف موتومبا تحقیق و بررسی می‌کند و تمام اسناد و مدارک در این زمینه را بررسی کرده است. حتی کمیته استیناف مجبور شد که چند جلسه اضطراری را در روزهای سه‌شنبه برگزار کند. این نوع پیگیری صالحی و دستیارانش نشان می‌داد که این بار از لا پوشانی کردن قضیه خبری نیست و صالحی همچون پرونده‌های دیگر قصد دارد که این پرونده را نیز به سرانجام برساند. بعد از بررسی‌های زیاد حتی پای یک مقام مسوول فدراسیون که تصور می‌شد در این پرونده کمک زیادی به راه‌آهن کرده است به ماجرا باز شد. چند باری صالحی این مقام مسوول را به کمیته استیناف فراخواند اما هر بار موبایل این مسوول به صورت خودجوش از دسترس خارج می‌شد تا اینکه صالحی و دستیارانش روز سه‌شنبه هفته جاری در رای پرونده موتومبا به اجماع رسیدند.کمیته استیناف در این پرونده به این نتیجه رسید که راه‌آهن هم در جریان تخلف بازیکن خود بوده است و با علم به این ماجرا از او در بازی‌ها استفاده کرده است. به این ترتیب و با محرز شدن این ماجرا حکم کمیته استیناف این بود: «چون پیکان در مورد تخلف موتومبا شکایت کرده است. بازی این تیم برابر راه‌آهن 3- صفر به نفع پیکان می‌شود.» با این رای پیکان که تا آخر مسابقات 26 امتیازه بود 29 امتیازه می‌شد. راه‌آهن 28 امتیاز می‌گرفت و در مکانی پایین‌تر از پیکان باید به بازی‌های پلی‌آف می‌رفت. استقلال خوزستان 27 امتیازه به لیگ یک سقوط می‌کرد.حکمی که توسط کمیته استیناف داده شد تمام معادلات لیگ را به هم می‌زد و مسلما مردان فدراسیون را ناراحت می‌کرد. حکمی که اگر چه در آن عدالت بود اما به یک انفجار خبری تبدیل می‌شدو آتش این انفجار بیش از همه دامن مردان فدراسیون را می‌گرفت. برگزاری بازی‌های پلی‌آف و همچنین افتادن تیمی که با برگزاری بازی پلی‌آف در لیگ مانده است نشان می‌داد که اوضاع آرام فدراسیون با چنین حکمی به بحران بزرگی تبدیل می‌شود همین نکته اساسی باعث شد تا دوباره حکم برای بررسی‌های بیشتر برای روز یکشنبه باقی بماند.چیزی که بیش از همه مردان فدراسیون را نگران کرده است برگزاری مجدد بازی‌های پلی‌آف است ! اشتباهی که توسط خود این افراد صورت گرفته و قبل از اعلام حکم صالحی بازی‌های پلی‌آف را برگزار کردند تا نکته کلیدی پرونده و اجرایی نشدنش همین مساله باشد! با توجه به بغرنج شدن مساله تخلف موتومبا و نگه داشتن حکمی که به عدالت نزدیک بود و تیم متخلف را به لیگ یک می‌فرستاد نخستین سوالی که به وجود می‌آید این است: «چرا کمیته انضباطی دیر پرونده را به کمیته استیناف سپرد تا بازی‌های پلی‌آف برگزار شود؟ » نکته‌ای که پرونده به این مهمی را از اجرایی شدن بازداشته و متوقف کرده است. نکته بعدی اینکه، فرد موردنظری که در بدنه فدراسیون کار می‌کرد و یکی از ارکان کلیدی ماجرا بود چرا تا روز سه‌شنبه موبایلش را از دسترس خارج کرد تا صالحی و دستیارانش به او دسترسی نداشته باشند و حالا قرار است در این ماجرا حضور داشته باشد؟
و سوال آخر از مردان فدراسیون این است که اگر قرار است جلوی فسادهای فوتبال و تخلفات گرفته شود چرا برای یک بار هم که شده این تابو را نمی‌شکنند و با اجرا کردن حکم کمیته استیناف که به عدالت نزدیک است، نگرانی‌هایی که از مصلحت‌اندیشی‌های فدراسیون در بین فوتبالی‌ها وجود دارد را از بین نمی‌برد؟ حکم اجرایی نشده و به گفته افراد آگاه متوقف شده! فقط به خاطر اینکه مردان فدراسیون نمی‌توانند بازی‌های پلی‌آف را برگزار کنند. بااینکه این اشکال به خود افراد فدراسیون برمی گردد اما برای برگزار نشدن بازی پلی‌آف و رسیدن حق به حقدار می‌توان از موارد قانونی دیگر استفاده کرد. اینکه نفت مسجد سلیمان نخستین تیمی بود که به حضور غیر قانونی موتومبا در بازی‌های لیگ اعتراض کرد. با لحاظ کردن اعتراض این تیم بازی راه‌آهن و نفت و نتیجه‌اش تغییر می‌کند و به این ترتیب با هم امتیاز شدن استقلال خوزستان و راه‌آهن و با تفاضل گل بهتر استقلال خوزستان در جدول مسابقات فقط جای پیکان و راه‌آهن عوض می‌شود و نیازی به برگزاری بازی پلی‌آف نیست. نکته بعدی اینکه طبق قانون با محرز شدن تخلف موتومبا و راه‌آهن بازی‌هایی که این بازیکن برای راه‌آهن انجام داده است را 3- صفر به نفع تیم‌های دیگر کنند که در این حالت هم بازی پلی‌آف برگزار نشده و فقط تیم راه‌آهن سقوط می‌کند.  نکته آخر اینکه صالحی در صدور حکم‌ها نشان داده که عادلانه عمل می‌کند. اینکه رییس کمیته استیناف به این نتیجه رسیده که تیم پیکان در لیگ بماند نقطه روشن پرونده و کار مسوولان کمیته استیناف است، پس مردان فدراسیون با مصلحت اندیشی این نقطه روشن را به تاریکی تبدیل نکنند و اجازه دهند عدالت همانطور که باید اجرا شود.
  ۲  
آی اسپورت
2015-06-25 17:01:06
نظر دهید
۲ نظر
-
پنجشنبه ۴ تیر ۱۳۹۴، ۱۸:۱۱
این کمیته یا هر کمیته دیگه ای درباره فغانی و پنالتی وتراکتور سپاهان هیچ تحقیقی نکردن چون سپاهان کفاشیان از صبح جمعه قهرمان بود طبق گفته خودش در برنامه ورزش و مردم
امیر تبریز اوغلی
جمعه ۵ تیر ۱۳۹۴، ۰۹:۱۶
یه روزی گند این کار فغانی هم درمیاد مطمن باشید. شک نکنید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر