فهرست
یادداشت: ماسچرانو برای آرژانتین از مسی مهمتر است
یادداشت: ماسچرانو برای آرژانتین از مسی مهمتر است

یادداشت: ماسچرانو برای آرژانتین از مسی مهمتر است

*گرگ لئا
 بازی آرژانتین مقابل جامائیکا نهایت بازی دو نیمه ای بود. کسانی که در استادیو لاپورتادا بودند در 45 دقیقه یک بازی کاملا تهاجمی را دیدند. آرژانتین که خط حمله ای داشت که دهان آدم را آب می انداخت، مسی، آگوئرو و دی ماریا، به نظر مهارنشدنی می آمد. با آن یک نیمه بازی سخت بود که تصور کنیم تیمی غیر از آرژانتین در تاریخ 4 جولای جام قهرمانی کوپا را بالای سر می برد. اما به ندرت پیش می آید که نیمه دوم یک بازی انقدر متفاوت باشد. پاراگوئه، حریف آرژانتین در یکی از بازی های گروه B، به خوبی جنگید و توانست بازی را به تساوی بکشاند. این چیزی بود که استحقاقش را هم داشتند.
آرژانتین که قبل از شروع تورنمنت یکی از اصلی ترین شانس های قهرمانی بود، در آن بازی در کنترل میانه میدان ناتوان بود.
دفاع بهتر از حمله
یکی از مشکلات اصلی مارتینو، مربی آرژانتین وارد زمین کردن توس و ایگواین بعد از دقیقه 75 بود. در آن زمان آرژانتین برتزی یک گله نسبت به حریف داشت و مارتینو می خواست سمت چپ زمین را ببندد. این جواب سوال خیلی ها بود که می پرسیدند چرا آرژانتین تیمی نامتعادل دارد و نمی تواند آن طور که باید برای کسب قهرمانی بجنگد. آرژانتین بعد از آن بازی که به پاراگوئه مساوی کرد، دو برد یک بر سفر کسب کرد. درست است که آن ها به هدفشان رسیدند، اما آرژانتین آن طور که از این تیم توقع می رفت بازی نکرد. اما چیزی که به این تیم شدیدا تهاجمی کمک کرد که دو بازی بعد از بازی با پاراگوئه را ببرند، کلین شیت بود. درست مانند جام جهانی برزیل که آرژانتین در مرحله حذفی یک گل هم نخورد تا این که ماریو گوتزه در دقایق پایانی گل زد و آلمان را قهرمان کرد. در شیلی هم  همین طور و این دفاع آرژانتین است که می تواند این تیم را به فینال برساند، آن هم در حالی که همه از مثلث خط حمله آرژانتین توقع دارند.
در حالی که بازی با کلمبیا در راه است و انتظار می رود خط حمله آلبی سلسته نمایشی درخشان به خاطر نام های بزرگشان داشته باشند، این طور به نظر می رسد که بازیکن مهم تر از مسی، دی ماریا، ایگواین، توس و آگوئرو در این تیم ماسچرانو است. بازیکنی که یک خط جلوتر از 4 مدافع تیم بازی می کند و همیشه توپ های از دست رفته خط حمله و خط میانی را پوشش می دهد. اگر  آرژانتین بخواهد به ناکامی هایش در رقابت های کوپا آمریکا پایان دهد، ستاره خط دفاعی بارسا می تواند شماره 10 جدید این تیم باشد.

از بولین به بارسا
ماسچرانو در سن لورنزو در ایالت سانتافه همان جایی که مسی، دی ماریا، باتیستوتا، والدانو و بیلسا متولد شده اند، متولد شده است. او بعد از بازی برای تیم محلی باریو ویلا و رناتو سزارینی به ریورپلاته پیوست. در سال 2005 او و توس به وستهام پیوستند. نام مختصر او «ال جفیکیتو» یا رئیس کوچک بود. بعد از وستهام او راهی لیورپول و بعد هم بارسلونا شد. در مدارس فوتبال آرژانتین همیشه به بازیکنی که پشت مهاجمان و جلوتر از مدافعان بازی می کند اهمیت ویژه ای داده می شود. بازیکنانی که در این پست بازی کرده اند خوان راموس ریکلمه، خاویر ساویولا، پابلو آیمار، آریل اورتگا و ... بوده اند. این پست به مرور زمان و مدرن تر شدن فوتبال به شماره 5 مشهور شد و بازیکنانی مانند دیگو سیمئونه، آنتونیو راتین، سرخیو باتیستا و ماسچرانوی امروز را به دنیای فوتبال معرفی کرد.
آرام و قابل اعتماد
کار یک شماره 5 هم حمایت از 4 مدافع پشت سر و هم پوشش دادن توپ های پشت سر مهاجمان و بازیکنان میانی است. بهتر است که این بازیکن خصوصیات تهاجمی، تاکتیکی و توانایی بدنی خوب هم داشته باشد که ماسچرانو همه این ها را دارد. این را هم به یاد آورید که زمانی که ماسچرانو در تیم گواردیولا این پست را نداشت چقدر ناراحت بود و بازی اش افت کرده بود.
در دیداری در جام جهانی گذشته که آرژانتین به هلند بازی کرد و در ضربات پنالتی این تیم را شکست داد، نمی توان دقیقا به ماسچرانو نام برنده بازی را داد اما می توان گفت که یکی از کسانی بود که باعث برد تیمش شد.
نکته اینجاست که تیم هایی که فوتبال تهاجمی ارائه می دهند معمولا قربانی خط میانی و امور دفاعی می شوند. اما آرژانتین برای بازی با کلمیبا می تواند حساب ویژه ای روی ماسچرانو باز کند. بازکنی که فضاهای خالی را پر می کند، شکل دفاعی تیم را سازمان دهی می کند و تفکرات هجومی اش را به تیم تحمیل می کند. شاید او بازیکنی نباشد که بازیکن حریف در پایان از او درخواست سلفی کند، اما می تواند کسی باشد که دلیل اصلی رسیدن آرژانتین به موقیت در این مسابقات باشد.کد خبر 9404
 
  ۱  
آی اسپورت
2015-06-26 17:50:30
نظر دهید

۱ نظر
یوهان کرایف
جمعه ۵ تیر ۱۳۹۴، ۲۳:۴۱
زانتی رو یادش رفته
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر