فهرست
24 سال و 4 ماه قبل با گینه مساوی کردیم
24 سال و 4 ماه قبل با گینه مساوی کردیم

24 سال و 4 ماه قبل با گینه مساوی کردیم

حریفی که امروز در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم‌ملی ایران می‌آید، 24 سال و 4 ماه قبل در جام صلح و دوستی کویت مقابل ایران با نتیجه مساوی یک – یک متوقف شده بود.

ایران – گینه برای تیم‌ملی ما که اولین حریف‌اش در جام جهانی 2014 برزیل، تیم افریقایی نیجریه است، بازی مهمی محسوب می‌شود. اگرچه گینه هرگز در جمع قدرت‌های برتر فوتبال قاره سیاه جایگاه محکمی نداشته و از نظر کلاس فوتبال و حتی از لحاظ قدرت بدنی در سطح بسیار پایین‌تری نسبت به نیجریه قرار می‌گیرد اما به هر‌حال بازی با این حریف افریقایی به شاگردان کی‌روش کمک می‌کند از نظر ذهنی و تاکتیکی برای نبرد با عقاب‌های سیاه نیجریه آماده شوند.

بازی امروز ایران و گینه اولین بازی دو تیم در ورزشگاه آزادی و دومین رویارویی دو تیم در تاریخ بازی‌های ملی است.

در سال‌هایی که ایران میزبان تورنمنت ال‌جی بود و هر سال با کمک اسپانسر کره‌ای تورنمنت چهارجانبه‌ای را برگزار می‌کرد، حریفان افریقایی زیادی به تهران آمدند اما گینه هرگز در فهرست میهمانان ما نبود و اولین و آخرین بازی دو تیم (تا قبل از بازی امروز) 24 سال و 4 ماه قبل به میزبانی کویت برگزار شد.

14 آبان 1368 تیم‌ملی ایران که با علی پروین برای حضور در بازی‌های آسیایی 1990 پکن آماده می‌شد، در جریان تورنمنت صلح و دوستی کویت به مصاف گینه رفت. آن روز مجتبی محرمی از روی نقطه پنالتی دروازه گینه را باز کرد و در نهایت دو تیم به مساوی یک– یک قناعت کردند اما بی‌شک مهم‌ترین اتفاق بازی دوستانه ایران و گینه آسیب‌دیدگی جعفر مختاری‌فر بود.

پروین که هافبک‌هایی چون زنده‌یاد سیروس قایقران، مهدی فنونی‌زاده، شاهرخ بیانی، سیدمهدی ابطحی و ... را در اختیار داشت، در جریان نیمه دوم بازی با گینه، جعفر مختاری‌فر را به میدان فرستاد. ستاره آن روزهای استقلال و فوتبال ایران کهبازیسازی حرفه‌ای محسوب می‌شد، در ارسال پاس‌های دقیق تبحر داشت و متخصص حرکت در قُطر و ارسال در عمق بود، بعد از ورود به میدان چند پاس میلی‌متری هم برای مهاجمان وقت تیم‌ملی فرستاد اما این ستاره فانتزی‌باز و در عین حال شکننده، دقایقی بعد بر اثر برخورد با بازیکن قوی‌هیکل گینه از ناحیه پا دچار آسیب‌دیدگی شد و از زمین بیرون آمد.

ماحصل این برخورد، پارگی رباط صلیبی بود و جعفر مختاری‌فر شانس حضور در بازی‌های آسیایی پکن و شراکت در قهرمانی تیم‌ملی را از دست داد.

مختاری‌فر بعد از بازگشت به فوتبال هم دیگر نتوانست همان جعفر مدعی پوشیدن پیراهن تیم‌ملی باشد و بازی با گینه برای او تبدیل به یک خاطره تلخ شد.

حالا گینه‌ای که یک جعفر مختاری‌فر به فوتبال ایران بدهکار است، امروز در ورزشگاه آزادی مقابل تیم‌ملی  قرار می‌گیرد و امیدواریم بدهکاری گینه به فوتبال ملی ما با آسیب‌دیدگی ستاره‌های کی‌روش بیشتر نشود!

     
آی اسپورت
2014-03-05 11:54:14
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر