فهرست
یادداشت: فیلم‌نامه‌ای که ناقص ماند
یادداشت: فیلم‌نامه‌ای که ناقص ماند

یادداشت: فیلم‌نامه‌ای که ناقص ماند

تیم ویکری
 
قبل از اینکه از برزیل انتقاد کنیم باید از گلِ فوق‌العاده‌شان در دقیقه‌یِ 15 تقدیر کنیم. اما سوالِ مهم این است: اگر برزیل قادر به چنین حرکتِ تیمی‌ای بود، چرا در 79 دقیقه‌یِ دیگر بازی تقریبا هیچ کاری نکرد؟
این نکته‌یِ اصلی‌ای است که برزیل‌ها باید با دقتِ زیاد و مدتی طولانی به آن فکر کنند. نه فقط به خاطرِ حذف در ضرباتِ پنالتی، بلکه به دلیلِ اتفاقی که در جریانِ بازی افتاد، اتفاقی که سمبلی از وضعیتِ فوتبالِ کشوری است که سابقا جهان را مسحور خود می‌کرد. برزیل دیگر نمی‌تواند با برتریِ کامل حریفان را در جریانِ کلیِ بازی شکست دهد، بلکه تنها به لحظات و نبوغِ انفرادیِ بازیکنانش اتکا می‌کند، و البته بیشتر از هر چیزِ دیگر به ضدِ حمله. پس وقتی برزیل گلِ اول را زد به نظر نمی‌رسید که دیگر نیازی به نگرانی باشد. تنها کاری که آنها باید می‌کردند صبر و تحمل بود. نیازی به مالکیتِ توپ و کنترلِ جریان بازی نبود. خیلی روزها این رویکرد جواب می‌دهد، اما نه در این بازی. در نهایت در قیاسی بزرگ‌تر شکست مقابلِ پاراگوئه به سودِ فوتبالِ برزیل است، زیرا به یادشان می‌اندازد که همیشه چیزی فراتر از این سبک بازی و بسیار جاه‌طلبانه‌تر می‌خواستند.
یکی از دلایلِ اصلیِ شکستِ برزیل در این بازیِ تیاگو سیلوا بود. سیلوا که در جامِ جهانیِ گذشته ثابت کرده بود کاپیتانی نه چندانِ مطمئن و قابلِ اتکا است، تمامِ یک سالِ گذشته را تقریبا رویِ نیمکتِ برزیل نشسته بود. دونگا به قدرتِ ذهنیِ سیلوا اعتقاد نداشت و احتمالا بعد از آن هندبالِ عجیب که منجر به پنالتیِ پاراگوئه شد، از اینکه داوید لوییز را رویِ نیمکت گذاشته بود، پشیمان شد. سیلوا همان کاری را کرد که مقابلِ چلسی در چمپیونز لیگ انجام داد. اگر این جنونِ آنی از او سر نزده بود، بعید بود پاراگوئه به گل برسد.
با تمامِ این اوصاف وقتی بازی به ضرباتِ پنالتی کشیده شد، شانسِ برزیل بیشتر از پاراگوئه به نظر می‌رسید. برزیل جدا از اینکه جفرسون، به عنوانِ دروازه‌بانیِ پنالتی گیر را در اختیار داشت، رکوردِ بسیار خوبی در بردنِ ضرباتِ پنالتی هم در 20 سالِ اخیر از خودش به جای گذاشته بود. برزیل با خودِ دونگا به عنوانِ کاپیتان جامِ جهانیِ 1994 را با ضرباتِ پنالتی مقابلِ ایتالیا برده بود، در جامِ جهانیِ 98 هلند را در نیمه نهایی حذف کرده بود، در کوپا امریکایِ 2004 اروگوئه و آرژانتین را در نیمه نهایی و فینال در پنالتی برده بود و البته در جامِ جهانیِ اخیر هم شیلی را به همین شکل حذف کرده بود.
 اما این بار دیگر شانس با سلسائو نبود و پاراگوئه برایِ دومین بارِ پیاپی در یک چهارمِ نهاییِ کوپا امریکا برزیل در ضرباتِ پنالتی شکست داد تا در مرحله‌یِ نیمه نهایی برایِ بار دوم در این تورنمنت مقابلِ آرژانتین قرار بگیرد.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
 
     
آی اسپورت
2015-06-28 09:35:33
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر