فهرست
همه‌گیری کرونا ویروس جدید در چین
همه‌گیری کرونا ویروس جدید در چین

همه‌گیری کرونا ویروس جدید در چین

آی اسپورت - کرونا ویروس‌ها عوامل بیماری‌زای مهم برای انسان و حیوان هستند. در زمان همه‌گیری، در بین بالغین، مسئول حدود یک‌سوم عفونت‌های مجاری  تنفسی فوقانی  که بوسیله جامعه منتقل می‌شوند هستند، همچنین احتمالاً نقشی در عفونت‌های تنفسی شدید در بین کودکان و بالغین ایفا می‌کنند. به علاوه، این امکان وجود دارد بعضی کرونا ویروس‌های خاص موجب اسهال در نوزادان و کودکان شوند. نقش کروناویروس‌ها در بیماری‌های سیستم عصب مرکزی در یک مورد انسفالیت نوزادی که شدیدا به نقص ایمنی مبتلا بوده پیشنهاد شده ولی به اثبات نرسیده است. در این مقاله، درباره‌ي میکروبیولوژی، اپیدمیولوژی، تظاهرات بالینی، تشخیص، درمان و پیشگیری از کرونا ویروس‌هایی که از جامعه کسب می‌شوند توضیح داده شده است. کروناویروسِ سندرم تنفسی حاد شدید Severe acute respiratory syndrome coronavirus (SARS-CoV) و کروناویروسِ سندرم تنفسی خاور میانه Middle East respiratory syndrome coronavirus (MERS-CoV) جداگانه مورد بررسی قرار گرفته است. 

همهگیرشناسی Epidemiology

کرونا ویروس جدیدی، که به 2019-nCoV معروف است، علت ایجاد پنومونی گروهی در ووهان، یکی از شهرهای استان هوبئی کشور چین در انتهای سال ۲۰۱۹ معرفی شده است. از آن زمان هزاران مورد آزمایشگاهیِ تایید شده در چین گزارش شده و تعداد موارد ابتلا، روزانه رو به افزایش است. بیشتر گزارشات، از هوبئی و استان‌های مجاور هستند، ولی تعداد زیادی نمونه نیز از استان‌ها و شهر‌های دیگر چین گزارش شده است. نمونه‌های اسپورادیک در حال افزایش در سطح جهان (شامل کشورهایی در آسیا، اروپا، همچنین استرالیا، ایالات متحده ] ایالات واشنگتن، ایلینوی،‌ کالیفورنیا، آریزونا، ماساچوست[، و کانادا) عمدتاً در بین مسافرینی که از چین آمده‌اند گزارش شده است. آمار به روزشده‌ی تعداد مبتلایان، به زبان انگلیسی در وب‌سایت سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری اروپا در دسترس است.  

بررسی‌های اپیدمیولوژیک در ووهان مشخص کرده است که ارتباط اولیه این بیماری با یک بازار ماهی‌فروشی وجود دارد، جایی که بیشتر بیماران در آن کار می‌کردند یا از آن بازدید کرده بودند. متعاقب آن، این بازار تعطیل و ضدعفونی شد. همچنین در این بازار ماهی‌فروشی، حیوانات زنده مانند خرگوش، مار و سایر حیوانات به فروش می‌رسید. به هر ترتیب، در روند همه‌گیری، بیشتر موارد تایید‌شده آزمایشگاهی، با این بازار تماسی نداشتند، و موارد، بیشتر در بین کارکنان بخش بهداشت و درمان و سایر راه‌های تماس بیماران با عفونت 2019-nCoV شناخته شده است. انتقال انسان به انسان در چین تایید شده است و همچنین در سایر کشورها نیز به تایید رسیده است، که ایالات متحده را نیز شامل می‌شود. آگاهی کمی از عوامل خطر انتقال عفونت وجود دارد. یک گزارش از یک دسته کوچک که شامل پنج مورد بیماری است پیشنهاد می‌دهد که انتقال از افردا فاقد علامت در دوره نهفتگی صورت می‌گیرد. تمام بیماران در این گروه به بیماری خفیفی مبتلا شدند. 

ویروسشناسی Virology

تمام ژنوم 2019-nCoV مورد سنجش قرار گرفته و همچنین از نظر فیلوژنیک مورد بررسی واقع شده است که بیان می‌کند 2019-nCoV، بتاکروناویروس است که با کلاد بتاکروناویروس‌هایی که با سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) و سندرم تنفسی خاور میانه (MERS) مرتبط‌‌اند تمایز دارد. این کروناویروس بسیار به کروناویروس‌های خفاش شبیه است، و به نظر می‌رسد که خفاش‌ها منبع اولیه این ویروس باشند، اما اینکه 2019-nCoV مستقیماً از خفاش منتقل شده یا از راه‌های دیگر (مثلاً از طریق میزبان حدواسط) شناخته نشده است. 

ویژگیهای بالینی Clinical features

در ابتدا بیماری با تب، سرفه، تنگی نفس، و تراکم دو طرفه‌ در تصویربرداری سینه مشخص می‌شود. عقیده بر این است که دوره‌ی نهفتگی 2019-nCoV در حدود ۱۴ روز پس از مواجه می‌باشد. اگرچه بسیاری از مبتلایانِ گزارش شده،  به بیماری شدید گرفتار نیستند، حدود ۲۰ درصد از بیمارانِ تایید شده، وضعیت وخیمی دارند ( شامل نارسایی تنفسی، شوک سپتیک، یا نارسایی سایر ارگان‌ها که به مراقبت‌های ویژه نیازمندند). بیشتر موارد منجر به مرگ در بین کسانی گزارش شده است که بیماری همراه دیگری داشته‌اند. 

در یک بررسی بر ۴۱ مورد که در این همه‌گیری شناخته شده‌اند، ۷۳ درصد موارد مرد بودند، و میانگین سن‌شان ۴۹ سال ( بین ۴۱ تا ۵۸ سال) بود. تقریبا در تمام آنها (۹۸ درصد) تب گزارش شده است، ۷۶ درصد سرفه داشتند، و در ۴۴ درصد درد عضلانی/ ضعف و بی‌حالی گزارش شده است. تنگی نفس در ۵۵ درصد آنها به طور متوسط بعد از هشت روز از شروع بیماری پدید آمد که پیشنهاد می‌شود این نشانه‌ای از رو به وخامت گذاشتن سیر بیماری باشد. لنفوپنی شایع است، و در CT اسکن سینه تمام بیماران ناهنجاری پارانشیمال ریه مشهود است، این ناهنجاری به صورت کدورت‌های شیشه‌مات، تجمعات ساب‌سگمنتال، و تجمعات مولتی‌لوبار یافت شده است. سندرم دیسترس تنفسی حاد در ۳۰ درصد بیماران گزارش شد، و ونتیلاسیون مکانیکی برای ۱۰ درصد بیماران به کار گرفته شد. همین ویژگی‌های بالینی در یک مطالعه کوهورت در بین ۹۹ بیمارِ تاییدشده‌ی مبتلا به 2019-nCoV که در بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان تخصصی ووهان بستری بودند نیز به دست آمد. 

در یک خانواده که به این عفونت مبتلا بودند، تب و علائم تنفسی حدوداً سه تا شش روز بعد از مواجه احتمالی با عامل عفونی آغاز شد. همانند این، در مطالعه‌ای که بر ۱۰ بیمار تایید شده مبتلا به 2019-nCoV انجام گرفت و دچار پنومونی بودند، تخمین‌زده می‌شود که دوره نهفتگی‌شان پنج روز بوده است. 

شک، ارزیابی و تشخیص بالینی Clinical suspicion, evaluation and diagnosis

رویکرد اولیه در برخورد با این عفونت، باید برای یافتن زود هنگام موارد مشکوک، ایزوله‌کردن فوری، انجام اقدامات کنترل عفونت باشد. در کل، نسبت به کسانیکه که با تب و/یا علائم درگیری راه تنفسی تحتانی یافت می‌شوند و در چین اقامت داشته و یا به چین سفر داشته‌اند (در ۱۴ روز اخیر) یا اخیراً (در طی ۱۴ روز گذشته) تماس نزدیک با کسی که عفونت 2019-nCoV در او تایید شده یا مشکوک بوده است مشخص می‌گردد، باید شک بالینی داشت. 

هنگامیکه احتمال 2019-nCoV وجود داشته باشد ، باید اقدامات کنترل عفونت انجام شود و به مقامات بهداشت عمومی اطلاع داده شود. به افراد مشکوک مبتلا به عفونت، که در جامعه حضور دارند باید توصیه کرد که از ماسک‌ پزشکی استفاده کنند تا دیگران از ترشحات تنفسی آنها محفوظ باشند. در ایالات متحده، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) توصیه می‌کند مکانهای درمانی با رویکردی محتاطانه برای کنترل عفونت اقدام کنند و احتیاط‌های استاندارد، تماسی و هوابرد رعایت شود (جدول ۱)، همچنین محافظت از چشم‌ها مد نظر قرار گیرد. اگر اتاقِ با فشار منفی در اختیار نبود، بیمار باید از ماسک استفاده کند و در اتاق خصوصی با درِ بسته نگهداری شود، و هر شخصی که وارد اتاق می‌شود باید تجهیزات محافظتی شخصی لازم را به تن داشته باشد. 

تعریف موارد بیماری و معیارهای بالینی جهت ارزیابی تشخیصی، بین صاحب‌نظران کمی با هم تفاوت دارد. موارد بیماری مشکوک که توسط WHO معرفی شده است را در بخش technical guidance online سایت WHO می‌توان یافت و به بیمارانی که از نظر CDC لازم است تا مورد بررسی قرار گیرند در جدول ۲ اشاره شده است. CDC توصیه می‌کند در بیمارانی که معیارهای ارزیابی را دارند، جهت بررسی سایر عوامل بیماری‌زا دستگاه تنفسی، نمونه جهت آزمایش 2019-nCoV از راه تنفسی فوقانی (سواب نازوفارنژیال و اوروفارنژیال)  تهیه شود و اگر امکان دارد نمونه‌هایی نیز از راه‌ هوایی تحتانی (خلط، آسپیره تراکئال، برونکوآلوئولار لاواژ) آماده گردد. القای خلط توصیه نمی‌شود. همچنین سرم نیز می‌توان جمع آوری نمود. 2019-nCoV به وسیله Polymerase Chain Reaction - PCR ردیابی می‌شود؛ در ایالات متحده این آزمایش توسط CDC انجام می‌شود.  آگاهی درباره 2019-nCoV به سرعت در حال گسترش است. WHO راهنمای موقت (Interim guidance) در زمینه یافتن موارد بیماری، تشخیص آزمایشگاهی و مدیریت بالینی ارائه کرده است. CDC نیز راهنمای موقت منتشر کرده است. 

مدیریت Management 

مدیریت بیماران مشکوک و بیماران تایید شده مبتلا به 2019-nCoV شامل اطمینان بخشی از اقدامات کنترل عفونت و اقدامات حمایتی می‌شود. راهنمای بالینی را می‌توان در وب‌سایت WHO و CDC یافت. اقدامات حمایتی در برخورد با سپسیس و دیسترس حاد تنفسی در جای دیگر مورد بررسی قرار گرفته است. 

نقش گلوکوکورتیکوئید در 2019-nCoV مشخص نیست، اگرچه WHO و CDC به طور کلی توصیه می‌کنند که از آنها استفاده نشود مگر در مواردی که اندیکاسیون داشته باشد (مانند تشدید بیماری ریوی انسدادی مزمن). گلوکوکورتیکوئید‌ها موجب افزایش ریسک مرگ و میر در بیماران مبتلا به آنفولانزا شده و همچنین موجب کاهش سرعت پاکسازی ویروس در بیماران مبتلا به MERS-CoV شده‌اند. 

گروه‌های تحقیقاتی برای یافتن درمان ضدویروس عفونت 2019-nCoV اقدام کرده‌اند. به عنوان مثال، تولید‌کننده داروی رمدسیویر Remdesivir، که یک آنالوگ نوکلئوتیدی جدید است و در برابر کروناویروس‌های مشابه (شامل SARS و MERS-CoV) در In Vitro و در مطالعات روی حیوانات، فعال نشان داده است، برنامه‌ریزی کرده‌اند که این دارو به صورت کارآزمایی بالینی تصادفی در چین مورد استفاده قرار گیرد تا اثربخشی و بی‌خطری آن بر علیه 2019-nCoV مورد ارزیابی قرار گیرد. استفاده آزمایشی از ramdesivir در راستای دستیابی به یک داروی جدید، در یک کیس‌ریپورت که بر روی یکی از اولین افراد آلوده به ویروس 2019-nCoV در ایالات متحده استفاده شده، شرح داده شده است. سایر تاثیرات ramidivir بر 2019-nCoV هنوز ناشناخته مانده است. 

درمان خانگی برای بیمارانی که عفونت خفیف دارند و می‌توانند ایزولاسیون کافی را رعایت کنند می‌تواند مناسب باشد. درمدیریت درمان این بیماران باید بر محافظت از انتقال بیماری به دیگران و کنترل وضعیت بالینی آنان توجه داشت و هرگاه وضعیت بالینی رو به وخامت گذاشت جهت بستری در بیمارستان اقدام شود. 

اقدامات بهداشت عمومی جهانی Global public health measures

در ۳۰ ژانویه ۲۰۲۰، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که همه‌گیری 2019-nCoV یک اورژانس بهداشت عمومی است و نگرانی بین‌المللی به همراه دارد. WHO توصیه‌ای به محدود کردن سفرهای بین‌المللی ندارد ولی اذعان می‌کند که محدودیت‌های جابجایی در بعضی شرایط می‌تواند سودمند باشد. WHO توصیه می‌کند از کسانیکه در محدوده‌‌ای هستند که احتمال انتقال ویروس 2019-nCoV در آنها وجود دارد و  قصد سفر بین‌المللی دارند در هنگام خروج غربالگری انجام شود تا افرادی که دارای تب، سرفه و ریسک بالای در معرض عفونت بودن دارند، شناسایی شوند.

در چین، مقامات بهداشتی، اعلام کرده‌اند که محدودیت‌هایی برای حمل و نقل عمومی داخلی و توقف حمل و نقل هوایی و ریلی در ووهان و سایر نواحی مجاور برقرار شده است. در ایالات متحده، CDC توصیه می‌کند که افراد از سفرهای غیرضروری به چین اجتناب کنند. شهروندانی که از استان هوبئی باز می‌گردند به مدت ۱۴ روز تحت قرنطینه قرار می‌گیرند، شهروندانی که از سایر نقاط چین بازمی‌گردند در هنگام ورود مورد ارزیابی از نظر نشانه‌های بیماری  قرار می‌گیرند (همراه با ارزیابی‌هایی که متعاقبا توسط خود افراد صورت می‌گیرد)، و از ورود مسافران بین‌المللی که در ۱۴ روز گذشته در چین بوده‌اند به طور موقت ممانعت به عمل می‌آید. 

همچنین WHO توصیه می‌کند که جهت کاهش انتقال عفونت، اقداماتی از قبیل اهمیت‌بخشیدن به شستن دست‌ها، بهداشت تنفسی و دوری‌کردن از تماس نزدیک با حیوانات زنده یا مرده و افراد بیمار انجام پذیرد. ‌سازمان بهداشت جهانی بیان می‌کند کسانیکه در جامعه حضور دارند و فاقد علائم تنفسی هستند لازم نیست از ماسک‌های پزشکی استفاده کنند، حتی اگر 2019-nCoV در آن منطقه شیوع دارد. استفاده از ماسک موجب نمی‌شود تا سایر اقدامات محافظتی کمتر مورد نیاز قرار گیرد. به این معنی که اگر از ماسک استفاده می‌شود، این تصور اشتباه است که بعضی اقدامات محافظتی، دیگر مورد نیاز نیست. استفاده از ماسک پزشکی می‌تواند منجر به هزینه‌های غیرضروری شده و مشکلاتی را در روند توزیع ایجاد کند. 

 

انواع احتیاط

مشخصات اصلی

استاندارد

انجام اقدامات مربوط بهداشت دست قبل و بعد از تماس با هر بیمار.

استفاده از دستکش، گان. محافظت از چشم‌ها اگر ضرورت دارد.

استفاده از سطل‌های دورانداختن موارد آلوده بیماری و تمیزکردن تجهیزات و پارچه‌های آلوده

آداب سرفه‌کردن: بیمارن و عیادت‌کنندگان لازم است که جلوی بینی و دهان خود را در هنگام سرفه‌کردن با دستمال یکبار مصرف بگیرند، و بهداشت دست را پس از تماس با ترشحات تنفسی انجام دهند.

تماسی

علاوه بر احیتاط استاندارد:

اتاق خصوصی ترجیح دارد، اگر لازم بود گروهی می‌توان مراقبت شود.

استفاده از دستکش در هنگام ورود به اتاق. تعویض دستکش بعد از برقراری تماس با ترشحات آلوده.

اگر احتمال داده می‌شود که لباس با بیمار یا محیط اطراف برخورد کند یا بیمار اسهال دارد استفاده از گان لازم است.

به حداقل رساندن ریسک آلوده کردن محیط در جابجایی بیمار (مثلا بیمار می‌تواند از گان استفاده کند).

درصورت امکان از اقلام غیرضروری فقط برای یک بیمار استفاده شود.

هوابرد (Airborne)

علاوه بر احتیاط استاندارد:

بیمار در AIIR قرار گیرد (یک اتاق با فشا منفی کنترل شده که حداقل ۶ تا ۱۲ بار در ساعت هوای آن تعویض شود).

هوا باید به طور مناسب از اتاق به محیط بیرون منتقل شود یا قبل از اینکه وارد محیط بیمارستان گردد از فیلترهای HEPA عبور کند. 

جابجایی بیماران باید به حداقل برسد. اگر جابجایی بیمار غیرقابل اجتناب است، بیمار در حین جابجایی باید از ماسک استفاده کند. 

آداب سرفه‌کردن: بیمارن و عیادت‌کنندگان لازم است که جلوی بینی و دهان خود را در هنگام سرفه‌کردن با دستمال یکبار مصرف بگیرند، و بهداشت دست را پس از تماس با ترشحات تنفسی انجام دهند.

جدول ۱

 

شاخصهای بالینی CDC جهت ارزیابی بیماران تحت بررسی برای عفونت 2019-nCoV

معیارهای بالینی

 

ریسک اپیدمیولوژیک

تب یا علائم/نشانه‌های بیماری تنفسی تحتانی (مانند سرفه یا تنگی نفس)

به علاوه

هر فردی، شامل کارکنان بخش بهداشت و درمان که در ۱۴ روز گذشته، تماس نزدیک با بیماری که از نظر آزمایشگاهی عفونت 2019-nCoV در او تایید شده است. 

تب و علائم/نشانه‌های بیماری تنفسی تحتانی (مانند سرفه یا تنگی نفس)

به علاوه

تاریخچه‌ای از سفر به استان هوبئی چین در ۱۴ روز قبل از شروع علائم

تب و علائم/نشانه‌های بیماری تنفسی تحتانی (مانند سرفه یا تنگی نفس) که به بستری در بیمارستان نیازمند است. 

به علاوه

تاریخچه‌ای از سفر به چین کمتر از ۱۴ روز قبل از شروع علائم

جدول ۲

 

نویسند‌گان مقاله: Kenneth McIntosh, MD / Martin S Hirsch, MD / Allyson Bloom, MD

تاریخ و محل انتشار: ۳ فوریه ۲۰۲۰ در موسسه Uptodate

۶ ۱  
آی اسپورت
2020-02-27 00:39:00
نظر دهید

۱ نظر
.
پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸، ۲۰:۴۶
.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر