فهرست
فوتبال مارکِت / این هفته: مرکز خریدِ کوپاآمِریکا (بخش اول)
فوتبال مارکِت / این هفته: مرکز خریدِ کوپاآمِریکا (بخش اول)

فوتبال مارکِت / این هفته: مرکز خریدِ کوپاآمِریکا (بخش اول)

امیرمنصور رنجبرنیا – استاد دانشگاه

چند روزیست که بازی های کوپاآمریکا در کشور شیلی آغاز شده است و تیم های آمریکای جنوبی به همراه دو مهمان یعنی مکزیک و جاماییکا که از کونکاکاف (اتحادیه فوتبال آمریکای شمالی و مرکزی) به آنان پیوسته اند، این تورنمنت مهم و جذاب فوتبال را در زمان تعطیلات فوتبال اروپا برگزار می کنند که البته متاسفانه بدلیل عدم پخش از صدا و سیما، در ایران تعقیب کننده ی چندانی ندارد و شاید یکی از دلایل اصلی، ساعت برگزاری بازی ها باشد که بوقت ایران در آخرین ساعات شب و ابتدای بامداد است.
اما این مسابقات نیز مانند هر تورنمنت دیگر، محل نمایش استعدادهای جدید و یا بازیکنانی است که برای رفتن به باشگاه های جدید، تلاش می کنند، بویژه اگر فوتبالیست های آمریکای لاتین باشند و بطور قطع اکنون همه ی اسکوت (دیده بان) های اروپایی مشغول رصد آنها هستند. در فوتبال مارکت این هفته نگاهی داریم به داغ ترین و خبرسازترین بازیکنانی که در مرکز خرید کوپاآمریکا چشم ها را خیره کرده اند و باشگاه های اروپایی بدنبال جذب آنان هستند.
اروگوئه
از قهرمان دوره ی قبل کوپاآمریکا آغاز می کنیم.

·         با جدا شدن احتمالی داوید دخه آ از منچستریونایتد، سرخ ها بدنبال جانشینی برای او هستند. اسکوت های یونایتد مشغول رصد فرناندو موسلِرا دروازبان اول تیم ملی اروگوئه و باشگاه گالاتاسارای ترکیه هستند. (حُریَّت چاپ ترکیه)
·         یونایتد حاضر است تا آنتونیو والنسیا را به گالاتاسارای واگذار کند تا موسلرا به اولدترافورد برود. (مترو)

کمی بعید است اگر داوید از منچستر جدا شود، آنان دروازبانی را به خدمت بگیرند که تجربه ی لیگ برتر نداشته باشد. در صورت جدایی دخه آ به مقصد مادرید، هوگو یوریس دروازبان تیم ملی فرانسه و تاتنهام، گزینه ی جذابتری به نظر می رسد اما یونایتد احتمالات دیگر را نیز دنبال می کند و شاید خبر دیده بانی موسلرا در کوپاآمریکا درست باشد.

خیمِنِز 20 ساله مورد توجه چلسی قرار گرفته است. (تاک اسپورت)
ژوزه خیمنز مدافع جوان اوروگوئه یکی از گزینه های خرید مدافع توسط لویی فان خال است. (مترو)

ژوزِه خیمِنِز مدافع جوان اتلتیکومادرید و تیم ملی اروگوئه می تواند نظرها را به خود جلب کند. او توانسته برای کشورش در جام جهانی گذشته نیز بازی کند. کارشناسان خیمنز را استعدادی آینده دار می دانند.
و باز هم اِدینسون کاوانی ...

یوونتوس بدنبال جذب کاوانی است. (توتو مِرکاتو)
با جدایی رادامِل فالکائو از منچستریونایتد، اکنون شیاطین سرخ کاوانی را برای خرید کاندید کرده اند.
کاوانی شاید در آرسنال! (دِیلی اِکسپرس)
ادینسون کاوانی در PSG خوشحال است و می خواهد در پاریس بماند. (مصاحبه وکیل کاوانی با روزنامه اِکیپ)
یونایتد می خواهد در یک معامله ی پایاپای، دی ماریا را با کاوانی عوض کند. (دِیلی اِستار)

واقعیت این است که کاوانی در مقاطع مختلف فصل گذشته بارها از نقش خود بعنوان وینگِ چپ در PSG ناراضی بوده و می خواهد در پُست مهاجم مرکزی بازی کند یعنی دقیقا همانجایی که زلاتان ابراهیموویچ حضور دارد اما شاید با خروج احتمالی زلاتان (شاید میلان)، دیگر لزومی به رفتن از پاریس نباشد. ضمن اینکه یوونتوس نیز با خرید مانزوکیچ، نیاز خود را به مهاجم تامین کرده است و اصلا هیچگاه خرید 50 میلیون پوندی در راستای سیاست های باشگاه تورینی نیست. با این وجود نمی توان علاقمندی شدید لویی فان خال به کاوانی را انکار کرد. شاید ادینسون کاوانی موضوع یک انتقال داغ اروپایی باشد.
شیلی
میزبان این دوره از مسابقات کوپاآمریکا بازیکنان بسیار بزرگی در اختیار دارد که حتی تا حد مدعی قهرمانی نشان می دهند. از معروفترین بازیکنانی که در این تیم زیر ذره بین باشگاه های بزرگ قرار دارند، می توان از آرتورو ویدال و گونزالو خارا نام برد که تصادفاً هر دو در مرکز توجه جنجال برانگیزانه ای قرار گرفته اند.

ویدال پس از تصادف رانندگی در حالت مستی، راهی بیمارستان شد. (اِل مِرکوریو-شیلی)

اینکه آرتورو ویدال درست در میانه ی کارزار کوپاآمریکا چگونه به خود اجازه داده که به جای تمرکز روی بازی های تیم ملی کشورش، چنان در مصرف الکل زیاده روی کند که باعث حادثه رانندگی شود، بحثی است جدا اما این حرکات غیر اخلاقی، قطعاً به وجه ی یک بازیکن ضربه ی سنگینی می زند حتی اگر ویدال باشد.

مقامات منچستریونایتد که تابستان پیش، بسیار برای به خدمت گرفتن ویدال تلاش کردند، پس از حرکت غیراخلاقی رانندگی درحین مستی او، بطور کامل از خرید وی پشیمان شدند. (دِیلی میرِر)

اما باشگاه یوونتوس شاید بخواهد از این هافبک مستعد خود درآمدی کسب کند.

·       الکسیس سانچِز هم تیمی ویدال در تیم ملی شیلی دوست دارد تا ویدال را در آرسنال ببیند. (دِیلی مِیل)
·       آرسنال آماده است تا با پیشنهاد 21 میلیون پوندی آرتورو ویدال را به خدمت بگیرد. (ایندیپندنت)

البته با توجه به اینکه سرخپوشان محله ی وولویچ لندن هافبک های خوبی در اختیار دارند، کمی این خبر عجیب می نماید ولی در صورت تحقق، آرسنال یکی از قویترین خطوط میانی لیگ برتر را بدست خواهد آورد و آخرین خبری که پیش از انتشار این یادداشت بدست ما رسید، بدین مضمون است:

·       آرتورو ویدال با قراردادی 21.7 میلیون پوندی به آرسنال پیوست! (لا اِستامپا-شیلی)

اما درباره ی گونزالو خارا که در بازی اخیر اروگوئه-شیلی با حرکتِ بسیار زشتِ انگشتان خود در پشتِ ادینسون کاوانی باعث واکنش شدید او شد و متاسفانه با اشتباه داور کارت قرمز گرفت، تیم آلمانی او دیگر این بازیکن خطاکار را نمی خواهد.

مدیر تیم فوتبال ماینز گفت: نیازی به بازیکن بی اخلاق نداریم و خارا می داند که اگر پیشنهادی برایش بیاید، او باید برود. (بیلد)

آیا اینگونه بازیکنان مشتری خواهند داشت؟
برزیل
کانارینیو یا قناری های کوچک (لقب تیم ملی برزیل) کوپاآمریکا همیشه خریدار دارند و چشم های زیادی بدنبالشان است.
میراندا کاپیتان اول زردها بعنوان یک دفاع مرکزی مستحکم مورد توجه باشگاه های زیادی قرار داشت و نام هایی همچون چلسی، میلان، منچستریونایتد و لیورپول در اطراف این بازیکن سابق اتلتیکومادرید شنیده می شد تا اینکه به تازگی اینترمیلان را برای ادامه ی کارش انتخاب کرد.
فیلیپه لوییس مدافع چلسی که فصل ناموفقی را با آبی های لندنی گذرانده، در مرکز توجه رسانه ها قرار گرفته است.

چلسی می خواهد برای به خدمت گرفتن کوکه از اتلتیکومادرید، فیلیپه لوییس را بعنوان بخشی از قرارداد خرید به راه راه پوشان مادریدی پیشنهاد کند. (مِترو)
فیلیپه لوییس در یک بازگشت احساسی به اتلتیکومادرید با آردا توران تعویض خواهد شد. توران در راه چلسی است. (دِیلی تلگراف)

اما فیلیپه لوییس در مصاحبه با رسانه های برزیلی، هرگونه بازگشتی به تیم سابق خود را رد کرد و اعلام کرد در چلسی می ماند و برای جایگاه ثابتش خواهد جنگید.
مارکینیوس مدافع 21 ساله ی پاریس سن ژرمن چهره ی دیگری از برزیل است که بدلیل غیرثابت بازی کردن در ترکیب باشگاه فرانسوی اش، مدت هاست که در شایعات نقل و انتقالات اروپایی از او نام برده می شود.

منچستریونایتد، لیورپول، آرسنال و بارسلونا خواهان بخدمت گرفتن مارکینیوس هستند. (دِیلی مِیل)

اما مارکینیوس چندی پیش از آغاز کوپاآمریکا با پاریسی ها تمدید قرارداد کرد.

·       مارکینیوس هدف خرید منچستریونایتد گفت از اینکه در PSG است احساس خوشحالی می کند و در همین تیم ادامه ی کار خواهد داد. (منچسترایوینینگ نیوز)

داگلاس کُستا هافبک تهاجمی و تکنیکی باشگاه شاختار دونِسک اوکراین مورد بعدی ترنسفر برزیلی هاست.

داگلاس کُستا به بایرن مونیخ می رود. (لوچسکیو مربی شاختار-ESPN)
کُستا با مبلغ 35 میلیون یورو به بایرن مونیخ می پیوندد. (کیکِر)

به نظر می رسد مقصد داگلاس، مونیخ باشد.
و اما روبرتو فِرمینو هافبک-مهاجم برزیلی ها که به سلطان پاس گل در بوندسلیگا معروف است. شایعه ی ترک هافنهایم توسط این استعداد قناری ها درست پیش از آغاز کوپاآمریکا شنیده شد.

هافنهایم برای فروش فرمینو با مبلغ 13 میلیون پوند با منچستریونایتد به توافق رسید. (دِیلی اِکسپرس)
اِیجنت فرمینو گفت: او قطعاً به لیگ برتر انگلستان خواهد رفت. (بیلد)
هافنهایم 18 میلیون پوند برای فرمینو از منچستریونایتد طلب کرده است. (گاردین)

و ناگهان ماجرا، شکل دیگری به خود گرفت:

لیورپول با مبلغ 29 میلیون پوند، روبرتو فرمینو را به خدمت گرفت. (اسکای اسپورتس)

این انتقال ضربتی با پرواز آلن آیر مدیر اجرایی لیورپول به شیلی و حضور در اردوی تیم ملی برزیل، انجام شد و اکنون فرمینو یک لیورپولی است.
در بخش دوم یادداشت مرکزخرید کوپاآمریکا، به بازیکنان قابل خرید و فروش دیگر تیم های حاضر در این تورنمنت مانند آرژانتین، کلمبیا، مکزیک و ... خواهیم پرداخت.
کماکان با فوتبال مارکِت همراه باشید.


کد خبر: 9409
 
  ۱  
آی اسپورت
2015-06-29 09:02:16
نظر دهید

۱ نظر
امین قوام
چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۴، ۰۸:۳۲
خیلی ممنون، مثل همیشه کامل و مفید. نکته ای که از نظر بنده در مورد بازیکنان امریکای جنوبی و مرکزی وجود دارد این است که اسکات های باشگاههای بزرگ این گونه رقابتها را خوب زیر نظر می گیرند و برای باشگاه بازیکن انتخاب می کنند. واقعیت این است که بازیکنان بزرگ و ناشناخته ای در این قسمت از دنیا وجود دارند. نکته مبهم برایم این است که چرا بیشتر آنها وقتی به یک باشگاه اروپایی می آیند، بازی شان در باشگاه بسیار بهتر از بازی در تیم ملی شان است.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر