فهرست
یادداشت: آزمونِ بزرگِ پرو در شبِ والدیویا در سانتیاگو
یادداشت: آزمونِ بزرگِ پرو در شبِ والدیویا در سانتیاگو

یادداشت: آزمونِ بزرگِ پرو در شبِ والدیویا در سانتیاگو

تیم ویکری
 
گوئررو، فارفان و پیزارو به ترتیب 31، 30 و 36 ساله هستند. سوالی که پیش می‌آید این است که چطور چنین نسلی هرگز موفق نشد پرو را به جامِ جهانی ببرد؟ پرو آخرین بار سالِ 1982 به جامِ جهانی رسید. 4 سال بعد آن‌ها در آستانه‌یِ حذف کردنِ آرژانتین در دورِ مقدماتیِ جامِ جهانیِ 1986 بودند که نهایتا این اتفاق نیفتاد و آرژانتین راهیِ مکزیک شد و با دیگو مارادونا به مقامِ قهرمانی رسید. ریکاردو گاریکا، مربیِ پرو، در آن تیمِ آرژانتین بازی می‌کرد. سالِ 1998 هم فقط اختلافِ گلِ کمتر نسبتِ به شیلی بود که باعث شد پرو از سفرِ به فرانسه محروم بماند. اما از آن سال به بعد هیچ. پرو حتی نزدیک به صعود هم نشده است.
بخشِ عزیمی از توضیحِ این قضیه در رکوردِ بازی‌هایِ خارج از خانه‌یِ پرو است. از 1998 بدین سو پرو 35 بازیِ مقدماتیِ جامِ جهانی خارج از خانه برگزار کرده که تنه 2تایش را برده و در 27تایش شکست خورده است. آخرین باری که پرو در مقدماتیِ جامِ جهانی، خارج از خانه، پیروز شد بر می‌گردد به اولِ جونِ 2004 مقابلِ اروگوئه. پیزارو و فارفان هر دو در آن بازی گل زدند. بازی کردن در خارج از خانه در آمریکایِ جنوبی ساده نیست. بعدِ مسافت، تغییرِ آب و هوا و جوهایِ سنگینِ ورزشگاه‌ها کار را برایِ میهمانان سخت می‌کند. اما به نظر می‌رسد عاملی ذهنی هم همیشه پرو را زیر سایه‌یِ خودش برده است. انگار وقتی جو به ضررِ آنها می‌شود، کاری از دستشان بر نمی‌آید.
برایِ همین بازیِ امشب در استادیو ناسیونالِ سانتیاگو آزمونی بزرگ برایِ پرو است. دفاع پرو بعد از شکستِ 2-1 مقابلِ برزیل تنها یک گل خورده است. اما این بازی تفاوتِ زیادی با بازی‌هایِ قبل دارد. خورخه والدیویا تا اینجایِ تورنمنت به خوبی پاسخِ ایمانِ خورخه سامپائولی به او را با 3 پاسِ گل داده است. درسته شیلی ستاره‌هایِ دیگری مثلِ ویدال و سانچز و ایسلا را هم دارد، اما امشب، شبِ والدیویا خواهد بود، شبی که اگر او بدرخشد، شیلی خواهد درخشید، شبی که پرو نه مقابلِ یک تیم، بلکه مقابلِ یک ملت بازی خواهد کرد.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-06-29 10:44:21
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر