فهرست
روش کاری سرمربی جدید رئال‌مادرید؛ 10 فرمـان بنیتس
روش کاری سرمربی جدید رئال‌مادرید؛ 10 فرمـان بنیتس

روش کاری سرمربی جدید رئال‌مادرید؛ 10 فرمـان بنیتس

رافا بنیتس، مربی جدید رئال هنوز رسماً کارش را در این باشگاه شروع نکرده اما همه جا حرف از برنامه‌ها و روش کاری است که می‌خواهد در این تیم پیاده کند. در همین راستا مجله دیجیتال «مارکا پلاس» به تحلیل ایده‌های فوتبالیستی این مربی اسپانیایی پرداخته و آنها را در 10 مورد خلاصه کرده.

II- نظم؛ مهم‌ترین چیز یکی از مهم‌ترین خصوصیات تیم‌هایی که رافا مربی‌شان بوده، نظم است. مربی مادریدی روی تیمی تأکید دارد که با تاکتیکی سازمان یافته هم حمله کند و هم به بهترین شکل از پس دفاع بربیاید. او به دنبال این است که تیمش در فاصله 20 تا 30 متری دروازه حریف جایگیری کند و وقتی توپ را در اختیار دارد، تمام مدت بازی را در زمین حریف بگذراند. وقتی هم توپ در دست تیم مقابل است، عقب بکشد و دفاع کند. او می‌خواهد تیمش تا حد امکان فشار بیاورد و در زمین جنبش و پویایی داشته باشد، در عین حالی که در هیچ لحظه‌ای سیستم بازی را فراموش نکند.
I- الگوبرداری، از آریگو ساکی تا گواردیولابنیتس وقتی تازه به عرصه مربیگری پا گذاشته بود، وسواس فکری شدیدی نسبت به میلان ساکی داشت و سعی می‌کرد ایده‌های او را در رئال‌مادرید B پیاده کند. به نحوی که در شهرک ورزشی قدیمی مادرید او را آریگو صدا می‌کردند. با گذشت زمان البته ساکی جای خودش را به گواردیولا داد و این‌بار مربی کاتالان بارسا بود که با روش کاری‌‌اش بنیتس را مسحور می‌کرد. بنیتس عاشق ایده‌های او در مورد اشغال فضا در زمین بود و از آنجایی که آدمی روشنفکر به حساب می‌آید، هیچ ابایی ندارد که روش‌ها و مفاهیم جدید را وارد روش کاری‌‌اش کند.
IV- انعطاف‌پذیری نسبت به شرایطبنیتس همان‌طور که در کنفرانس خبری مراسم معارفه‌‌اش گفت، برای بازیکنان بیش از ایده‌های از پیش تعیین شده اهمیت قائل است. به این ترتیب روش کاری او در رئال با روش کاری‌‌اش در تیم‌هایی مثل اکسترامادورا یا تنریف که قبلاً هدایت‌شان را بر عهده داشته، تفاوت خواهد داشت. رئالی‌ها بازی پر از حمله می‌خواهند و به همین خاطر رئال بنیتس هم تهاجمی عمل خواهد کرد. جدا از این، او از لقب «Amarrategui» (به معنای مربی‌ای که به بازی دفاعی علاقه دارد) که از زمان مربیگری‌‌اش در والنسیا به او داده شده، خوشش نمی‌‌آید.
VIII- بازی به بازیدر روش کاری بنیتس، هر بازی اهمیت ویژه خودش را دارد و نه به بازی قبل و نه به دیدار بعدش وابسته نیست. به همین خاطر او به احتمال زیاد بازیکنانی را به زمین خواهد فرستاد که به نظرش توانایی لازم برای پاسخگویی به نیازهای هر مسابقه و خنثی کردن خطر حریف در آن را دارند.
VII- سیستم چرخشیاستفاده از سیستم چرخشی، یکی از اصول کاری رافا بنیتس در تیم‌های بزرگ است و وقتی پای تیمی مثل رئال به میان می‌‌آید که باید در همه تورنمنت‌ها تا آخرین قطره توانش را مصرف کند، این موضوع از اهمیت بیشتری هم برخوردار می‌شود. استفاده بیش از حد بازیکنان کلیدی در ترکیب اصلی یکی از اشتباهات کارلو آنچلوتی در فصل گذشته بود. او با این کار همه انرژی تیم را سوزاند و نگذاشت توانی برای بخش سرنوشت‌ساز پایانی فصل باقی بماند. بنیتس از آن دسته مربی‌هایی نخواهد بود که موقع استراحت دادن به بازیکنان بین‌شان فرق بگذارد.
III - سیستم بازی مشخصبنیتس به احتمال زیاد در رئال‌مادرید هم سیستم 1-3-2-4 را پیاده خواهد کرد. او البته در طول دوران مربیگری‌‌اش از سیستم‌های دیگری هم بهره برده اما این 1-3-2-4 روشی است که بیشتر از بقیه مورد استفاده قرار داده و مهم‌تر از آن هماهنگی زیادی هم با رئال‌مادرید کنونی دارد. با این سیستم، رئال‌مادرید باید با بی‌بی‌سی، مثلث خط حمله‌‌اش خداحافظی کند. به این ترتیب کروس و مودریچ اتاق فرمان تیم را در دست خواهند گرفت، بیل سمت چپ بازی خواهد کرد، خامس در میانه خط هافبک، بن‌زما سمت راست خواهد ایستاد و کریستیانو هم به عنوان مهاجم شماره 9 به زمین خواهد رفت.
VI- مدافعان کناری با ویژگی تهاجمی یکی از ویژگی‌های مهم تیم‌های بنیتس، به کار گرفتن مدافعان کناری است که می‌توانند در حملات تیم کمک بسزایی به حساب بیایند. او بی‌شک در رئال برای پیاده کردن این ایده‌‌اش مشکلی نخواهد داشت چون کارواخال، دانیلو، مارسلو و کوئنترائو همگی‌ توانایی زیادی در حمله دارند. با اضافه شدن این مدافعان کناری به 4 بازیکن جلویی زمین، تیم برای شکل دادن حملاتش 5 یا 6 بازیکن در اختیار خواهد داشت.
X- مربیگری حتی در خانه بنیتس یک مربی مدرن به حساب می‌‌آید و معتقد است پایان یافتن جلسه تمرین به معنای پایان روز کاری نیست. او به غیر از فوتبال برای همه جنبه‌های زندگی بازیکنانش اهمیت قائل است، از رژیم غذایی گرفته تا وقت استراحت‌شان.
IX- توپ، مرکز توجه 80 تا 85 درصد تمرینات این مربی بر اساس کار با توپ بنا نهاده شده. بنیتس به خاطر یک مصدومیت شدید زانو مجبور به خداحافظی زودهنگام با بازیگری شد و به همین خاطر دوست دارد ببیند شاگردانش با توپ آن کارهایی را می‌کنند که خودش نتوانست بکند.
V- مزه‌کننده عصاره‌ها اسپانیا، انگلیس و ایتالیا کشورهایی بوده‌اند که رافا از زمان شروع کارش به عنوان مربی از چشمه فوتبال‌شان نوشیده است. او از فوتبال هرکدام از این کشورها ویژگی‌ای را به روش کاری‌‌اش اضافه کرده. او کار خوب با توپ را از لالیگا، قدرت بدنی بالا را از لیگ‌برتر و استحکام تاکتیکی را از کالچو وام گرفته است. بنیتس حالا همه این خصوصیات را به رئال‌مادریدی منتقل خواهد کرد که زیر نظر آنچلوتی، مربی پیشینش قدرت تهاجمی‌‌اش را بالاتر برده.
     
آی اسپورت
2015-06-30 16:36:10
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر