فهرست

گزارش روز: آلمان-شیلی، مروری بر جام های 74 و 82 با فیگوئرا

آی اسپورت- دیدار امشب تیم های ملی آلمان و شیلی خاطرات و تقابل دو تیم را در جام های جهانی 1974 و 1982 زنده می کند الیاس فیگوئروا مرد تاریخی خط دفاعی شیلی در این جام ها خاطرات بسیاری از بازی مقابل آلمان دارد.

فیگوئروا یکی از بهترین بازیکنان خط دفاعی تاریخ فوتبال جهان و یکی از اسطوره های فوتبالی تیم ملی شیلی است او در سال 74 علی رغم اینکه تیم ملی کشورش در مرحله مقدماتی حذف شد در کنار بازیکن بزرگی همچون بکن باوئر در تیم ممنتخب جام قرار گرفت از افتخارات دیگر او سه عنوان مرد سال فوتبال در آریکای جنوبی در سال های 74 تا 76 است که ارزش های او زمانی به خوبی نمایان می شود که بدانیم در آن دوران بزرگانی همون پله در این قاره فعالیت می کردند.

گفتگوی او با کانال تلویزیونی اشپورت وان را پیش از دیدار امشب تیم های ملی آلمان و شیلی می خوانیم:

آقای فیگوئروا آلمان و شیلی پس از 32 سال به مصاف هم می روند آن ها در گذشته در جام های 82 و 74 هم مقابل هم قرار گرفته بودند...
بلی آن بازی ها را به خوبی به یاد دارم خصوصا اضطرابی که در خط دفاع بود چون بازیکنی مانند گرد مولر در 74 و رومینیگه در 82 مقابل ما بازی می کرد. علاوه بر این من دوستان خوبی مانند بکن باوئر و برند هولزن باین و گرد مولر را در آلمان دارم با مولر و هولزن باین یک دوره هم بازی هم بوده ام. 

بکن باوئر یک بار گفته بود که او فیگوئروا ی اروپا است...
(می خندد) این افتخار بزرگی برای من است

الیاس فیگوئروا یا فرانتس بکن باوئر کدام یک بهترین مدافع تاریخ فوتبال جهان هستند؟
این را باید به فرانتس بگویید نه من (می خندد) اما فرانتس بکن باوئر نه تنها یکی از بزرگترین بازیکنان خط دفاعی بلکه بدون شک یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال جهان است.

از نظر شما بهترین هافبک دفاعی حال حاضر فوتبال جهان چه کسی است؟
از آنچه که من دیده ام بازیکنان شیلی برای قرارگیری در این لیست شانس بیشتری دارند آرتور ویدال و گری مدل 

ویدال خودش گفته که او بهترین است..
خب این ناشی از اعتماد به نفس ما است اگر کسی خودش این را بگوید پس خیلی بهتر از آن چیزی است که گفته. در خط هافبک زوج ویدال و مدل می تواند دروازه ی تیم شیلی را کاملا تسخیرناپذیر کند

آلمان بطور عمده در خط حمله با مشکل مصدومیت مواجه است گومز پس از بازگشت هنوز آماده نیست و کلوزه هم شرایط خوبی ندارد در دفاع نیز نگرانی هایی در مورد آسیب دیدگی وجود دارد
هنوز هم برای حل این مشکلات تا شروع جام زمان وجود دارد مربی تیم می داند که چگونه این مشکلات را حل کند برزیل، آلمان و آرژانتین از نظر من شانس قهرمانی دارند اسپانیا هم تیم بسیار قدرت مندی است اما آلمان همیشه یک پای قهرمانی است.

آیا واقعا آلمان می تواند در برزیل قهرمان شود؟ اگر این اتفاق بیافتد برای اولین بار خواهد بود که یک اروپایی جام را از آمریکای جنوبی می برد
آیا می توانید نه، می توانید در شیلی هم این حس وجود دارد که آن ها قهرمان جهان می شود( به شک و تردید در آلمان اشاره دارد) اما من امیدوارم شیلی بتواند به مرحله بعد صعود کند

شیلی تیم خوبی است اما در یک گروه سخت با قهرمان و نائب قهرمان جام گذشته گرفتار شده است...
شما اگر توهم و اعتماد به نفس این را داشته باشید که قهرمان جهان می شوید چرا نشوید؟ شیلی بازیکنان بسیار خوبی دارد که تجربه ی بازی در اروپا را دارند.


http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/c461f45fea1.jpg

شما در سال 1971 شانس این را داشتید که در رئال مادرید بازی کنید اما پیشنهاد آن ها را رد کردید اکنون پشیمان نیستید؟
آنه که در آن زمان در فوتبال آمریکای جنوبی می دیدیم در اروپا نبود مثلا پله هم هرگز در اروپا فوتبال بازی نکرد در وهله ی بعد پرداخت های باشگاهی در اروپا به مانند امروز نبود و فرق چندانی با آمریکای جنوبی نداشت. به غیر این فوتبال در باشگاه های آمریکایی هیجان بیشتری داشت مثلا در برزیل که سال ها در آنجا بازی می کردم حضور مقابل پله، جرسون و کارلوس آلبرتو فوق العاده بود.

در اروپا اکنون از مشکلات برزیل برای آماده سازی استادیوم ها صحبت می شود شما فکر می کنید با وجود فرصت سه ماهه استادیوم ها برای بازی آماده می شود؟
در تمام جام ها از این نوع مشکلات صحبت می شده اما من مطمئنم برزیل از عهده ی اینکار بر می آید و این جام یکی از با شکوه ترینم جام های جهانی تاریخ خواهد شد.
     
آی اسپورت
2014-03-05 21:40:53
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر