فهرست
یادداشت: مسی آرشیتکت ویرانی
یادداشت: مسی آرشیتکت ویرانی

یادداشت: مسی آرشیتکت ویرانی

گابریله مارکوتی
 
مسی بیش از یک سال است که در جریانِ بازی برایِ آرژانتین گل نزده است. آخرین گلِ او در جریانِ بازی 945 دقیقه‌یِ پیش مقابلِ نیجریه در جامِ جهانی بود. اگر بازی‌هایِ دوستانه را هم حساب کنیم، و البته 2 گلش مقابل هونگ کونگ (رنکینگِ 164 فیفا) را کنار بگذرایم، این روند به از 1200 دقیقه هم می‌گذرد. یعنی بیش از 13 بازی، بیش از یک سومِ یک فصل لیگ.
این آمار برایِ هر مهاجمی باید نگران کننده باشد، چه برسد به بازیکنی که کولکسیونی از توپ طلا دارد و در 7 سالِ گذشته متوسطِ بیش از 1 گل در هر بازی برایِ بارسلونا زده است. اما آیا مسی اهمیتی به این آمار می‌دهد؟ آیا تاتا مارتینو اهمیتی به آن می‌دهد؟ هودارانِ آرژانتین چطور؟
به هیچ وجه. وقتی مسی چنین نمایشی مقابلِ پاراگوئه دارد، 3 پاسِ گل می‌دهد و رویِ 3 گل دیگر هم تاثیرِ مستقیم دارد، این آمار هیچ اهمیتی ندارند. این چیزی است که در تاریخ ثبت می‌شود. اما در واقع تاثیر مسی از این هم بیشتر بود.
«بازیکنی مثلِ لیو... نه، مثلِ لیو نه، فقط خودِ لیو، چون تک است، می‌داند بر اساسِ شرایطِ بازی باید چکار کند. لیو برایِ اینکه از بازیِ خودش راضی باشد نیازی ندارد حتما گل بزند.» این را تاتا مارتینو بعد از بازی درباره‌یِ مسی گفت. برایِ هوادارنِ قدیمیِ بسکتبال این قضیه ویلت چمبرلن را به یاد می‌آورد که بعد از اینکه هر سال، پشتِ سرِ هم بیشترین امتیاز را کسب می‌کرد، یک فصل تصمیم گرفت رویِ پاس دادن تمرکز کند. دلیلش ساده بود، چون اینطور به نظرش رسیده بود و توانِ اجرایش را هو داشت.
پاس دادنِ اسلحه‌ای دیگر در توپخانه‌یِ مسی است، یک پلنِ بی. از جهتی دیگر نمایشِ مسی در این بازی پاسخی به انتقاداتی که از آرژانتین می‌شد هم بود. درسته که با فاصله‌ای بسیار از دیگر تیم‌ها، آرژانتین بیشترین موقعیتِ گل را در کلِ تورنمنت خلق کره بود، اما آن‌ها در 4 بازی تنها 4 گل زده بودند. در این شرایط به نظر می‌رسید مسی بیش از هر وقتِ دیگر تلاش کند خودش گل بزند و جوابِ منتقدین را بدهد. اما طرحِ او به هیچ وجه این نبود. مسی با آرامش عقب ایستاد و ویرانیِ پاراگوئه را طراحی کرد. این تصمیمِ مسی از حسِ دیگرخواهی‌اش نبود، بلکه خیلی ساده، به قولِ مارتینو، بهترین راهِ بردن در ذهنِ او بود.
 
 
کد خبر: 9409
 
  
  ۱  
آی اسپورت
2015-07-01 09:36:43
نظر دهید

۱ نظر
-
چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۴، ۱۰:۴۶
طفلکی پاراگوئه همدرد استقلال شد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر