فهرست
یادداشت: چرا آردا قصدِ ترکِ اتلتی را دارد؟
یادداشت: چرا آردا قصدِ ترکِ اتلتی را دارد؟

یادداشت: چرا آردا قصدِ ترکِ اتلتی را دارد؟

آرشِ حقیقی
 
این داستان حالا خیلی عجیب و باورنکردنی به نظر می‌رسد، اما وقتی دیگو سیمئونه در دسامبر 2011 رهبریِ اتلتیکو مادرید را به عهده گرفت، کادرِ فنی تیم بهش گفتند آردا در دفاع شرکت نمی‌کند. در فاصله‌یِ 4 سال بعد ، آردا توران تحتِ رهبریِ سیمئونه بدل شد به یکی از بهترین سپرهایِ  دفاعیِ فوتبالِ اروپا. البته آردا در همانِ فصلِ 2012-2011 هم بعد از فلیپه لوئیس بیشترین تکل را بینِ تمامِ بازیکنانِ اتلتی زده بود. در واقع آردا در بازه‌یِ زمانیِ 4 فصل حضور در لا لیگا تنها 20 نفر را از نظر تعدادِ تکل بالاتر از خودش می‌بیند. با در نظرِ گرفتنِ اینکه تقریبا تمامِ این 20 نفر در پست‌هایی عقب‌تر از آردا بازی می‌کردند، ارزشِ کارِ دفاعیِ او و تاثیرِ حیاتی‌اش در نوعِ بازیِ اتلتی مشخص می‌شود.
آردا تحتِ رهبریِ سیمئونه بدل به "مردِ بازی‌هایِ بزرگ" نقشی که سر الکس فرگوسن برایِ پارک جی سونگ ساخته بود و رافائل بنیتس برایِ درک کویت. آردا در بهترین پستش، یعنی هافبکِ راستِ سیستمِ 2-4-4 فلت، یک لایه‌یِ دفاعیِ بسیار مستحکم مقابلِ فولبکِ مقابلش ایجاد می‌کند و عملا قدرتِ هجومیِ حریف از سمتِ چپ را به نصف می‌رساند. عجیب نیست که در 4 فصلِ اخیرِ لا لیگا تنها لیونل مسی (86)و کارلوس ولا (78) ، بیشتر از آردا (73) در یک سومِ حریف، توپ را از بازیکنِ مقابلشان گرفته‌اند. آردا با پرسِ شدید و بالایی که رویِ مدافعین و هافبک‌هایِ حریف می‌زد نقشی حیاتی در فوتبالِ ضدحمله‌ای و مستقیمِ تیمِ سیمئونه دارد. البته بخشی از کردیتِ این قضیه را هم قطعا باید به سیمئونه بدهیم که فلسفه‌یِ  "یکی برایِ همه و همه برایِ یکی" را در ذهن و روانِ تک تکِ بازیکنانش جا انداخته است و حتی از فانتزیستایی مثلِ آنتوان گریزمان هم بازیکنی کامل ساخته است.
اما آردا توران که پیش از این اصلا شهرتش به دلیل خلاقیت و تکنیکِ بالایش در بعدِ تهاجمی بود، حالا در سنِ 28 سالگی تصمیم گرفته است ویسنته کالدرون را ترک کند. شاید دلیلِ اصلیِ این تصمیم خستگیِ جسمی و ذهنیِ او از نوعِ بازیِ اتلتی و بارِ مسئولیتِ دفاعیِ شدیدی که در فلسفه‌یِ فوتبالِ سیمئونه رویِ دوشش می‌افتد، باشد. شاید هم حساب و کتابِ منطقی آردا برایش روشن کرده که با توجه به قدرت گرفتنِ دوباره‌یِ بارسا و رئال شاید اتلتی دیگر شانسی برایِ قهرمانی، حداقل در آینده‌یِ نزدیک، نداشته باشد.
طبیعی است بازیکنی که پستِ اصلی‌اش هافبکِ هجومی بوده، دوست دارد جایی بازی کند که فوتبالی بر مبنایِ رویکردِ پرواکتیو دارد، جایی که بتواند بیشتر از 2 گل در فصل بزند و بیشتر از 4 پاسِ گل بدهد. پاریس سن ژرمن و چلسی (از گزینه‌هایی که تا به حال مطرح شده است) برایِ همین گزینه‌هایی منطقی برایِ مقصدِ آینده‌یِ آردا به حساب می‌آیند. اگر آردا روانه پاریس شود قطعا فوتبالی راحت‌تر، با بارِ دفاعیِ کمتر، در انتظارش خواهد بود. اما در چلسی، وضعیت متفاوت خواهد بود. آردا توران دقیقا بازیکنی از جنسِ بازیکنانِ مورینیو است، با تعادلی بالا در بعدِ حمله و دفاع. شاید آردا در استمفورد بریج مقابلِ بورنموس و نورویچ و لستر آزادیِ عملِ بالایی داشته باشد، اما در بازی‌هایِ خارج از خانه، پستش شبیه به همان پستی که در اتلتی، داشت خواهد شد. این تفاوت است که احتمالا در تصمیمِ نهاییِ او نقشی کلیدی بازی خواهد کرد.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2015-07-01 11:53:55
نظر دهید
۱ نظر
حسن
چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۴، ۱۴:۱۱
جالب بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر