فهرست
فینالِ کوپا امریکا / یادداشت: تصمیمِ مهمِ سامپائولی؛ با یا بدونِ والدیویا
فینالِ کوپا امریکا / یادداشت: تصمیمِ مهمِ سامپائولی؛ با یا بدونِ والدیویا

فینالِ کوپا امریکا / یادداشت: تصمیمِ مهمِ سامپائولی؛ با یا بدونِ والدیویا

آرشِ حقیقی
 
خورخه سامپائولی معمولا مقابلِ رقبایِ ضعیف‌تر 2-4-4 بازی می‌کند و خورخه والدیویا را در پستِ هافبکِ شماره‌یِ 10 قرار می‌دهد. اما رویکردِ او در بازی‌هایِ دشوارتر به سویِ 2-1-4-3 است. و این اضافه کردنِ یک مدافعِ میانی معمولا به معنیِ قربانی شدنِ والدیویا است. هافبکِ 31 ساله‌یِ شیلی که از هر نظرِ با تعریفِ مهمترین پستِ فوتبالِ آمریکایِ جنوبی، پستی که می‌توان گفت زاده شده در آرژانتین است، یعنی "انگانچه" (هافبکِ بازیسازِ پشتِ مهاجم، شماره‌یِ 10) همخوانی دارد، یک سالِ پیش در جامِ جهانی، در اولین بازیِ شیلی، مقابلِ استرالیا به زمین رفت و گل هم زد. اما در سه بازیِ آینده مقابلِ هلند، اسپانیا و برزیل، وقتی شیلی سه دفاعه بازی کرد، والدیویا نیمکت‌نشین شد.
حالا سامپائولی با تصمیمی بزرگ روبرو است. او می‌تواند با توجه به غیبتِ خارا، ایسلا را به وینگ بکِ چپ منتقل کند تا یارِ روبرویِ مسی باشد و از دیاز به عنوانِ وینگ‌بکِ راست استفاده کند تا دی ماریا را مهار کند. این تغییرِ جایِ دیاز و ایسلا به این معنی خواهد بود که ویدال کنارِ آرانگوئیز هافبک‌هایِ میانی باقی خواهند ماند و والدیویا می‌تواند پستِ خودش، پشتِ سرِ وارگاس و سانچز را حفظ کند.
اما اگر سامپائولی بخواهد فشار و پرسِ بالا را رویِ ماسچرانو متمرکز کند، اتفاقی که در بازیِ پاراگوئه مشکلاتی برایِ آرژانتین پدید آورد، این ویدال است که باید پشتِ مهاجمین و چسبیده به هافبکِ بارسلونا بازی کند. اگر طرح این باشد، دیاز و آرانگوئیز زوجِ خطِ میانی را حفظ خواهند کرد، ایسلا سر جایِ خودش بازی خواهد کرد و سوالی دیگر مطرح می‌شود و آن وینگ‌بکِ چپ است. سامپائولی در بازیِ اول از ژان بوسوژور در این پست استفاده کرد، اما خیلی زود نظرش نسبت به او تغییر کرد. گزینه‌هایِ دیگر منا و آلبورنوز هستند. آیا هیچکدام از این مدافعین گزینه‌یِ مناسبی برایِ مهار مسی هستند؟ نه. اما آیا مدافعی در حالِ حاضر در جهان پیدا می‌شود که بتواند تک به تک‌ها را مقابلِ مسی ببرد؟ شاید نه.
در نتیجه امیدِ سامپائولی باید به آمادگیِ سانچز باشد که واید بازی کند و زابالتا را از جریانِ حمله‌یِ آرژانتین حذف کند، تا مسی در راست تنها بماند و یکی از آرانگوئیز یا دیاز با کمکِ وینگ‌بکِ چپش، موقعیتِ دو به یک مقابلش بسازد. هافبکِ دفاعیِ دیگر هم باید پاستوره را مهار کند.
این سوالاتی است که ذهنِ خورخه سامپائولی را در این بزرگ‌ترین بازیِ عمرش به خودش مشغول می‌کند. بازی‌ای که به قولِ گابریله مارکوتی جدالِ یکی از خلاق‌ترین مربیانِ جهان برایِ مهارِ تاکتیکیِ یکی از بهترین فوتبالیست‌هایِ تاریخ است. شیلی تا به حال تنها یک بار آرژانتین را در مسابقاتِ رسمی شکست داده است؛ سالِ 2008 به رهبریِ مارسلو بیلسا، پدرِ معنویِ خورخه سامپائولی و رهبرِ ایدئولوژیکی‌اش. فینالی از این جذاب‌تر ممکن است؟
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-07-04 11:39:27
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر