فهرست
یادداشت: تابستانِ دروازه‌بان‌ها
یادداشت: تابستانِ دروازه‌بان‌ها

یادداشت: تابستانِ دروازه‌بان‌ها

جاناتان ویلسون
 
تا اینجایِ پنجره‌یِ نقل و انتقالات باید از این تابستان ترنسفرها، به عنوانِ تابستانِ دروازه‌بان‌ها نام برد. پتر چک که به آرسنال منتقل شده و داوید دخئا، ایکر کاسیاس و هوگو یوریس هم احتمالِ جابجایی‌شان زیاد است، جابجایی‌هایی که تاثیری مستقیم رویِ همدیگر دارند. نکته‌یِ مهم اینجاست که چرا این جابجاییِ دروازه‌بان‌ها خیلی کم اتفاق می‌افتد. کمتر باشگاه‌هایی پیدا می‌شوند که بیش از یک دروازه‌بانِ بزرگ داشته باشند، مثلِ سرگیجه‌ای که فصلِ گذشته چلسی بینِ انتخابِ پتر چک و تیبو کورتوا داشت. این اتفاق آنقدر نادر است که برایِ پیدا کردنِ نمونه‌اش باید برگردیم به سالِ 1967 و زمانی که لستر تصمیم گرفت گوردون بنکس را بفروشد و به جایش از پیتر شیلتونِ 18 ساله درونِ دروازه استفاده کند.
شاید حقیقت این باشد که در تاریخ فوتبال هرگز نقشِ دروازه‌بان‌ها آنقدر که باید جدی گرفته نشده است. لو یاشین تنها دروازه‌بانی است که توپِ طلایِ اروپا را کسب کرده است. در انگلیس فقط پیتر شیلتون جایزه‌یِ بهترین بازیکنِ سالِ اف.ای را برده و خودِ او کنارِ برت تراوتمن، گوردون بنکس، پت جنینگز و نویل سوتال، تنها دروازه‌بانانی هستند که جایزه‌یِ بهترین بازیکن سال از سویِ مجمعِ نویسندگانِ فوتبالی را به نامِ خود کرده‌اند. واقعا عجیب است که یک جایزه‌یِ انفرادی برایِ ورزشی تیمی، اینقدر به انفرادی‌ترینِ پستِ آن بی توجه است.
گران‌ترین دروازه‌بانِ تاریخِ فوتبال جانلوئیجی بوفون است که سالِ 2001 با مبلغِ شگفت‌انگیزِ 32.6 میلیون پوند از پارما به یوونتوس پیوست. البته حالا که نگاه می‌کنیم می‌بینیم که این قرارداد واقعا برایِ یوونتوس عالی بود. در واقع بوفون تنها دروازه‌بانی است که بینِ 100 بازیکنِ گران‌قیمتِ تاریخ جا دارد. در دورانِ پسا-مانیبالیست‌ای که باشگاه‌ها سرِ پولِ کمتر دادن برایِ بازیکنانِ خوب باهم رقابت می‌کنند، پستِ دروازه‌بان همچنان به عنوانِ جایی برایِ خرج نکردن باقی مانده است.
پستِ دروازه‌بان همیشه موردِ بی‌توجهی قرار گرفته است. وقتی برایان کلاف سالِ 1977 برایِ آوردنِ پیتر شیلتون به ناتینگهام فورست 270 هزار پوند خرج کرد، هیات مدیره‌یِ باشگاه تصمیمِ او را زیرِ سوال بردند: اگر تیم خوب سازماندهی شده باشد، دروازه‌بان نباید خیلی اهمیت داشته باشد. اصلا چرا باید برایِ پستی که در 85 دقیقه از بازی هیچ نقشی ندارد این همه پول داد؟
اما کلاف جوابِ این سوال را داد: یک سیو ارزشِ یک گل را دارد. فورست آن فصل با جان میدلتون درونِ دروازه در 5 بازیِ اول 6 گل خورد. اما وقتی شیلتون آمد 14 بازی 6 گل خورد. کلاف اعتقاد داشت حضورِ شیلتون بود که باعث شد فورست قهرمان انگلیس شود. او بعدها به دانکن همیلتون گفت: «وقتی شیلتون تویِ گل بود اعتماد به نفسِ کل تیم بالاتر می‌رفت... مدافعین احساسِ امنیتِ بیشتری می‌کردند و مهاجمین می‌دانستند اگر گل بزنند، امکانِ اینکه تیمِ مقابل شانسِ جبران را نداشته باشد خیلی بیشتر است.»
عاملِ روحی روانی تنها یکی از عواملِ موثرِ نادیده گرفته شده‌یِ دروازه‌بانان در تیم‌هایشان است. شیلتون آنقدر عالی خطِ دفاعی‌اش را رهبری می‌کرد و می‌چید که به قولِ خودش خیلی از بهترین بازی‌هایش، بازی‌هایی بود که اصلا توپ به دستش نمی‌خورد. در واقع او قبل از اینکه شوت زده شود، جلویش را می‌گرفت. این پارادوکسِ بزرگِ دروازه‌بانی است: فقط وقتی ارزشِ آنها مشخص می‌شود و به چشم می‌آیند که تیم مرتکبِ اشتباه بشود و برایِ همین افسانه‌ای که خیلی نباید بابتشان پول داد شکل گرفته است.
نداشتنِ یک دروازه‌بانِ درجه یک تنها عاملی نبوده که باعث شده آرسنال یک دهه حتی به قهرمانی در لیگِ برتر هم نزدیک نشود، اما قطعا یکی از عوامل مهم است. با اینکه داوید اوسپینا در کوپا امریکا عالی بود، اما خریدِ چک برایِ ونگر قدمی رو به جلو است.
اما دروازه‌بان هم مثلِ تمامِ پست‌هایِ دیگر باید به فلسفه‌یِ تاکتیکیِ تیم بخورد و اصلا اینطور نیست که صرفا بهترین دروازه‌بانِ موجود را خرید. مثلا برایِ لویی ون گال، و تقریبا تمامِ مربیانِ بزرگِ هلندیِ دیگر، دروازه‌بان باید بازی با پایش آنقدر خوب باشد که بتواند نقشِ سوئیپر را در تیم بازی کند. دقیقا به همین دلیل بود که رابرت انکه جایی در بارسلونایِ او پیدا نکرد و به همین دلیل است که حالا از هوگو یوریس و کسپر سیلسن، دروازه‌بانانی که بازی با پایشان خیلی خوب است، به عنوانِ جانشینانِ احتمالیِ داوید دخئا نام برده می‌شود. خودِ این قضیه هم البته نشان می‌دهد که ون گال به ریکاوریِ کاملِ زانویِ ویکتور والدس اعتقاد ندارد.
با توجه به اتفاقاتی که در این تابستانِ ترنسفرها در جریان است، شاید بعد از 103 سال که دروازه‌بان‌ها مجبور شدند پیراهنی با رنگی متفاوت از هم‌تیمی‌هایشان بپوشند، بالاخره نقششان جدی گرفته شود.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-07-11 11:12:20
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر